Dreambox TWO Ultra HD BT z CI - test odbiornika

dodano: 2021-02-08 16:42 | aktualizacja: 2021-02-08 17:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

Dreambox TWO Ultra HD BT z CI Niespodziewanie, 26 października do sprzedaży w Europie trafił najnowszy odbiornik satelitarny 4K z firmy Dream Property (wcześniej Dream Multimedia), który nosi nazwę Dreambox TWO Ultra HD BT. Model ten to istotna dla polskiego użytkownika rozbudowana wersja starszego brata Dreambox ONE Ultra HD, który nie miał gniazda CI, ale był najszybszym na rynku tunerem 4K Linux z jednym czytnikiem. Przypomnijmy, że pierwszy opis Dreamboxa ONE wydrukowaliśmy w wydaniu 5-6/2019. Dreambox ONE słabo się sprzedawał, bo przy wysokiej cenie i braku CI szybkość działania miała marginalne znaczenie. Dreambox TWO też tani nie jest, ale jest nadzieja, że znajdzie nabywców. Na razie nie słychać, aby była wersja Combo, tak jak pojawił się ONE Ultra HD Combo.

Dreambox TWO Ultra HD BT z CI


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dreambox TWO Ultra HD BT to odbiornik satelitarny wyposażony w dwie wbudowane głowice tunera satelitarnego DVB-S2X z systemem operacyjnym Dreambox OS, co jest oznaczeniem dla Enigmy 2 w wersji core OE2.6. Chipset Amlogic S922X 53000 DMIPS zawiera 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex A73 i 2-rdzeniowy procesor ARM Cortex A53.

Odbiornik TWO Ultra HD wyposażony jest w 16 GB pamięci flash oraz 2 GB RAM (DDR4). Takie parametry w takim sprzęcie od razu sugerują, że odbiornik nadaje się do wymagających operacji nie tylko z systemem operacyjnym Enigma 2, lecz także z Android 9.0 (dopiero w przygotowaniu). Obsługuje formaty HDR10 i HLG dla lepszego obrazu 4K, co jest już powoli standardem w najnowszych modelach urządzeń.

Dreambox TWO Ultra HD BT umożliwia satelitarny odbiór kanałów SD, HD i UHD w standardach DVB-S i DVB-S2, a także w standardzie DVB-S2X z kompresją MPEG-2, MPEG-4/H.264 i HEVC/H.265. Odbiornik może pracować w rozdzielczości wideo do 2160p (tzw. 4K). Tuner może również odbierać kanały telewizyjne w trybie Multistream (MIS).

W zestawie z odbiornikiem znajduje się pilot RCU BT/IR, który działa w trybie IR i Bluetooth. Po sparowaniu z pilotem za pośrednictwem odbiornika Bluetooth można skierować pilota w dowolne miejsce, a pilot i tak zareaguje niezawodnie. W przyszłości powinno działać zdalne sterowanie odbiornikiem za pomocą głosu, na co pozwala ten pilot.

Jaka jest różnica z porównaniu z wcześniej wprowadzonym na rynek odbiornikiem Dreambox ONE Ultra HD?

Najważniejsza różnica to 1,6-calowy, kolorowy wyświetlacz TFT LCD, który ze względu na niewielkie rozmiary odbiornika wcale nie jest duży, ale jest bardzo ładnie zaprojektowany i czytelny pod różnymi kątami. Kolejną innowacją jest umieszczenie na panelu tylnym gniazda CI do włożenia tam dowolnego modułu CAM. To dla polskich użytkowników jest obecnie bardzo ważne, ponieważ polscy operatorzy płatnej telewizji stosują takie systemy kodowania, w których nie ma już możliwości włożenia samej karty do czytnika, czego oczywiście nie brakuje również w tym modelu.

Nagrywanie jest możliwe na dysku twardym USB, pendrivie lub bezpośrednio po sieci na wskazany dysk lub serwer. Odbiornik ma dwa złącza USB, jedno w wersji 2.0, drugie w wersji 3.0. Jest też czytnik kart SD, który służy głównie do instalacji systemu operacyjnego Android lub CoreELEC.

Odbiornik może być również używany jako serwer streamingowy – wbudowano Ethernet 1 Gbit/s oraz dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 GHz/5 GHz) z obsługą MIMO. Odbiornik ma wbudowany Bluetooth w wersji 5.0.

Odbiornik obsługuje funkcję HbbTV i jest dostępny z szeroką gamą akcesoriów multimedialnych. Oczywiście taki odbiornik jak Dreambox TWO Ultra HD BT może służyć jako centrum multimedialne do odtwarzania nagrań i szerokiej gamy plików multimedialnych dla całego gospodarstwa domowego. Obsługiwane są protokoły DLNA i UPnP.

Zasilanie zapewnia mocny zewnętrzny zasilacz 12 V/3 A.

PANEL PRZEDNI

Odbiornik ma luksusową, czarną, metalową konstrukcję o niewielkich wymiarach 174 x 118 x 37 mm (szer. x gł. x wys.). Co ciekawe śruby trzymające pokrywę górną odbiornika są od góry, a nie z boku lub z tyłu.

Na panelu przednim dominuje kolorowy wyświetlacz TFT umieszczony po prawej stronie. Przycisk włączania/wyłączania odbiornika jest podświetlany i dość nietypowo znajduje się na górnej obudowie, a nie na panelu przednim.

Po lewej stronie znajduje się jeden uniwersalny czytnik kart i jedno gniazdo do włożenia karty SD.

PANEL TYLNY

Na tylnym panelu znajduje się para złączy F oznaczonych Input 1 i 2 (dwa niezależne wejścia LNB IN). Jest też złącze optyczne S/PDIF dla cyfrowej fonii, jeden port USB 3.0, jeden port USB 2.0, port serwisowy, interfejs sieciowy Ethernet 1 Gbit/s oraz złącze do podłączenia zasilacza z przełącznikiem sieciowym. Jest też jedno gniazdo CI do włożenia modułu CAM i wyjściowe złącze HDMI 2.0. Bardzo zgrabnie zaplanowano panel tylny tak małego urządzenia.
 

UWAGI UŻYTKOWE

Testy przeprowadzono w listopadzie na oprogramowaniu Newnigma2 z kilkoma pluginami do poprawnego działania odbiornika.
Odbiornik posiada dwa wbudowane głowice tunera satelitarnego Sillicon Labs Si2169D, znane z poprzednich typów Dreamboxów, ale także z odbiorników satelitarnych innych czołowych producentów.

Tuner jest bardzo szybki, może wyszukać SR poniżej 1 Msym/s. Przy obecnych sterownikach wynosi od około 0,285 Msym/s! Może wyszukać kanały nadawane w standardzie DVB-S2X, a także kanały nadawane w trybie Multistream (MIS). Do tego ma też doskonałą czułość/selektywność i można śmiało polecić go DX-erom się do odbioru przekazów i słabych sygnałów z „dziwnych” pozycji.

Odbiornik pozwala na przechowywanie nieograniczonej liczby kanałów telewizyjnych i radiowych. Wyszukiwanie kanałów jest szybkie, a przełączanie między kanałami trwa około 2-3 sekund.

Znalezienie transponderów o bardzo wysokiej wartości SR nie stanowi problemu dla tego odbiornika. Typowym przykładem takiej transmisji są transpondery rosyjskiej telewizji satelitarnej MTS na pozycji 75°E. MTS wykorzystuje transpondery o wartości SR: 45000 i FEC: 2/3, i ten odbiornik radzi sobie z odbiorem.

Wiadomo od czeskich testerów, że podczas odbioru słowackiej platformy satelitarnej Fotelka TV na satelicie Belintersat 1 na pozycji 51,5°E pojawił się problem i odbiornik nie wyszukał nic z transpondera o SR: 45000 i FEC: 8/9. Sprawdziliśmy to w redakcji SAT Kuriera i faktycznie odbiornik Dreambox TWO nie poradził sobie z dwoma transponderami z 51,5°E. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna, ale być może po zmianie sterowników coś ulegnie poprawie, bo kiedyś podobny problem był w Dreamboxie DM920 UHD i go usunięto po jakimś czasie.
 
Menu główne

Niestety przy obecnych sterownikach odbiornik nie pozwala na zdekodowanie kanałów z transponderów rosyjskiego MTS (przepustowość transpondera 89 Mb/s), oraz Fotelka TV, gdzie wykorzystywana jest przepustowość transpondera 119 Mb/s.

Dostrajanie kanałów z niskimi wartościami SR również przebiegało bezproblemowo. Odbiornik umożliwia również wyszukanie kanałów nadawanych w nowym standardzie DVB-S2X. Na razie stabilne transmisje w tym standardzie można znaleźć tylko na satelicie Eutelsat 33E na pozycji 33°E, gdzie nadawany jest multipleks złożony z niekodowanych francuskich kanałów HD: TF1, TFX i TMC, które są kodowane na innych satelitach.

Odbiornik umożliwia również odbiór kanałów nadawanych w trybie Multistream (MIS), co pozwala na nadawanie kilku oddzielnych strumieni transportowych w jednym multipleksie satelitarnym. Jest to bardzo korzystne dla operatorów satelitarnych, którzy wykorzystują tę technologię do dystrybucji kablowej lub na potrzeby nadajników naziemnych. Niestety Dreambox TWO Ultra HD nie obsługuje odbioru kanałów w technologii T2-MI.

Kanały w trybie MIS są obecnie dostępne na pozycjach satelitarnych 33°E, 21,5°E, 10°E, 9°E, 4,8°E, 5°W i 30°W. Aby odbierać stacje telewizyjne w MIS, wpisujemy wspólne parametry techniczne transpondera, ale dodatkowo musimy wybrać właściwy tryb PLS, kod PLS i numer strumienia. W przypadku Dreamboxa TWO wszystkie multistreamy dostępne na orbicie zostały dostrojone bez żadnych problemów. Ich wykaz jest w każdym magazynie SAT Kurier (druk lub wersja online na stronie www.hollex.pl).
 
Rozszerzenia

Obraz na wyjściu HDMI 2.0 jest doskonały. Szkoda, że odbiornik nie posiada funkcji blindscan ani wtyczki FastScan oraz nie obsługuje nawet sprzętowego PiP (obraz w obrazie). Można to jednak ominąć za pomocą rozwiązania programowego, czyli jakieś wtyczki (pluginu). Można m.in. skorzystać z menu wtyczki Gutemine 2.6, w której instaluje się funkcję PIP, jest nawet funkcja Quad PIP. Niestety dwa kanały UHD nie mogą być wyświetlane w trybie PIP, ale to jest zwykle norma.

Ścieżka audio jest zapisywana w ustawieniu wstępnym i oczywiście można zapisać lewy lub prawy kanał audio.

Odbiornik posiada również wbudowany teletekst OSD. Polskie znaki są wyświetlane poprawnie.

Elektroniczny przewodnik po programach jest dobrze przygotowany. Pasek informacyjny zawiera informacje o bieżącym i kolejnym programie. Szczegółowe informacje o programie nie są w żaden sposób wycinane. Wszystko zależy od wybranej skórki. Podczas testowania odbiornika zostawiono domyślną skórkę, zainstalowano picony – jest do tego bardzo fajna wtyczka Chocholousek Picons.

Wystarczy mieć aktualny plik „encoding.conf”, który należy uzupełnić o nowe transpondery. Cyrylica na kanałach rosyjskich platform NTV Plus, Trikolor TV i MTS była wyświetlana poprawnie, nawet na wyświetlaczu TFT.

Odbiornik może wyświetlać EPG z kilkudniowym wyprzedzeniem, o ile nadawca je nadaje. Dane EPG są automatycznie zapisywane w pamięci flash odbiornika.

Jasność wyświetlacza można oczywiście zmienić zarówno w trybie pracy, jak i w trybie czuwania. Można również kontrolować jasność diody LED stanu na panelu górnym odbiornika i określić jej kolor w każdym trybie. Oczywiście odbiornik umożliwia odbiór transmisji IPTV.

Czas startu odbiornika (bootowania) wynosi około 25 sekund. Dreamset lub DremboxEdit mogą być używane do edycji programów na komputerze. Do komunikacji FTP można użyć dowolnego klienta FTP.

Otwory wentylacyjne są minimalne, tylko wycięcia po obu stronach odbiornika. Jednak nagrzewanie się odbiornika jest niewielkie, dzięki metalowej konstrukcji i pasywnemu chłodzeniu procesora. Odbiornik zasilany jest z dość mocnego zewnętrznego zasilacza 12 V/3 A.
 
Przeglądarka wtyczek

MULTIMEDIA

Obsługa telewizji hybrydowej HbbTV jest dostępna bezpośrednio w obrazie fabrycznym. Polecam instalowanie tylko fabrycznego oprogramowania z powyższymi wtyczkami w odbiornikach Dreambox. Istnieją również obrazy innych zespołów programistycznych, ale są one głównie oparte na wyjątkach dla środowisk OE2.0, takich jak Open ATV lub Open PLI.

Na razie nie ma funkcjonalnej wtyczki do odtwarzania filmów z YouTube w internetowym wyborze z wielu pluginów, np. nie działa e2iPlayer, ale to kwestia czasu. Nie wszystkie rzeczy są już dostępne, to samo dotyczy środowiska multimedialnego KODI. Ale ponieważ wszystko to działa bez problemów w Dreambox ONE Ultra HD, to takie rzeczy zapewne zostaną dopracowane w przyszłości.

Filmy odtwarzane są bez żadnych problemów. Przeglądarka internetowa jest instalowana bezpośrednio w obrazie fabrycznym. Nie ma funkcji transkodowania.

Oczywiście działa klasyczne przesyłanie strumieniowe po sieci, np. do innego odbiornika lub komputera, czyli w jakości 1:1, w miarę jak program jest nadawany.

Urządzenie może wyświetlać zdjęcia w formacie JPEG lub BMP oraz odtwarzać muzykę w formacie MP3 lub WAV. Odbiornik odtwarza pliki AV typu avi, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, ts, wmv, mpeg-4 i flv. Ponieważ odbiornik obsługuje kodek HEVC/H.265, filmy z tym kodekiem można odtwarzać w rozdzielczości do 2160p.

Odbiornik z łatwością obsługuje również pliki testowe MKV z dużą szybkością transmisji danych w rozdzielczości 4K. Oczywiście zależy to od kodeka wideo i audio, na którym tworzony jest plik. Funkcjonalne jest również odtwarzanie dźwięku DTS.

Przetwarzanie ścieżek audio AAC odbywało się bez problemów, podobnie jak w przypadku dźwięku HE-AAC oraz Dolby Digital+ E-AC3 (testowane na francuskich pakietach w trybie MIS na pozycji 5°W).

Zapewniony jest również dostęp do aplikacji Netflix, DAZN, Disney i Amazon, które znajdują się w „VideoOnDemand”.
 
Banner informacyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...