„Waszyngton: wojna i pokój” w History

dodano: 2020-06-25 23:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Waszyngton: wojna i pokój” Produkcja fabularno-dokumentalna poświęcona pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki pod tytułem „Waszyngton: wojna i pokój” („Washington”) zostanie wyemitowana w weekend od 3-5 lipca br., codziennie o godz. 20:00 w telewizji History. Jak zapowiada nadawca, program ukazuje historię ambitnego żołnierza, niegdyś poddanego Imperium Brytyjskiego, który dotarł na sam szczyt, dając podwaliny dla jednej z najbardziej wpływowych demokracji świata. Ta seria to nie laurka - to obraz bohatera z krwi i kości, bez niedomówień i zbędnego koloryzowania.

History „Waszyngton: wojna i pokój”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W programie występują m.in. amerykańscy politycy - były prezydent Bill Clinton, były sekretarz stanu Colin Powell, czy odpowiedzialna za produkcję serii historyczka, specjalistka od biografii przywódców i zdobywczyni nagrody Pulitzera - Doris Kearns Goodwin.

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, generał i polityk, urodził się w zamożnej rodzinie plantatorów w Wirginii. W wieku 11 lat stracił ojca, a opiekę nad nim przejął przyrodni brat. George Waszyngton, mimo że był samoukiem i nie miał formalnego wykształcenia, został uhonorowany pięcioma doktoratami z zakresu nauk prawnych amerykańskich uczelni - m.in. Uniwersytetu Harvarda czy Yale. Jako dwudziestoletni oficer odznaczał się zdolnościami przywódczymi. Po zakończeniu konfliktu brytyjsko-francuskiego, ożenił się i pragnął wieść spokojne życie posiadacza ziemskiego, wierząc, że spełnił swoją powinność wobec narodu. Jednak wraz z nadejściem 1775 roku rozpoczął się konflikt między metropolią angielską a amerykańskimi koloniami. Wtedy to wybrano Waszyngtona na dowódcę, który doprowadził Stany Zjednoczone Ameryki do niepodległości.

W 1787 roku George Waszyngton stanął na czele obradującej w Filadelfii Konwencji Konstytucyjnej, która uchwaliła Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. USA zostały przekształcone z konfederacyjnego związku niezależnych stanów w państwo federacyjne. W kwietniu 1789 roku Jerzy Waszyngton został jednomyślnie wybrany przez zgromadzenie elektorów na pierwszego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, a w 1792 roku wybrano go ponownie.

Jak zapowiada nadawca, seria History „Waszyngton: wojna i pokój” przedstawia nie tylko wyjątkowego lidera, ale też młodego żołnierza, który podejmuje złe decyzje, jest wściekły i rozgoryczony. Jerzy Waszyngton staje się namacalnym człowiekiem, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Liczni eksperci wypowiadający się w programie wprost wskazują na niedociągnięcia Waszyngtona jako dowódcy, jednocześnie podkreślając, że jak prawdziwy lider - potrafił ponieść konsekwencje swoich decyzji i przekuć je w wartościową naukę.

- Waszyngton jest zbyt pewny siebie, biorąc pod uwagę siły naprzeciw których ma stanąć, nie widzi widma porażki i tego, że może skazywać się na samobójstwo. Uważa, że: coś wymyślimy, rozpracujemy to.

- mówi Alan Taylor, historyk, zdobywca nagrody Pulitzera.


Jak zapowiada nadawca, dzięki serii pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki przestaje być wyłącznie historycznym postumentem z kamienną twarzą. Twórcom zależało na ukazaniu go jako pełnowymiarowej postaci.

- Znałam fakty na temat Jerzego Waszyngtona, ale nigdy nie przywołałam go w myślach żywego. Myślę, że częściowo ma to związek z obrazami, które widzimy. Jest na nich stary, jest sztywny... Teraz mogę wyobrazić sobie Waszyngtona jako młodego mężczyznę. Młodego, który popełnia błędy i je naprawia.

- mówi Doris Kearns Goodwin, producentka programu i historyczka.


Jak zapowiada nadawca ,seria History pod tytułem „Waszyngton: wojna i pokój” kształtuje obraz Waszyngtona jako silnego i mądrego przywódcy, którego wojskowe doświadczenie przekłada się na roztropne budowanie zupełnie nowego ładu społecznego w Ameryce. Na te aspekty szczególną uwagę zwraca były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki - Bill Clinton.

- Armia Waszyngtona mogła zostać rozbita stosunkowo wcześnie (...). Wiedział, że zawsze musi mieć plan awaryjny. Myślę, że nauczyły go tego wcześniejsze straty, poniesione w wojnie francusko-brytyjskiej

- mówi Bill Clinton.


Jak zapowiada nadawca, w dobie globalnego kryzysu przywództwa twórcy serii zadają pytania o bycie liderem - kim powinien być ten, który stoi na czele narodu, czyje interesy powinien reprezentować, jak należy dbać o przestrzeganie prawa i zasad społecznego współżycia, jakie wartości powinien wyznawać i w końcu - czy gotów jest poświęcić się w imię wyższego, wspólnego dobra. Ta uniwersalna refleksja sprawia, że historia opowiedziana w programie „Waszyngton: wojna i pokój” skrojona jest także na miarę naszych czasów i wychodzi daleko poza klasyczny biograficzny dokument.

Seria składa się z trzech dwugodzinnych odcinków wyprodukowanych w 2020 roku przez telewizję History. Zdjęcia do serii powstawały w Rumunii. Jest to pierwsza część z cyklu nowych produkcji poświęconych amerykańskim prezydentom zapisanym na kartach światowej historii. Produkcja History „Waszyngton: wojna i pokój” zostanie zaprezentowana polskim widzom w weekend, na który przypada 4 lipca - Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj).
 
Nicholas Rowe w programie „Waszyngton: wojna i pokój”, foto: A+E Networks
Nicholas Rowe w programie „Waszyngton: wojna i pokój”, foto: A+E Networks


„Waszyngton: wojna i pokój” - emisja codziennie (od 3 lipca 2020 roku) o 20:00 w History.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 brązowa

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

42 zł Więcej...