Hakerzy wykorzystują popularność Zoom do infekowania wirusami

dodano: 2020-04-05 20:47
autor: HP | źródło: gbhackers

zoom cloud meetings 360px.jpg Cyberprzestępcy nadal wykorzystują epidemię koronawirusa do przeprowadzania różnych ataków, takich jak złośliwe oprogramowanie, phishing, oszustwa i dezinformacja. W obecnej sytuacji większość organizacji i firm została zamknięta, a pracownicy pracują zdalnie. Tak więc wykorzystanie różnego rodzaju oprogramowania i platform komunikacji wideo jest ogromne. Hakerzy wykorzystują popularność m.in. aplikacji Zoom do infekowania wirusami. Do tego aplikacja umożliwia szpiegowanie za pomocą kamerki.

zoom Cloud haker 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Atak z użyciem aplikacji Zoom
Liczba domen zarejestrowanych z okazji pandemii koronawirusa masowo wzrosła im bardziej epidemia stała się bardziej powszechna. Zaobserwowano ponad 5000 domen zarejestrowanych tylko do obsługi złośliwych kampanii dotyczących COVID-19. W tym zauważono ogromną liczbę domen zarejestrowanych pod nazwami „Zoom”,  bo Zoom szybko stałą się jedną z największych platform komunikacji wideo na świecie.

Zoom jest nie tylko celem, ale także atakujące zarejestrowane domeny phishingowe naśladują różne usługi, takie jak classroom [.] google.com, googloclassroom [.] com i googieclassroom [.] com.

Ponadto zaobserwowano złośliwe pliki, takie jak „zoom-us-zoom_##########.exe” i „microsoft-teams_V#mu#D_##########.exe”, który prowadzi do instalacji złośliwego oprogramowania.

FBI ostrzegło również użytkowników, aby nie zasypiali w kryzysie COVID-19, gdy pojawi się porwanie wideo-telekonferencji (VTC).
W tydzień Zoom zdobył 20 mln nowych użytkowników. Zoom był drugą (po TikToku) najczęściej pobieraną aplikacją mobilną na świecie w trzecim tygodniu marca.

Zauważono incydent, w którym „liceum z Massachusetts poinformowało, że podczas gdy nauczyciel prowadził klasę online za pomocą oprogramowania telekonferencyjnego Zoom, niezidentyfikowana osoba zadzwoniła do klasy. Ta osoba krzyknęła wulgaryzmy, a następnie wykrzyknęła adres domowy nauczyciela.” Użytkownikom zaleca się, aby nie upubliczniać spotkań ani nie udostępniać linków do spotkań w mediach społecznościowych i upewnić się, że spotkania mają włączone hasło.

Zabroniono korzystania z aplikacji Zoom w nauczaniu w USA, a także ostrzeżono premiera Wielkiej Brytanii, Johnsona, by nie korzystał z tej aplikacji. Podobno bezpieczniej jest korzystać z Skype'a lub Messengera. Niestety w Polsce korzysta się z Zoom zarówno w nauczaniu jak w rozmowach rodzinnych, kiedy nie można się spotać osobiście.

Źródło: gbhackers.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+. W najnowszej wersji...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...