Tryb czuwania kosztuje Niemców 448 tys. euro/h

dodano: 2020-03-28 00:15 | aktualizacja: 2020-03-30 16:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: Check24 GmbH

tryb czuwania check 24 360px.jpg Niemiecka firma Check24 GmbH przeprowadziła interesujące badania na podstawie obliczeń dotyczących zużycia energii elektrycznej przez Niemców i stwierdziła: „niemieckie prywatne gospodarstwa domowe zużywają około 1,5 mln kWh na godzinę na elektronikę w trybie czuwania. A to  równowartość prawie 448 tys. euro kosztów energii elektrycznej i to na godzinę! ”

Check24 Munchen 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niemiecki  portal porównawczy Check24 w ten sposób podsumował ogromne i bezsensowne zużycie energii elektrycznej. Wszystko jest skutkiem stanu czuwania wielu urządzeń elektrycznych, które mogłyby być po prostu wyłączone. To powoduje niepotrzebną emisję CO2  i jest możliwe do uniknięcia. Wystarczy pomyśleć, co i kiedy należy wyłączyć, by nie tracić energii.

Korzystanie z urządzeń elektrycznych w trybie czuwania jest języczkiem uwagi w skali światowej, a niemiecki portal pokazał to na przykładzie Niemiec, w jaki sposób traci się wielkie pieniądze. Co więcej, w ujęciu rocznym odpowiada to około 13 mld kWh zmarnowanej energii elektrycznej, co stanowi więcej niż energia elektryczna wyprodukowana przez rok w średniej wielkości elektrowni jądrowej. Powoduje to niepotrzebne koszty w wysokości około 3,9 mld euro - tylko na terenie Niemiec.

Patrząc na nasz kraj, który ma mniej więcej połowę ludności Niemiec, można domyślać się, że w Polsce rocznie traci się około 1,8 - 1,9 mld euro na energię w urządzeniach w stanie czuwania. Warto to sobie przemyśleć.

Zmiany klimatu są wciąż gorącym tematem i aby to podkreślić, wiele miast na całym świecie wyłączyły światła budynków publicznych na godzinę w sobotę 28 marca. Konsumenci mogli zrobić to na samo, choć w Polsce nikt o tym nie wspomniał, by odłączać nieużywane urządzenia elektryczne, choćby ładowarki laptopów i telefonów włączone na stałe. Pozwala to również zaoszczędzić 700 tys. kg emisji CO2 na godzinę.

Należałoby się skoncentrować na bardziej zrównoważonej i tańszej zielonej energii elektrycznej, która mogłaby zaoszczędzić gospodarstwom domowym średnio 325 euro w porównaniu do standardowych cen energii. Tylko w Niemczech w sumie pozwoliłoby to zaoszczędzić 311 mln euro rocznie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

329 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...