Apebox C2 4K - test odbiornika

dodano: 2020-03-05 16:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

Apebox C2 4K Czeska firma Sapro z Trzyńca przekazała nam do testów urządzenie Apebox C2 4K. To klasyczne połączenie odbiornika telewizji satelitarnej z odbiornikiem telewizji naziemnej lub kablowej, z obsługą Ultra HD. To urządzenie combo jest wyposażone w dwie głowice: DVB-T/T2/C i DVB-S/S2/S2X, ale oprócz odbioru zwykłych stacji satelitarnych umożliwia także odbiór kanałów nadawanych w trybie wielostrumieniowym (MIS). Trzeba przyznać, że to dość małe urządzenie, oparte na własnym systemie operacyjnym, z procesorem ALi. Pamięć flash - 8 MB, a pamięć RAM - 256 MB (DDR3). Jest tylko jeden uniwersalny czytnik dekodera - niestety brakuje gniazda CI/CI+.

Apebox C2 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podstawowe informacje

Apebox C2 4K pozwala na odbiór programów SD, HD i UHD w MPEG-2, MPEG-4/H.264 i HEVC/H.265 w standardach DVB-S, DVB-S2 i DVB-S2X. Odbiornik może pracować w rozdzielczości wideo do 2160p (tzw. 4K).

Odbiornik umożliwia prosty, w pełni automatyczny odbiór programów nadawanych w trybie MIS, bez wprowadzania dodatkowych parametrów technicznych, takich jak ID strumienia, itp.

Oprócz głowicy satelitarnej istnieje również głowica naziemno-kablowa, który umożliwia odbiór cyfrowej transmisji naziemnej w standardach DVB-T i DVB-T2 oraz odbiór cyfrowej transmisji kablowej w standardzie DVB-C.

Celem producenta/dostawcy było dostarczenie prostego i niedrogiego, ale szybkiego i niezawodnego odbiornika combo 4K. Można do odbiornika podłączyć zewnętrzny czujnik podczerwieni (jest w komplecie), a dzięki swoim małym rozmiarom łatwo ukryć odbiornik Apebox C2 4K za telewizorem.

Odbiornik ma również szereg funkcji multimedialnych, takich jak IPTV, YouTube, YouPorn, Xstream, IPTV Stalker, pogoda i wiele innych aplikacji. Dostępne jest również DLNA. Odbiornik ma również popularną funkcję FastScan, która służy do szybkiego wyszukiwania kanałów wybranych platform satelitarnych, a ponieważ przygotowano go na rynek naszych południowych sąsiadów, to szczególnie nastawiono się w tym względzie na operatorów takich platform, jak Skylink. Jednak miła niespodzianka jest taka, że wśród pozycji jest również polska Platforma CANAL+ i Cyfrowy Polsat.

Opis odbiornika

Odbiornik wyprodukowano w obudowie w kolorze czarnym, o bardzo małych wymiarach 145 x 30 x 110 mm. Na przednim panelu znajduje się 4-cyfrowy, 7-segmentowy zielony wyświetlacz i jedna dioda LED stanu czuwania. Istnieje również wbudowany uniwersalny czytnik, który został dość nietypowo umieszczony u samego dołu panela przedniego odbiornika (bez karty w czytniku jest prawie niewidoczny i można nawet podejrzewać, że go nie ma wcale).

Po lewej stronie odbiornika znajdują się dwa porty USB 2.0. Na tylnym panelu znajduje się jedno złącze F (wejście tunera satelitarnego), złącze IEC (wejście tunera hybrydowego DVB-T2/C), cyfrowe optyczne wyjście audio S/PDIF, gniazdo HDMI out. Złącze SCART zastąpiono złączem jack, a obok jest także złącze serwisowe RS 232 w wersji jack.

Jest też złącze do podłączenia zewnętrznego czujnika podczerwieni i złącze do podłączenia zewnętrznego zasilacza; złącze HDMI w wersji 2.0 do połączenia z ekranem oraz gniazdo Ethernet 100 Mpbs. Opakowanie zawiera krótką instrukcję obsługi odbiornika m.in. po polsku, zewnętrzny czujnik podczerwieni, kabel HDMI i zasilacz 12 V/1,5 A.
 

Odbiór kanałów

Warto na początek zaktualizować oprogramowanie odbiornika do najnowszej wersji dostępnej na stronie internetowej importera. Menu jest dostępne w wielu wersjach językowych, w tym po polsku, czesku i słowacku. Grafika jest bardzo dobrze przygotowana. Wyszukiwanie kanałów jest szybkie. Przełączanie między kanałami zajmuje około 2-3 sekund.
 

Tuner satelitarny jest w stanie skanować kanały w zakresie SR 1-45 Msym/s w standardzie DVB-S i DVB-S2 z modulacjami zarówno QPSK, jak i 8PSK. Wyszukanie kanałów z bardzo wysokim SR nie stanowi więc problemu dla tego odbiornika. Typowym przykładem takiej transmisji jest pakiet BBC z satelity Intelsat 907 na 27,5°W lub rosyjskie pakiety płatnej telewizji MTS z SR 45 Msym/s na satelicie ABS 2A na pozycji 75°E. Wyszukiwanie kanałów z niskim SR jest dość łatwe. Czułość/selektywność tunera satelitarnego była doskonała, co sprawdzić można na jakichś bardzo słabych sygnałach w danym rejonie odbioru.
 

Poziom i jakość sygnału jest wyświetlana na standardowym pasku w procentach.

Tryb transmisji Multistream jest bardzo wygodny dla operatorów satelitarnych, którzy używają tej technologii jako formy dystrybucji dla nadajników naziemnych lub stacji kablowych. Odbiornik posiada w menu funkcję „Multistream Auto PLSN”, dzięki której można dostroić programy w trybie MIS bez wprowadzania dodatkowych parametrów technicznych, takich jak tryb PLS, kod PLS i numer strumienia.
 

Odbiornik powinien być również w stanie odbierać programy w trybie T2-MI, ale przy obecnym oprogramowaniu nie jest to możliwe. Programy MIS są obecnie dostępne na pozycjach satelitarnych 39°E, 33°E, 21,5°E, 9°E, 4,8°E, 5°W i 30°W.

Najbardziej atrakcyjną pozycją dla odbioru kanałów nadawanych w trybie wielostrumieniowym jest 5°W, gdzie znajduje się sporo włoskich i francuskich stacji w jakości HD, które w normalnej transmisji są kodowane i niedostępne zwykłym odbiorcom. Jeśli ktoś potrzebuje odbiornika do tego celu, a chce jeszcze odbierać kanały naziemne, to Apebox C2 4K jest bardzo dobrym wyborem.

Jakość obrazu na kanałach SD, HD i UHD jest doskonała. Pilot jest solidny, przyciski można łatwo nacisnąć, kierunkowość jest wystarczająco szeroka.

Odbiornik pozwala także wyszukać kanały w nowym standardzie DVB-S2X. Trzeba pamiętać, że DVB-S2X jest obecnie wykorzystywany głównie dla dosyłowych kanałów transmisji. Istnieje jednak jeden zwykły transponder na satelicie Eutelsat 33E na 33°E. Jest tam pakiet złożony z niekodowanych francuskich kanałów w rozdzielczości HD – TF1, TFX i TMC, które są kodowane na innych satelitach. Odbiór kanałów NTC w DVB-T też nie stanowi problemu. W Czechach i Austrii nie ma żadnych problemów z odbiorem kanałów w DVB-T2, więc w przyszłości też nie powinno być takich problemów w Polsce.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...