Amerykańskie firmy kupią Nokię i Ericssona dla 5G?

dodano: 2020-02-11 13:26 | aktualizacja: 2020-02-11 22:08
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: FT/adtv

5G Nokia Ericsson USA flag 360px.jpg Prokurator Generalny USA, William Barr, zasugerował, aby firmy z USA i innych sojuszniczych krajów kupiły „pakiet kontrolny” w Nokii, jak i Ericssonie, aby stworzyć silniejszą alternatywę technologii 5G dla chińskiej firmy Huawei. Jakie plany mają USA wobec Nokii i Ericssona? Informację  potwierdził serwis CNBC, który jest dobrze poinformowany i ma dostęp do tego typu poufnych wiadomości.

ericsson nokia 5G technologia mobile 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
William Barr powiedział, że USA i ich sojusznicy powinni „aktywnie rozważyć” bardzo nietypowe propozycje „amerykańskiej własności pakietu kontrolnego” u europejskich dostawców technologii 5G, „bezpośrednio lub za pośrednictwem konsorcjum prywatnych amerykańskich i pokrewnych firm”.

Wiadomo od dawna, że USA wezwały inne zaprzyjaźnione kraje do pójścia w swoje ślady i niedopuszczania sprzętu Huawei w sieci 5G ze względu na zarzuty dotyczące bezpieczeństwa i szpiegostwa na rzecz Chin, czemu Huawei od początku i zdecydowanie zaprzecza. Nie wszystkie kraje są takie szybkie do zastosowania się do zaleceń USA w stosunku do Huawei. Każde z nich podchodzi indywidualnie.

Financial Times już wcześniej informował, że amerykańscy urzędnicy rozważają zaoferowanie ogromnej pomocy finansowej dla Nokii i Ericssona, aby pomóc im konkurować cenowo z Huawei na poziomie technologii 5G. Mowa jest o miliardach dolarów wsparcia dla dwóch europejskich firm ze strony USA.

Barr idzie dalej:

- Odsunięcie naszego dużego rynku i siły finansowej od jednej lub obu tych firm sprawiłoby, że byłby on znacznie potężniejszym konkurentem i wyeliminowałoby obawy dotyczące siły pozostania na naszym rynku, bo nie mają konkurencji. My i nasi najbliżsi sojusznicy z pewnością musimy aktywnie rozważyć to podejście. 


Ericsson i Nokia nie skomentowały tej sugestii. Mimo tego, akcje obu spółek nieznacznie wzrosły po tych sugestiach, więc jest coś na rzeczy.

W ubiegłym miesiącu dwustronna grupa amerykańskich senatorów wprowadziła projekt ustawy o wartości ponad 1 mld dol. na opracowanie alternatywnych urządzeń 5G opartych na technologii zachodnich firm w porównaniu z urządzeniami chińskich dostawców Huawei i ZTE.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Konwerter Opticum RED Wideband + 4 SAT Legacy

Cyfrowy konwerter hybrydowy - WIDEBAND + 4 SAT Legacy. To...

149 zł Więcej...