Satelity OneWeb polecą później [wideo]

dodano: 2020-02-08 10:43 | aktualizacja: 2020-02-10 16:40
autor: Jerzy Kruczek | źródło: OneWeb

OneWeb OneWeb postanowił zmienić harmonogram startów satelitów z rosyjskich kosmodromów. Niespodziewanie brytyjska firma OneWeb zmieniła plan następnej premiery satelitów dla Internetu, w związku z zaplanowanymi na wiosnę startami rosyjskich rakiet z trzech kosmodromów: NBajkonur, Wostocznyj i Kourou.

OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wcześniej informowano, że w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu będą miały miejsce regularne starty rakiet z satelitami OneWeb z rosyjskiego kosmodromu Wostochnyj. W nocy 7 lutego 2020 r. udanie wyniesiono na orbitę 34 satelitów OneWeb za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1b z kosmodromu Bajkonur.

Był to pierwszy start komercyjnej rakiety w Rosji w 2020 roku.Przypomnijmy, że w czerwcu 2015 r. Arianespace i OneWeb podpisały umowę na 21 startów rakiet Sojuz w celu dostarczenia na orbitę 672 satelitów OneWeb. Według kontraktu 9 startów planowanych jest z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, 6 startów z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostochnyj i ​​6 z Kourou w Gujanie Francuskiej (jeden start odbył się w lutym 2019 r.).

W kwietniu 2019 r. Adrian Shtekel, dyrektor generalny firmy OneWeb, powiedział w wywiadzie, że początkowa konstelacja 650 satelitów rozpocznie świadczenie usług komercyjnych w 2021 r., przy czym do 2026 r. rozrośnie się do 2 tys. satelitów internetowych. OneWeb planuje stworzyć konstelację satelitów, które zapewnią szerokopasmowy dostęp do Internetu dla użytkowników na całym świecie dzięki pełnemu pokryciu powierzchni Ziemi.

Według Shtekela w wywiadzie dla amerykańskiego specjalistycznego portalu spacenews.com, po kolejnym uruchomieniu 34 satelitów, zaplanowanym z Bajkonuru w marcu, firma zamierza wstrzymać starty w kwietniu, aby rozpocząć produkcję nienazwanego elementu. Według niego element ten musiał zostać sfinalizowany zgodnie z wynikami testów w locie pierwszych 6. satelitów wystrzelonych w lutym 2019 r.

Następnie, w maju i czerwcu odbędą się 2 starty z kosmodromu Wostochnyj z 36 satelitami każdy. Potem znowu nastąpi przerwa w startach. W pierwszym etapie firma zamierza wprowadzić na orbitę 588 satelitów, aby zapewnić globalne świadczenie usług komunikacyjnych. Kolejnych 60 satelitów będzie stanowić zapas w przypadku awarii aktywnych satelitów.

Co ciekawe, choć to rosyjskie rakiety wynoszą satelity OneWeb to jest inny problem i w związku z tym protestują Rosjanie. W 2018 r. okazało się, że rosyjskie FSB i Roskomnadzor sprzeciwiły się alokacji częstotliwości radiowych. W sierpniu 2019 r. firma OneWeb wycofała wniosek o odbiór częstotliwości radiowych w Rosji na potrzeby obsługi satelitów, złożony do państwowej komisji ds. częstotliwości radiowych. Firma poinformowała, że ​​wniosek zostanie rozpatrzony i złożony ponownie, uwzględniając wymogi bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej.

Nie wiadomo jaki wpływ na terminy wynoszenia satelitów OneWeb ma ten problem, ale można podejrzewać, że Rosjanie skutecznie wpłynęli na OneWeb, by mieć jakąś kontrolę, co i jak satelity nad terenem Federacji Rosyjskiej będą przekazywać. Chodzi o skuteczną kontrolę Internetu w Rosji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

119 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

850 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...