Zagrożenie związane z trybem nocnym na smartfonie

dodano: 2019-12-21 08:54
autor: Jan Borejko | źródło: manchester.ac.uk

Yellow blue mysz 360px.jpg Naukowcy z Manchester University odkryli, że tryb nocny na smartfonach, wykorzystujący ochronę przed niebieskim światłem, może negatywnie wpływa na rytm dobowy ciała. Ich ustalenia zostały opublikowane na stronie internetowej. Naukowcy postanowili przetestować założenie, że żółte widmo światła, które jest skonfigurowane na ekranach telefonu po przełączeniu w tryb nocny, może naruszać zegar biologiczny człowieka. Korzystanie z chłodniejszego światła wieczorem i jasnego, cieplejszego światła w ciągu dnia może być bardziej korzystne.

Smartfon


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zespół naukowy przeprowadził eksperyment na myszach laboratoryjnych, który wykazał, że ciepłe kolory trybu nocnego przypominają światło dzienne i wprowadzają człowieka w błąd. Takie promieniowanie niekorzystnie wpływa na sen i wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Jednocześnie chłodne kolory niebieskiego spektrum, charakterystyczne dla zwykłego trybu gadżetów, są bardziej znane człowiekowi. Według naukowców w tym przypadku nie ma to zbyt negatywnego wpływu na sam sen.

„W rzeczywistości niebieskie kolory związane z półmrokiem mają słabszy efekt niż białe lub żółte światło o podobnej jasności” - powiedział Tim Brown, jeden z autorów.


Zauważył on, że fotograficzna melanopsyna, która bierze udział w procesie wizualnym i regulacji rytmów dobowych, reaguje na zmiany jasności oświetlenia, a także na stosunek krótkich i długich fal światła. Tryby nocne smartfonów skupiają się na drugim elemencie, czyli zmianie koloru promieniowania. Nie jest to najlepsze podejście, nawet przy utrzymaniu umiarkowanej jasności wyświetlacza. Wynika z tego, ze korzystanie z trybu nocnego jest bez sensu!

- Badania wykazały, że dostosowanie naszego zegara biologicznego do codziennej rutyny i harmonogramu pracy może być dobre dla zdrowia. Używanie odpowiedniego koloru może pomóc - podsumował.

- Ustalenia sugerują, że korzystanie z przyciemnionych, chłodniejszych świateł wieczorem i jasnych cieplejszych świateł w ciągu dnia może być bardziej korzystne.


Źródło: manchester.ac.uk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

299 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna edycja SAT Kuriera 5-6/2020. 

10 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...