Avant X i Avant 6 - nowa generacja programowalnych wzmacniaczy

dodano: 2019-12-03 22:04
autor: Luis Romero | źródło: Televes Polska

Televes Avant X Profesjonalna instalacja zbiorcza wymaga wyfiltrowania sygnałów z telewizji naziemnej. Nawet najbardziej zaawansowani instalatorzy padają ofiarami nadmiernej oszczędności w tym zakresie, co potem odbija się na jakości instalacji oraz koszcie jej utrzymania.

Televes Avant 6


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Należy wziąć pod uwagę również fakt, że w ciągu 2-3 lat nastąpią kolejne zmiany w celu zagospodarowania pasma powyżej 700 MHz dla 5G, co spowoduje, że nowe MUX-y DVB-T2, które przez jakiś czas będą równolegle istnieć z aktualnymi MUX-ami, skomplikują życie instalatorom w nieodpowiednio wykonanych instalacjach. Podczas wdrażania wyżej opisanych zmian, a co za tym idzie - podczas wykonywania testów w nadajnikach, moc odbioru także wpłynie na jakość instalacji.

W formie pytań i odpowiedzi postaramy się wyjaśnić, dlaczego filtry są koniecznie i jakie są najskuteczniejsze rozwiązania technologiczne na dzień dzisiejszy.

1. Po co mi filtry kanałowe? Przecież mam równiutkie kanały z MUX 1/2/3. Trochę gorzej jest z wyrównywaniem MUX 8 w VHF, ale ogólnie wystarczy mi tańsza zwrotnica lub wzmacniacz masztowy.

„Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”: patrz wykres nr 1 - antena DAT MIX aktywna kierowana na Ślężę, wysokość 15 m nad ziemią, 40 m kabla.
 
Wykres 1. Widmo UHF Wrocław z anteny (JG: Jelenia Góra)

Po pierwsze, nie zawsze do końca tak jest. MUX 3 zazwyczaj ma większy zasięg i przeważa poziom MUX 1/2. MUX-y lokalne bywają również mocne. Różnicę możemy lepiej zauważyć w wykresie nr 2:
 
Wykres 2

Po drugie, często mamy te same MUX-y odbierane z innych nadajników, co powoduje problemy, ponieważ mogą być one strojone przez odbiorniki, a co za tym idzie - mogą być niestabilne. MUX-y z Czech lub MUX 3 ze Ślęży zamiast ze Śnieżnych Kotłów. Jeżeli chcemy, aby koszty utrzymania systemu były znikome, niedocelowe MUX-y powinny zostać usunięte z instalacji zbiorczych.

Po trzecie, mamy MUX 4 z Cyfrowego Polsatu, który jest często nadawany w pionie i odbierany z mniejszą mocą niż reszta. Ten MUX (na wykresie w środku w kanale 42 we Wrocławiu) jest ciekawą opcją dla odbiorców, ponieważ nadaje treści bez kodowania, takie jak np. Polsat News.

Po czwarte, MUX 8 w VHF jest często odbierany z inną mocą, a kanały DAB+, które także mają wpływ w systemach wzmacniających lub aktywnych multiswitchach, mogą znacznie pogorszyć parametry odbioru docelowych MUX-ów i spowodować, że poziomy w gniazdach będą niezgodne z normą. Widmo w paśmie VHF na wykresie nr 3, oprócz docelowego MUX 8 i DAB+ poniżej w paśmie, pokazuje dwa dodatkowe MUX-y DAB+. DAB+ jest jeszcze w fazie rozwoju, tak więc w najbliższym czasie należy spodziewać się zmian w mocy oraz w dostępnych MUX-ach.
 
Wykres 3. Widmo w VHF z anteny

Dodatkowo w niektórych obszarach występują kanały zagraniczne, które mogą być niestabilne (w zależności od miejsca oraz zestawu anten; Wykres nr 1 - zielone strzałki).

W ostatnim punkcie, ale nie mniej ważnym, przypominamy o planowanych zmianach - wdrożenie DVB-T2 wraz ze zwolnieniem pasma drugiej dywidendy będzie miało wpływ na systemy odbiorcze. Jeżeli nie zastosujemy filtru, nie będzie pewności, że systemy będą działać prawidłowo.
Poniżej prezentujemy widmo opisywanego przypadku po zastosowaniu wzmacniacza Avant 6:
 
Wykres 4. Widmo po zastosowaniu Avant 6 (UHF)
Wykres 5. Widmo po zastosowaniu Avant 6 (VHF)

2. Wygląda, że zastosowanie filtrów jest jednak potrzebne. Ile filtrów należy stosować?

W dużych miastach (powyżej 50 tys. mieszkańców) potrzebne są filtry dla MUX 1/2/3/4/8, MUX-u lokalnego oraz MUX-u testowego. Przynajmniej 7 oddzielnych filtrów, niełączonych, ponieważ sąsiadujące MUX-y mogą znacznie się różnić. Biorąc pod uwagę możliwe wdrożenie DVB-T2 przy równolegle stosowanym DVB-T, należałoby jeszcze zachować 3 filtry, aby najważniejsze MUX-y, t.j. 1, 2 i 3 mogły być odbierane w obu standardach. W małych miastach MUX-y lokalne oraz testowe mogą nie istnieć, więc wystarczy 6-9 filtrów.

3. Oprócz liczby filtrów, co dodatkowo należy wziąć pod uwagę?

• Wysoką separację sąsiednich kanałów. Mogą istnieć niedocelowe kanały lub kanały, które wymagają mniejszego lub większego wzmocnienia. Poprzednia technologia stosowana we wzmacniaczach Avant 3 i 9 (lub w podobnych tzw. wielozakresowych wzmacniaczach) nie pozwalała skutecznie filtrować sąsiednich kanałów. Różnicę między starą a nową technologię możemy zaobserwować porównując wykres nr 6 (wyjście z Avanta HD) z wykresem nr 4.
 
Wykres 6. Wyjście z Avanta HD

• Automatyczna Kontrola Wzmocnienia (AKW) mocy wejściowej każdego MUX-u z dużym prawdopodobieństwem będzie wymogiem podczas zmian związanych z DVB-T2. Jest to również niezbędne narzędzie przy zmianach meteorologicznych, które wpływają na propagację sygnału z nadajników do anten zbiorczych.

• Możliwość filtrowania również w paśmie VHF oraz z anteny typu combo.

• Prosta i łatwa konfiguracja. W ciągu najbliższych 3 lat przynajmniej 2 razy wymagana będzie zmiana konfiguracji.

4. Czy jest jakikolwiek wzmacniacz, który spełnia wszystkie powyższe wymogi?

Wzmacniacz Avant 6 lub Avant X. Avant X dodatkowo pozwala na przemianę częstotliwości, posiada 32 filtry zamiast 20 oraz poziom wyjściowy wynosi do 115 dB zamiast do 105 dB w porównaniu ze wzmacniaczem Avant 6.

5. Czy cena takiego filtru nie jest zbyt wysoka?

Ceny 700-720 zł w roku 2019-2020 dla całego budynku wielorodzinnego, biorąc pod uwagę, że sprzęt będzie służyć przez 10-20 lat, nie można uznać jako zbyt wysokiej. Ponadto oszczędzimy na filtrze LTE (wymagany w tańszych wzmacniaczach wielozakresowych oraz w zwrotnicach), możemy zastosować anteny pasywne (nawet typu Combo, takie jak V Zenit Mix). Ważny jest także koszt utrzymania/aktualizacji. Przy zastosowaniu wzmacniacza Avant 6 koszty te znacznie się ograniczą.

6. Czy poradzę sobie z konfiguracją?

Oczywiście. Konfiguracji dokonuje się przy pomocy smartfona z Androidem, komputera lub uniwersalnego programatora Televes. Jak widać ze zrzutów ekranu na Obrazie nr 1 oraz nr 2, jest ona bardzo prosta, nie wymaga nawet instrukcji (konfiguracja z testów na potrzeby tego artykułu). Miernik jest niezbędny do ustawienia zestawu anten, ale zupełnie nie jest potrzebny do konfiguracji wzmacniaczy Avant. W najbliższych latach mogą być potrzebne zmiany konfiguracji, tak więc prosta i łatwa konfiguracja jest również wielką zaletą.

Aby być pewnym, że tylko Ty masz dostęp do zmian, konfigurację można dodatkowo zabezpieczyć PIN’em.
 
Obraz 1. Wybór filtrów
Obraz 2. Podgląd konfiguracji

Zawsze możesz liczyć na wsparcie telefoniczne. Ponadto, przy podaniu zestawu anten, zastosowanych multiswitchy oraz systemu dystrybucji po wzmacniaczu, adresu instalacji oraz docelowych nadajników, możesz otrzymać odpowiednio skonfigurowane urządzenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeżeli nie przekonałeś się i posiadasz miernik z możliwością podglądu widma, zwróć się do nas po sztukę testową na 3 dni i przekonaj się! Zapytanie wyślij na adres: televes.polska(malpa)televes.com w temacie wpisując Test Avant.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowości
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...