18 naruszeń prawa cyfrowego na Ukrainie

dodano: 2019-10-13 11:32
autor: KuKa | źródło: telekritika.ua

haker hacker Szczegółowy raport na temat naruszeń praw cyfrowych na Ukrainie we wrześniu 2019 roku opublikowała Platforma praw człowieka. Monitoring odbywa się w ramach wspólnych działań partnerów FreeNet Ukraine Coalition przy wsparciu Counterpart International.

haker hacker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odnotowano 4 fakty złamania praw autorskich, dotykających 258 zasobów internetowych. W nich znalazło się 240 witryn zablokowanych na podstawie dwóch dekretów prezydenta Ukrainy z 15 maja 2017 roku i 14 maja 2019 roku, a także 17 stron informacyjnych i jedna na Facebook'u portalu winnickiego VinMedia.

Także stwierdzono dwa ataki na dziennikarzy: redaktora naczelnego winnickiego portalu informacyjnego Weża, Andrieja Kaczora i redaktora gazety Prawdoszukacz, Jurija Szelażenko.

Eksperci „Platformy praw człowieka” do potencjalnych zagrożeń prywatności i wolności słowa przypisali też takie przypadki:
  • telewizory Smart TV i odtwarzacze multimedialne wysyłały dane użytkowników do postronnych firm i serwisów
  • niektóre aplikacje (Maya od Plackal Tech, MIA i My Period Tracker) gromadziły dane i przekazywały je do Facebook'a w celu lepszego konfigurowania reklam kontekstowych
  • obserwowanie danych osobowych użytkowników z fałszywych stron na Instagramie
Wcześniej napisano o ataku hakerów na witrynę Hromadske.tv w celu uzyskania dostępu do bazy danych portalu. Przeprowadzono również ataki na konta ukraińskich działaczy publicznych i dziennikarzy na Facebook'u. O tym informowało Laboratorium Bezpieczeństwa Cyfrowego.

Źródło: telekritika.ua
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kącik hakera
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...