BCAST pokaże na IBC2019 polski nadajnik radiowy

dodano: 2019-09-10 12:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

BCAST Już 13 września rozpoczną się największe i najważniejsze coroczne targi w branży mediów, rozrywki i technologii, czyli International Broadcasting Convention. Podczas IBC2019 wystawcą będzie tam także polski operator telekomunikacyjny BCAST. Na wydarzeniu firma zaprezentuje autorskie technologie, nad którymi pracowała przez ostatnie dwa lata.

BCAST


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We wrześniu przez 5 dni RAI Amsterdam stanie się miejscem, w którym najważniejsze firmy branży medialno-technologicznej będą przedstawiać swoje osiągnięcia przed blisko 60 tysiącami odwiedzających. W tym roku do wystawców dołącza także BCAST - polski operator radiodyfuzyjny, który poza podstawową działalnością operatorską wdraża autorskie projekty high-tech. Na swoim stanowisku firma zaprezentuje rozwiązania software’owe, czyli m.in. aplikację webową do zarządzania multimediami po stronie nadawców radiowych tzw. Wirtualne Studio, czy w pełni chmurową aplikację do tworzenia multipleksów radia cyfrowego. Pojawią się tam także nowości hardware’owe - pierwszy od prawie ćwierć wieku polski nadajnik radiowy oraz urządzenie służące do monitorowania jakości sygnału radia cyfrowego DAB+.

Efekty dwóch lat pracy R&D
Jako jedna z niewielu firm w Polsce, BCAST jest beneficjentem unijnego programu Horyzont 2020 faza II. Uzyskane dofinansowanie pozwoliło nie tylko na przeprowadzenie szeregu testowych emisji DAB+ (BCAST nadaje w formacie cyfrowym w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście), ale też na znaczną rozbudowę działu R&D firmy. Dzięki temu spółka z typowego operatora radia FM przekształciła się we w pełni technologiczne przedsiębiorstwo, dysponujące kompletnym zapleczem technicznym i intelektualnym zapewniającym możliwość dostarczenia autorskiego integralnego systemu do nadawania radia cyfrowego w standardzie DAB+, nazwane DABCAST. Jego unikatowym elementem jest mający mieć premierę w Amsterdamie nadajnik o nazwie DTX050. Jest to pierwsze od blisko 25 lat takie urządzenie zaprojektowane, skonstruowane i certyfikowane w Polsce, z przeznaczeniem do zastosowań komercyjnych.
 
DTX050
 

Do tej pory do nadawania używaliśmy urządzeń naszych partnerów, z Włoch, Hiszpanii czy Francji. Wykorzystując najnowszą myśl technologiczną, stworzyliśmy własny nadajnik, który integruje systemy DAB+ i FM w jednej obudowie. Jego modularna konstrukcja z odseparowanymi blokami funkcjonalnymi oraz zastosowanie układów programowalnych FPGA w celu realizacji idei radia programowalnego (SDR), czyni go rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym i bardzo przyszłościowym. DTX050 jest sprzętem z olbrzymim potencjałem wdrożeniowym zarówno w Polsce, jak i na świecie, tym bardziej, że urządzenie przeszło szereg skomplikowanych ocen technicznych na zgodność z normami w akredytowanym laboratorium pomiarowym

- mówi Maciej Lipiński, odpowiedzialny za rozwój innowacji i technologii w BCAST.


Oprócz tego osoby odwiedzające stanowisko BCAST będą mogły zobaczyć także inną unikalną część składową rozwiązania DABCAST, czyli monitor sygnału DAB+ o akronimie DABMON. Jest on elementem fakultatywnym platformy, choć znacząco podnosi jakość oferowanych usług.
 
DABMON
 

Monitor został przygotowany w taki sposób, by odpowiadać najbardziej wymagającym rynkowym standardom. Nie tylko mierzy on takie „cyfrowe” parametry, jak MER (Modulation Error Ratio) i BER (Bit Error Ratio), ale też wszystkie dane odnośnie warstwy analogowej związane z częstotliwością – RF level, C/N, SNR i PAPR. Co najlepsze, urządzenie DABMON może pracować niezależnie od DABCAST, ale tylko w integracji z innymi elementami tej platformy tworzy całkowicie kompletny system, w którym realizacja, kontrola, zarządzanie i monitoring usług odbywa się z jednego miejsca przy wsparciu wirtualnej chmury

– dodaje Maciej Lipiński z BCAST.

Udział firmy w targach takich jak IBC to okazja nie tylko do zaprezentowania światu najnowszych osiągnięć spółki, ale też do nawiązania wielu wartościowych kontaktów biznesowych. Z takiej sposobności chce skorzystać także BCAST, którego celem jest eksport swoich technologii za granicę.
 

Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że nasze rozwiązania sprawdzają się nie tylko w Polsce, ale także w krajach naszych partnerów m.in. przy budowie multipleksów we Włoszech i Sardynii. Unikatowość rozwiązania DABCAST sprawia, że jest ono niezwykle konkurencyjne, dlatego już niedługo z pewnością będziemy informować o kolejnych wspieranych przez nas emisjach DAB+ za granicą

– podsumowuje Maciej Lipiński z BCAST.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy na świecie
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Opticum Robust Triple

Pojedynczy konwerter Universal Monoblock Single Triple dla odbioru trzech pozycji...

89 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...