Fala upałów groźna dla smartfonów

dodano: 2019-06-27 12:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: Digital Care

smartfon pęknięty ekran szybka Ekstremalne temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom i zwierzętom. Na zniszczenie lub poważne uszkodzenia narażone są także urządzenia elektroniczne, zwłaszcza telefony komórkowe, które towarzyszą nam przez cały dzień.

Przegrzany smatrfon upał ogień gorąco


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wysokie temperatury od kilku tygodni są zmorą Polaków. Drugi stopień, w trzystopniowej skali zagrożenia w związku z panującymi upałami oznacza, że stanowią one ryzyko dla zdrowia i życia. Jednak przebywanie w pełnym słońcu może być zgubne w skutkach nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla elektroniki.  

- Ekstremalne temperatury mogą mieć duży wpływ na wewnętrzne elementy telefonu. Narażenie na wysokie temperatury może wpłynąć negatywnie na prędkość działania urządzenia. Przegrzanie telefonu może doprowadzić również do uszkodzenia lub utraty danych. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do eksplozji lub wycieku baterii, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu użytkownika. - mówi Tomasz Wilewski, Innovation Director w Digital Care.

Koszty naprawy telefonu uszkodzonego przez wysoką temperaturę mogą być bardzo wysokie.  Warto więc zapoznać się z kilkoma zasadami, które mogą nas przed tym ustrzec.

Przykręć energię

- Włączenie trybu oszczędzania czy zmniejszenie jasności ekranu telefonu pozwoli obniżyć zużycie energii - mówi ekspert Digital Care - Warto wyłączyć najbardziej energochłonne aplikacje czy zrezygnować ze streamingu video. Wysokie temperatury sprawiają, że procesor telefonu i tak musi pracować z wzmożonym wysiłkiem, więc nie dokładajmy mu dodatkowych obowiązków.

Daj mu odetchnąć
Pozwól swojemu smartfonowi na odrobinę swobody: wyzwól aparat z dodatkowych elementów zewnętrznych: etui, pokrowców, nakładek. Kolejne warstwy tylko zwiększają ryzyko przegrzania. Jeśli obawiasz się o to, co stanie się z twoim telefonem, kiedy będzie zupełnie „nagi” możesz poszukać specjalnych case’ów, które instaluje się tylko na krawędzie aparatu.

Zabójcza kieszeń
W czasie wysokich temperatur warto pożegnać się również z najbardziej wygodnym sposobem noszenia telefonu, czyli kieszenią. W niej temperatura jest zawsze wyższa za sprawą ciepła naszego ciała. W krytycznej sytuacji może dojść do uszkodzenia baterii i poparzenia.

Telefon w cieniu bezpieczeństwa
Nie zostawiaj swojego telefonu w pełnym słońcu. Stolik w ogródku, koc na plaży w samo południe czy wnętrze samochodu mogą być dla niego zabójcze. Samochód zaparkowany na słońcu, gdzie temperatura powietrza wynosi 35 stopni Celsjusza, może osiągnąć temperaturę ponad 50 stopni zaledwie w ciągu godziny. Korzystanie z nawigacji w smartfonie, szczególnie gdy przymocowany jest do przedniej szyby samochodu, także naraża urządzenie na możliwe uszkodzenia. Ciągła praca, wysokie zapotrzebowanie na energię i słońce przechodzące przez szybę to splot niekorzystnych czynników. Szklarnie są doskonałym miejscem do uprawy pomidorów, ale twoje iphone’owe jabłko prawdopodobnie już tego nie doceni.

Schładzaj z głową
Co zrobić kiedy smartfon jednak się przegrzeje?

- Odpowiednie schłodzenie aparatu jest kluczowe dla zachowania jego optymalnego stanu - twierdzi Tomasz Wilewski. - Przede wszystkim takiego telefonu nie należy ładować, to tylko dodatkowo zwiększy temperaturę baterii. Najlepiej jest go wyłączyć i położyć w zacienionym i chłodnym miejscu.


Nagłe schłodzenie telefonu z wykorzystaniem zimnych okładów lub lodówki?

- Absolutnie odradzam. Aparat schłodzi się sam: trzeba mu tylko zapewnić do tego odpowiednie warunki: gwałtowna zmiana temperatury do nich nie należy - podkreśla Wilewski.  

Oczywiście, w idealnym świecie najlepszą radą jest ograniczenie korzystania z urządzenia. Taki detoks może przysłużyć się zarówno smartfonowi, jak i naszemu wypoczynkowi na wakacjach.

Warto również wykonać diagnozę telefonu specjalnie przygotowaną do tego aplikacją Digital Care Lab. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play oraz App Store. Diagnoza obejmuje m.in. stan baterii, pamięci i procesora, a także mikrofonu, głośnika, czy kamer.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Smartfony
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...