Evobox IP - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-06-13 16:09 | aktualizacja: 2019-11-18 17:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Evobox IP Cyfrowy Polsat Cyfrowy Polsat zaprezentował pod koniec marca zupełnie nową usługę w swojej ofercie – IPTV, oraz nowy model dekodera wyprodukowany specjalnie na jej potrzeby – Evobox IP. Choć urządzenie od razu trafiło na nasze stanowisko testowe, to ze względu na bliski termin oddania numeru SAT Kuriera 3-4/2019 do druku, raport z testów zaprezentowaliśmy dopiero w kolejnym wydaniu magazynu (5-6/2019).

Evobox IP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najpierw kilka słów na temat nowej usługi Cyfrowego Polsatu. Operator ten zdecydował się pójść o krok naprzód i obok telewizji odbieranej drogą satelitarną zaoferować abonentom zupełną nowość – telewizję, którą można odbierać za pośrednictwem internetu. Cyfrowy Polsat nazywa ją „telewizją kablową w technologii IPTV”. Zatem w przypadku tej nowej usługi Cyfrowego Polsatu nie jest wymagana instalacja antenowa – wystarczy dobre łącze internetowe (według operatora, min. 8 Mb/s na jeden dekoder).

Co istotne usługa wymaga dostępu do internetu stacjonarnego Plusa, Netii lub Orange. Na łączach internetowych od innych dostawców (np. UPC) serwis w ogóle nie działa, co zresztą sprawdziliśmy i potwierdzamy. To i tak spora swoboda w porównaniu z podobnymi usługami innych operatorów (np. z usługi IPTV Orange można korzystać tylko na łączu tej firmy). Z drugiej strony rozwiązanie Cyfrowego Polsatu nie oferuje osobnego, wydzielonego kanału w łączu internetowym, jak inne znane na rynku usługi IPTV, co w ich przypadku jest pewnego rodzaju gwarancją stabilnego działania usługi nawet przy dużym obciążeniu sieci. Oczywiście nie jest nigdzie powiedziane, że usługa IPTV Cyfrowego Polsatu będzie działała w sposób niestabilny. Co więcej na chwilę obecną nie mieliśmy do czynienia z żadnymi przerwami czy problemami w działaniu usługi, ani nie dostaliśmy żadnych sygnałów tego typu od naszych czytelników.

Cyfrowy Polsat ma z Orange podpisaną umowę na kolokację serwerów oraz na łącza transmisyjne. Dedykowane serwery treści ma również w sieci Plus/Netia. Ma to zapewniać lepszą jakość obrazu oraz szybsze przełączanie kanałów.

Warto jeszcze dodać, że usługa IPTV Cyfrowego Polsatu może działać także z wykorzystaniem internetu mobilnego od Cyfrowego Polsatu lub Plusa. Jednak w tym przypadku działanie ma charakter wyłącznie testowy, a Cyfrowy Polsat nie gwarantuje dostępności i poprawności działania tego rozwiązania. Innymi słowy nie uprawnia to użytkownika do podnoszenia wobec Cyfrowego Polsatu roszczeń z tytułu dostępności lub jakości świadczenia.

Evobox IP posiada port Ethernet umożliwiający przewodowe połączenie z siecią, a także ma wbudowany moduł Wi-Fi dla łączności bezprzewodowej. Oczywiście dla większej stabilności działania zalecamy tę pierwszą opcję, gdyż internet po Wi-Fi potrafi płatać figle, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z takimi fizycznymi przeszkodami po drodze, jak ściany.

Jeśli chodzi o ofertę programową, Evobox IP zapewnia dostęp do nawet ponad 150 kanałów (ponad 90 w jakości HD), a ceny abonamentu zamykają się w widełkach od 20 zł/mc do 120 zł/mc. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że oferta IPTV różni się nieco od tej satelitarnej. Przykładowo, w tej pierwszej brak jest kanałów Mango, TVO (TV Okazje) i P1 (Polonia 1), wersji SD kilku stacji dostępnych również w jakości HD (AXN, FOX, FOX Comedy, National Geographic, itd.) – co jest dość zrozumiałe, niektórych kanałów zagranicznych, w tym m.in. Arte HD, Fashion TV, BBC World News, CNBC, DW (Deutsche Welle) i Euronews, oraz stacji radiowych (te są oferowane w ramach osobnej aplikacji na dekoderze, o czym w dalszej części artykułu). Nie ma również kanałów VOD (PPV) znanych z oferty satelitarnej. Warto dodać, że wybrane pakiety obejmują takie kanały premium, jak HBO, Eleven Sports czy Polsat Sport Premium z rozgrywkami Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA.

Dodatkowo abonent otrzymuje dostęp bez dodatkowych opłat do serwisu Cyfrowy Polsat GO na 3 urządzeniach jednocześnie – to nawet ponad 100 kanałów mobilnie i tysiące materiałów na życzenie. Natomiast usługa Multiroom kosztuje od 5 zł/mc. Opisana powyżej oferta jest aktualna na kwiecień 2019 roku.

Wygląd i wyposażenie

Teraz o samym dekoderze. Jest to urządzenie bardzo małych rozmiarów, niemalże mieszczące się na dłoni, lekkie, o nowoczesnym, nieco opływowym kształcie. Naszej redakcji design zdecydowanie przypadł do gustu.

Dostarczane przez Cyfrowy Polsat kartonowe opakowanie zawiera: dekoder, zasilacz sieciowy, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (2x AA), kabel HDMI oraz instrukcję obsługi. Pilot jest identyczny, jak ten znany z modeli satelitarnych Evobox PVR i Evobox HD.

Ze złączy na panelu tylnym warto wspomnieć o optycznym wyjściu S/PDIF, HDMI w wersji 1.4b, porcie LAN oraz złączu USB 2.0. Moduł Wi-Fi wbudowany w to urządzenie obsługuje dwa pasma częstotliwości: 2,4 GHz (802.11 b/g/n) oraz 5 GHz (802.11 n/ac). Na jego potrzeby umieszczono wewnątrz dekodera anteny MIMO (2x2).
 

Na panelu przednim nie przewidziano żadnych złącz – są jedynie: odbiornik podczerwieni (IR) dla sterowania pilotem oraz dioda LED świecąca się na różne kolory. Zielony oznacza, że dekoder jest trakcie uruchamiania, niebieski – dekoder jest włączony, czerwony – w stanie „szybki start” oraz biały – w stanie „czuwanie”. Poza tym mamy logo Cyfrowego Polsatu i napis „EVOBOX | IP”.
 

Podstawowe funkcje

Teraz parę zdań na temat funkcjonalności dekodera, zanim przejdziemy do opisu poszczególnych elementów interfejsu. Evobox IP ma zainstalowane oprogramowanie dostarczone przez firmę ADB, które z powodzeniem działa już na dekoderach Evobox PVR i Evobox HD. Chodzi o interfejs graphyne (plansza ze stosownym logo wita nas przy pierwszej instalacji).

Oprócz oglądania kanałów telewizyjnych i treści na życzenie, Evobox IP umożliwia odtwarzanie materiałów multimedialnych, wideo, zdjęć i muzyki z zewnętrznej pamięci USB lub udostępnionych w lokalnej sieci DLNA, np. na serwerach NAS. Co istotne urządzenie nie oferuje możliwości nagrywania, ale posiada np. funkcję TimeShift.

Interfejs ADB graphyne na Evobox IP wyróżnia się: intuicyjną i prostą obsługą oraz bogatym i czytelnym Programem TV z szybkim dostępem do funkcji CatchUP, opcją alfabetycznego filtrowania pozycji programowych oraz możliwościami zaawansowanego wyszukiwania programów i ustawiania przypomnień. To także możliwość tworzenia list ulubionych kanałów.

Wspomniane wcześniej CatchUP pozwala na oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni wstecz od ich emisji, bez dodatkowych opłat, i to bez konieczności nagrywania. Inne funkcje Evobox IP, to m.in. reStart i TimeShift. ReStart umożliwia oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, co oznacza, że nie trzeba się martwić spóźnieniem na ulubiony serial, film czy format rozrywkowy. Z kolei dzięki funkcji TimeShift można zatrzymywać i przewijać wybrane programy do 3 godzin, a to pozwala jeszcze raz zobaczyć wybraną scenę czy fragment meczu, gdy musimy przerwać oglądanie.

Natomiast dzięki serwisom online Cyfrowy Polsat GO i HBO GO możliwe jest oglądanie tysięcy filmów, seriali i programów na życzenie – zawsze, kiedy ma się na to ochotę, także przed ich emisją w telewizji.
 
Cyfrowy Polsat GO na dekoderze Evobox IP
HBO GO na dekoderze Evobox IP

Ponadto dekoder jest wyposażony w wygodną, automatyczną funkcję autoryzacji usługi Multiroom HD w domowej sieci – dzięki Multiroom HD z oferty programowej można korzystać nawet na 4 telewizorach jednocześnie.

Na koniec warto wspomnieć, iż Evobox IP pozwala na bardzo szybkie przełączanie kanałów, poruszanie się po menu oraz wywoływanie wszystkich funkcji, podobnie jak jego siostrzane modele – Evobox PVR i Evobox HD.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...