Konwertery Twin B.E.S.T vs wiodące LNB

dodano: 2019-04-09 14:28 | aktualizacja: 2019-04-13 11:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2019

LNB konwerter Twin porównanie Konwertery Twin Universal mają zastosowanie przy równoległym odbiorze na dwóch dowolnych odbiornikach satelitarnych z jednej anteny lub przy jednym dekoderze/odbiorniku PVR, by równocześnie oglądać jeden program i nagrywać na dysk drugi z tego samego satelity z dowolnej polaryzacji. Może dlatego aktualnie to konwertery Universal Twin są najbardziej popularnymi wśród kupujących. Jaki konwerter Twin kupić i na co zwracać uwagę?

konwertery LNB Twin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pojedyncze Universal Single LNB są coraz rzadziej kupowane. Zwykle raczej na wymianę za zepsute egzemplarze lub przy odbiorze z wielu satelitów z jednej czaszy. Okazuje się, że teraz coraz częściej z jednej anteny odbiera się na kilku dekoderach w jednym domu/gospodarstwie (multiroom). Dlatego użytkownicy szukają już konwerterów Quad, albo najnowszy trend to konwertery SCR + Legacy, czyli łączenie szeregowej instalacji (SCR) z klasyczną (gwiazdową na Universal LNB).

Im nowsza generacja odbiornika satelitarnego, szczególnie tych z dyskiem lub na Linuksie, tym częściej klienci wybierają konwertery SCR/Unicable w różnych konfiguracjach i łączeniem z trybem Legacy, jeśli mają jeszcze inne, starsze tunery/dekodery, które z SCR/Unicable sobie już nie radzą.

Tu zdecydowaliśmy się na porównanie ostatnio popularnych konwerterów Twin marki B.E.S.T z kilkoma konwerterami tego typu już dobrze znanymi na polskim na rynku, by się przekonać, czy samo słowo „best” jest właściwe dla tych urządzeń. Wykonaliśmy pomiary ośmiu konwerterów Twin, w tym czterech marki B.E.S.T. Wybraliśmy specyficzne i problematyczne częstotliwości z transponderów satelity Eutelsat Hot Bird 13°E, gdyż to dla tego satelitę te konwertery najczęściej są stosowane.


Należy przypomnieć o kilku kanonach przy instalacjach zestawów satelitarnych:
1. Najpierw zaleca się o rozmiar większą i precyzyjnie ustawioną antenę - potem „lepszy” konwerter. Po prostu szkoda pieniędzy na droższy konwerter, skoro nie ma kasy na ustawienie anteny czy większą czaszę.

2. „Najlepszy” konwerter nie istnieje, bo nie ma parametru „lepszość”. Nie warto sugerować się napisami czy fotkami na opakowaniu LNB: 4K, 0,1 dB, UHD. Tego typu nazewnictwo jest mało istotne. Czy zaraz będą napisy 16APSK i 8K?

3. Dobrze dobrany do lustra anteny promiennik konwertera (także Twin) może dać więcej niż super współczynnik szumów, sztucznie naciągnięty, by więcej ich sprzedać naiwnym klientom.

4. Istotna jest awaryjność, stałe parametry po czasie i przy niskich/wysokich temperaturach, filtr LTE i uniwersalność zastosowania konwertera. Chyba że to konwerter Twin o wąskim promienniku do anteny multifocus lub specjalistyczny jak Invacom.TESTY PORÓWNAWCZE

Ciekawostką jest to, że konwertery B.E.S.T w zasadzie dużo lepiej sprawdzają się w wyższym paśmie Ku, a już nieco gorzej jest w niższym paśmie, więc czysto teoretycznie jakby lepsze są dla Cyfrowego Polsatu niż dla nc+, bo więcej transponderów w tym wyższym ma Cyfrowy Polsat, ale przy wymianie kanałów między tymi platformami, to i tak nie ma znaczenia.
 
Kliknij, aby powiększyć

Zdecydowanie najważniejsze są dwie częstotliwości transponderów tp. 13 (11,449 GHz, pol. H) i tp. 16 (11,508 GHz, pol. V), gdzie nadawane są odpowiednio TVP1 HD, nSport+ HD na pierwszym z wymienionych tp. oraz większość kanałów TVN na drugiej dość problematycznej częstotliwości (TVN powinien się jej pozbyć lub wymienić na inny!). To one sprawiają najwięcej problemów abonentom platform cyfrowych, najczęściej przy gorszej pogodzie (opady, chmury burzowe), bo na nich sygnał spada najszybciej, co najczęściej objawia się pikselozą i czarny obrazem. Inna sprawa, że trzeba idealnie ustawić antenę, sprawdzić złączki i długość kabla, bo czasami zbyt krótki odcinek np. 3 metry, przy dużym wzmocnieniu konwertera, może być powodem „zatkania” głowicy tunera.

Podczas testów tu różnie bywało, bo czasami na jednej z tych częstotliwości lepiej było w przypadku konwertera Twin B.E.S.T HD 75, potem Televes i Inverto Black Ultra, a na innej Televes, Inverto i B.E.S.T HG 202/BEST HD3D 202, a ten niby najlepszy z B.E.S.T LNB HD 75 już był słabszy. Prawdopodobnie to wszystko kwestia losowego wyboru jednego egzemplarza konwerter danej typu do pomiarów – akurat tak się trafiło – zawsze mogło być inaczej. Nie było czasu na pomiar po 3-5 egz. danego typu LNB Twin, bo wtedy widać średnią z pomiarów i nie byłoby wątpliwości.

Trzeba przyznać, że konwertery Twin Televes i Inverto Black Ultra są najrówniejsze w pomiarach w całym zakresie częstotliwości przy stosunkowo małych różnicach, które miałyby wpływ na jakość odbioru. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...