TechniSat DIGIT ISIO STC - test odbiornika UHD 4K

dodano: 2019-02-14 13:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

TechniSat DIGIT ISIO STC W grudniu 2015 roku na polski rynek trafił TechniSat DIGIT ISIO STC. Odbiornik 4K jest oferowany w przystępnej cenie jak na tej klasy sprzęt (ok. 1600 zł) - TechniSat jest marką znaną z produktów wysokiej jakości, z górnej półki. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z urządzeniem. Tekst pochodzi z wydania SAT Kuriera 1-2/2016.

TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

UŻYTKOWANIE

TechniSat DIGIT ISIO STC zachwyca szybkością działania. Korzystanie z niego jest dzięki temu wygodne. Szybko reaguje na polecenia z pilota, nie ociąga się przy poruszaniu się po EPG, szybkość przełączania kanałów jest także zadowalająca i mieści się w czasie 1-2 sekund. Odbiornik w trybie czuwania uruchamia się ok. 10-15 sekund, a jeśli przejdziemy na mniej energooszczędny tryb szybkiego startu, to ten czas zmniejszy się do ok. 5 sekund.

Praca urządzenia jest stabilna (w trakcie testów nie zdarzyła się żadna nietypowa sytuacja), a obsługa intuicyjna, choć producent oferuje dość dużo opcji oraz wprowadza pewne własne pomysły i rozwiązania. Osoby, które korzystały już w przeszłości z odbiorników marki TechniSat (DIGIT, DigiCorder), poczują się jak ryba w wodzie, gdyż producent trzyma się sprawdzonych rozwiązań. Oprogramowanie ma zbliżony układ i możliwości do sprzętów oferowanych w przeszłości. Dla posiadacza TechniSata przejście na ten nowy model będzie zupełnie naturalne i wygodne – obsługa taka sama, tylko możliwości większe, w tym obsługa rozdzielczości 4K Ultra HD.
 

Jeśli mowa o 4K – przetestowaliśmy w redakcji odbiór bezpłatnych kanałów Ultra HD. W 2015 roku obejmowało to kanały: SES UHD Demo Channel, Fashion 4K, Insight UHD, Pearl TV 4K UHD, FunBox 4K, Hot Bird 4K1 oraz na innych pozycjach satelitarnych: TRT 4K/Türksat 4K, UHD Test 27 z 5°E, Fransat Ultra HD Demo oraz 2 kanały Hispasat 4K (inne stacje to kopie już nadawanych lub są szyfrowane). Wszystkie te kanały uruchamiały się prawidłowo i nie było problemów z oglądaniem.

Jeśli nie posiadamy TV wspierającego rozdzielczość wyświetlania 4K, to odbiornik przeskaluje obraz w dół do wskazanej rozdzielczości w Ustawieniach Video na wyjściu HDMI. W tym miejscu przypominamy, że jeśli nie mamy ekranu obsługującego 4K, to nie należy wybierać rozdzielczości natywnej, bo odbiornik przełączy się na wyjściu na 2160p i na ekranie nie obsługującym tej rozdzielczości nie zobaczymy nic.

Teraz nieco o OSD i funkcjach, z którymi mamy kontakt przy codziennym użytkowaniu. Banner informacyjny pojawiający się przy zmianie kanału zawiera numer i nazwę kanału, nazwę listy, ikonę symbolizującą źródło kanału (pozycja satelitarna, ikona TV dla DVB-T lub logo watchmi), kilka symboli wskazujących m.in. obecność teletekstu, ścieżki dźwiękowej AC3, szyfrowania i usługi HbbTV oraz aktualną pozycję z EPG wraz z czasem trwania od-do i graficznym paskiem postępu, dzięki któremu można się zorientować, ile czasu upłynęło od rozpoczęcia i ile zostało do zakończenia. Kolejne przyciśnięcie info pokaże rozszerzony opis aktualnego programu, a gdy wciśniemy info jeszcze raz – pojawi się opis następnej pozycji z EPG. W prawym górnym rogu pojawia się zegar z aktualnym czasem.

W każdej chwili – czy na pasku informacyjnym, czy po prostu podczas oglądania można użyć klawisza OPT, który rozwinie dodatkowe menu z bannera. Można w nim zmienić ścieżkę dźwiękową (lub kanał audio poprzez przycisk TON), uruchomić napisy ekranowe, wyłączyć HbbTV oraz przejść do ekranów Status, które umożliwiają podgląd na grupę zaawansowanych parametrów technicznych. Transponder (lub Kanał dla DVB-T) pokazuje parametry tunera – wybranego satelitę (tylko DVB-S), częstotliwość, polaryzację (tylko DVB-S), pasmo (tylko DVB-S), SR (tylko DVB-S), modulację, FEC, szerokość pasma (tylko DVB-T), wartość Guard Interval (tylko DVB-T), tryb transmisji (tylko DVB-T) oraz paski siły i jakości sygnału. Audio/Video zawiera PID-y kanału (PCR, Video, Audio, TXT, Napisy), format wideo, informacje o proporcjach obrazu, bitrate, częstotliwości odświeżania, rozdzielczości wideo obrazu i wyjścia HDMI, formatu dźwięku, trybu (mono/stereo), bitrate audio, częstotliwości próbkowania i liczby dostępnych ścieżek. CA pokazuje listę systemów dostępu warunkowego, jeśli stacja jest szyfrowana. Program wyświetla dane dotyczące kanału – SID, nazwę operatora i sieci, numer kanału, ID sieci oraz numer używanego tunera.

Lista kanałów w odbiorniku jest przejrzysta, nie zawiera wiele informacji, postawiono na czytelność. Jest numer i nazwa kanału, symbol szyfrowania („kluczyk”) oraz źródło (pozycja satelitarna, ikona DVB-T lub logo watchmi). Za pomocą przycisków lewo/prawo można zmieniać aktywne listy, klawisz zielony włącza wyszukiwarkę kanałów wg nazwy, a pod przyciskiem OPT znajdziemy dodatkowe możliwości: sortowanie wg numeru lub nazwy oraz filtrowanie wg gatunku, operatora, satelity, języka, szyfrowania (aktywne lub nie, bez wyboru systemów) i źródła sygnału (DVB-S, DVB-T, DVB-C lub watchmi). Przycisk Info pokaże opis aktualnego programu na zaznaczonej stacji, pod warunkiem, że odbiornik pobrał dane EPG.
 

Co do samego EPG (włączane przyciskiem SFI – SiehFern INFO), to może wyświetlać dane na 3 różne sposoby. Domyślny widok to Przegląd. Pokazywane są informacje dla 11 kanałów z listy (kolejnych, ale dla których są jakiekolwiek dane, stacje całkowicie pozbawione EPG są pomijane). Za pomocą przycisków lewo/prawo przechodzimy między kolejnymi pozycjami programowymi, pod przyciskiem żółtym jest możliwość szybkiego skoku do pozycji trwającej, następnej oraz wprowadzonych wcześniej w ustawieniach dwóch godzin „prime time”, a klawisze odpowiedzialne za przewijanie przy odtwarzaniu multimediów w tym widoku EPG odpowiadają za przechodzenie pomiędzy dniami tygodnia. Info pokazuje opis zaznaczonej pozycji, a pod OPT znajdziemy przełączanie widoków EPG, możliwość uruchomienia wyszukiwania w EPG z wpisaną nazwą zaznaczonego programu (także pod przyciskiem czerwonym), dodawanie zdarzenia do timera (o ile nie jest to już trwający program) – do zmiany kanału, załączenia lub zapisu (wymagane podłączenie HDD, można także szybko dodać przez przycisk nagrywania) i przejście do timera, aby przejrzeć zdarzenia oraz do jego ustawień.
 

Drugi widok EPG to Program. To forma „gazetowa” EPG – mamy ramówkę na cały dzień dla jednego zaznaczonego po lewej kanału z listy. Dni przełączamy przyciskami przewijania. Przycisk żółty ukrywa listę kanałów po lewej, dzięki czemu na ekranie mieszczą się dłuższe tytuły. Funkcje klawiszy Info i OPT są zbliżone do widoku Przegląd.

Trzeci widok EPG to Rodzaje. Tu nie mamy w ogóle podziału na kanały, a na gatunki programów odczytane z danych EPG (oczywiście nadawca musi przesyłać stosowne informacje, aby to zadziałało). Działanie jest zbliżone do widoku Program, w tym obsługa przycisków, a żółty ukrywa listę gatunków i wtedy pokazują się nazwy kanałów przy poszczególnych programach z danego gatunku oraz informacja o czasie trwania.

W każdym z widoków czerwony przycisk pozwala na włączenie wyszukiwarki EPG. Może ona przy okazji dodawać timer dla całej serii oraz można przestawić sposób wyszukiwania, aby odbiornik sprawdzał nie tylko tytuły, ale także opisy. Uruchamianie wyszukiwarki prosto z EPG z zaznaczonym programem sprawia, że mamy jego tytuł od razu wpisany w pole zapytania wyszukiwania, więc bardzo łatwo można w ten sposób znaleźć powtórki ulubionego programu oraz kolejne odcinki seriali. Warunkiem poprawnego działania jest jednak możliwie jak najszersze zapełnienie informacjami bazy danych EPG. Jeśli ramówka nie pobierze się dla wszystkich stacji, to siłą rzeczy wyszukiwanie nie będzie wystarczająco skuteczne.

W EPG wyświetlane są poprawnie polskie znaki, podobnie jak w teletekście i napisach ekranowych. Klient teletekstu posiada najważniejsze możliwości – przechodzenie pomiędzy stronami (góra/dół, bez pomijania tych nieobecnych w pamięci), wybór podstron (pojawia się specjalny pasek po lewej z listą zapamiętanych podstron) oraz możliwość włączenia przeźroczystości (kolejne wciśnięcie TXT).

Napisy ekranowe są obsługiwane w obydwu formatach – DVB i teletekstowym. Przy tych pierwszych czcionka jest na przeźroczystym tle z czarnym obrysem, w drugim przypadku też bez tła, ale i bez obrysu.

Bardzo istotną możliwością odbiornika jest wsparcie HbbTV. Bez problemu serwisy startują dla kanałów z polskiego DVB-T oraz np. dla kanałów Grupy ZPR z satelity. Sprawdziliśmy funkcjonalność i działanie, nie znajdując problemów. Funkcjonują tematyczne stacje radiowe Eski, materiały wideo w serwisie TVP (w tym testy 4K/UHD, ale bez formatu DASH), usługa RSO (Regionalny System Ostrzegania). Nieco uwagi wymaga niekiedy nawigacja po serwisach, ale to już zależy wyłącznie od nadawców. TechniSat DIGIT ISIO STC posiada możliwość wyłączenia HbbTV osobno dla poszczególnych kanałów, co może się przydać na wypadek gdyby nadawca przesadzał z reklamami przy starcie HbbTV (po zmianie kanału przez kilka sekund wyświetla się banner HbbTV – jeśli jest zbyt rozbudowany i przeszkadza, to możemy dla wskazanego kanału całkowicie wyłączyć HbbTV).
 

Obok HbbTV zaciekawić może wbudowana w odbiornik przeglądarka internetowa. Wprawdzie nie obsługuje technologii Flash i Java, ale trudno tego wymagać od odbiornika cyfrowego przeznaczonego jednak z założenia do innych celów. Za to urządzenie wspiera obsługę klawiatury i myszy, więc po ich podłączeniu do portu USB nawigacja staje się całkiem wygodna. Poruszanie się ułatwia także przypisanie klawiszy do przewijania strony, więc nawet obsługa pilotem nie jest toporna, jak to się zdarza w innych produktach na rynku. Przydatną możliwością jest budowanie list internetowych, które chyba najprościej przedstawić jak ulubione w klasycznej przeglądarce na komputerze. Można dodawać sobie adresy i później przechodzić do nich w zasadzie tak samo wygodnie jak poruszamy się w odbiorniku po liście kanałów. Poza tym wbudowana przeglądarka obsługuje wyszukiwanie na stronie (przycisk zielony), wpisywanie adresów z klawiatury ekranowej (pilotem), wyszukiwanie w Internecie (pod OPT, przejdzie do wyszukiwarki zdefiniowanej w ustawieniach – Google lub Bing), poruszanie się wstecz, dalej, odświeżanie, przerywanie ładowania, szybkie dodawanie strony do zakładek oraz podgląd statusu (coś jak w przypadku TV – podgląd na informacje o stronie i stosowane zabezpieczenia). Będąc na liście linków pod OPT znajdziemy możliwość sortowania adresów (wg numerów lub nazw) oraz filtrowania wg gatunku.
Samo działanie przeglądarki jest całkiem dobre jak na odbiornik cyfrowy, ale trzeba mieć na uwadze, że większość stron nie jest dostosowana do korzystania w taki sposób i nie koniecznie mogą dobrze wyglądać na ekranie. Zwłaszcza czytelność czcionek może być miejscami problematyczna. Nie ma sposobu na poprawę tego.
 

Przy okazji przeglądarki warto jeszcze wspomnieć o istotnym elemencie OSD, który bardzo ułatwia przechodzenie pomiędzy różnymi funkcjami odbiornika. Klawisz NAV wywołuje niezwykle przydatne menu nawigacyjne. Dzięki niemu można szybko przemieszczać się pomiędzy: oglądaniem TV, słuchaniem stacji radiowych, wspomnianą przeglądarką oraz odtwarzaczem nagrań/video, muzyki i przeglądarką obrazów.

Z innych dodatkowych funkcji odbiornika wartych wymienienia dostępne są: sleep timer (15, 30, 45, 60, 90 lub 120 minut), szybki skrót do odtwarzacza wideo (klawisz stop), do ekranu z parametrami transpondera i paskami siły oraz jakości sygnału (klawisz żółty), do przeglądu zaprogramowanych zdarzeń w timerze (klawisz Timer), do wyboru ścieżki audio i przełączania kanałów (klawisz Ton), zoom (odpowiadający zarówno za powiększenie i zbliżenie jak i za proporcje obrazu – gdy chcemy skorzystać z zoomu – wciskamy zoom aż do opcji „zdefiniowany przez użytkownika” i tam możemy w dowolny sposób rozciągać/ściskać obraz poprzez kolorowe przyciski na pilocie – dostępne są po 3 kroki na wysokość i szerokość), zatrzymanie obrazu bez timeshiftu (klawisz Still, dźwięk pozostaje w tle na żywo) oraz zmiana rozdzielczości HDMI (klawisz HDMI, aktualna wartość pokazywana jest na wyświetlaczu, jeśli ustawimy rozdzielczość niewspieraną przez TV, wystarczy wcisnąć klawisz ponownie – dokonana zostanie następna zmiana).

Odbiornik obsługuje funkcję PiP – obraz w obrazie. W zależności od tego, jak ustawiliśmy ją w menu – albo oglądany kanał trafi do okienka i będziemy mogli oglądać na pełnym ekranie inny oraz przełączać stacje, albo dwa ekrany znajdą się obok siebie. Klawisz powrotu do ostatnio oglądanej stacji zamienia kanały między okienkiem i głównym ekranem lub między stronami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD60 S2X

AX 4K HD60 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

450 zł Więcej...

Miernik Amiko Multitracker 2 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

599 zł Więcej...

DJI Osmo Action - przedsprzedaż

1 699 zł Więcej...