TechniSat DIGIT ISIO STC - test odbiornika UHD 4K

dodano: 2019-02-14 13:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

TechniSat DIGIT ISIO STC W grudniu 2015 roku na polski rynek trafił TechniSat DIGIT ISIO STC. Odbiornik 4K jest oferowany w przystępnej cenie jak na tej klasy sprzęt (ok. 1600 zł) - TechniSat jest marką znaną z produktów wysokiej jakości, z górnej półki. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z urządzeniem. Tekst pochodzi z wydania SAT Kuriera 1-2/2016.

TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ustawienia Audio pozwalają na wybór preferowanej wersji dźwiękowej ścieżek audio oraz… napisów ekranowych (schowano je tu przy okazji, jeśli wskażemy język, to napisy będą uruchamiane automatycznie po wykryciu, jeśli chcemy pozostać w trybie ręcznym, to nie trzeba wybierać wersji polskiej), włączenie Dolby Digital, regulację synchronizacji dźwięku (+/- 500 ms), wybór formatu dźwięku na HDMI i S/PDIF (PCM lub Bitstream) oraz analogowego formatu audio (stereo lub zgodny z Dolby Surround), a także skonfigurowanie ustawień dla słuchawek (głośność, balans, tryb dźwięku – stereo lub kanał lewy/prawy oraz synchronizacji AV +/- 500 ms).

Ustawienia sieciowe poza tym, co można było znaleźć w początkowej instalacji mają pewne dodatkowe możliwości. Zatem poza określeniem typu połączenia jako przewodowego lub Wi-Fi wraz z konfiguracją adresów IP i dla Wi-Fi – wyboru sieci i logowania się, można tu włączyć obsługę Bluetooth (wymagany zewnętrzny adapter na USB) oraz przełączyć się z wykorzystywania wewnętrznego, wbudowanego klienta Wi-Fi na zewnętrzny, który można także podłączyć w formie adaptera na USB. To perspektywiczne rozwiązanie, bo może pozwolić w przyszłości podłączyć do odbiornika adaptery Wi-Fi wspierające nowsze technologie czy wyższe standardy i prędkości komunikacji – nie ma ograniczenia wyłącznie do wbudowanego modułu Wi-Fi.

Ustawienia anteny DVB-S i DVB-T są w zasadzie identyczne jak przy początkowej instalacji, jedynie w przypadku opcji dla DVB-T dochodzi możliwość aktywacji wbudowanego filtra interferencyjnego LTE/GSM.

Najbardziej rozbudowaną kategorią są Specjalne funkcje, gdyż w środku mamy kolejne 7 elementów. OSD zawiera ustawienia wielkości czcionki (normalna, mała), opcję aktywacji przeźroczystości OSD (domyślnie wyłączona, ale można śmiało uruchomić, prezentuje się świetnie), konfigurację czasu wyświetlania bannera informacyjnego (1-15 sekund, domyślnie 5), opcję aktywacji OSD w trybie radio/muzyka (gdy wyłączone – znikają wszelkie paski informacyjne, lista i tło), wybór układu klawiatury (do odbiornika można podłączyć klawiaturę po USB i jest przydatna z uwagi choćby na obecność przeglądarki internetowej, tu można określić jej układ – auto lub wskazany kraj, jest układ polski) oraz możliwość przełączenia odbiornika w tryb ISI mode. ISI mode to specjalny uproszczony tryb pracy, który może przydać się dla dzieci lub osób starszych. W ISI mode wyłączane są: aktualizacje, filmy/nagrania/muzyka/obrazy, internet i HbbTV, watchmi, obsługa aplikacji mobilnych, UPnP, WLAN/TechniCast, SFI i Timer, możliwość rejestracji produktu, zoom i PiP, większość funkcji menu oraz opcje. Czcionka w OSD zostaje znacznie powiększona i ograniczona jest ilość informacji wyświetlanych m.in. na bannerze informacyjnym.

Internet zawiera opcje powiązane z obsługą wbudowanej przeglądarki WWW. Jest tu możliwość ustawienia strony WWW na sztywno (domyślnie opcja wyłączona – pozwala na swobodne przeglądanie), sposób zapisywania ciasteczek (do końca sesji przeglądarki, do wyłączenia lub do upływu terminu ważności ciastka – ostatnia opcja domyślna), sposób reagowania na niezaufane certyfikaty SSL (domyślnie wyłączone), ustawienia proxy HTTP, zoom (80, 100, 120, 150 lub 200 proc.), wybór sposobu nawigacji (mysz lub przechodzenie pomiędzy linkami), wyszukiwarki (Google lub Bing), możliwość wyłączenia HbbTV oraz zachowanie wyskakującej klawiatury (pojawia się automatycznie lub do wywoływania ręcznie).
Mobile apps zawiera ustawienia dla aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne, które udostępnia TechniSat. Obecnie jest tu konfiguracja dla dwóch z nich: MyTechniSat (możliwość sterowania oraz przeglądanie EPG i rezerwacja zdarzeń prosto z urządzenia mobilnego) oraz MyTechniSat MultiPlay (strumieniowanie z i do odbiornika), sprowadza się do sparowania urządzenia i dodatkowo w celach obsługi EPG/rezerwacji także do podania danych rejestracyjnych z aplikacji MyTechniSat.

UPnP odpowiada za obsługę klienta i serwera Universal Plug and Play. Klienta można włączyć wraz z przyznaniem nazwy udziału, a dla serwera jest kilka opcji – możliwość aktywacji strumieniowania telewizji na żywo oraz web-interfejsu (używany do tego celu jest popularny Twonky).

Pod nazwą HDMI TechniLink kryje się obsługa CEC (Consumer Electronics Control), czyli systemu pozwalającego na kontrolę TV poprzez odbiornik. Można niezależnie aktywować bądź zdezaktywować możliwość włączania TV, wyłączania TV oraz regulacji głośności. Producent zastrzega, że z uwagi na różne sposoby implementacji CEC nie ze wszystkimi modelami TV/ekranów może to działać.

Watchmi zawiera jak sama nazwa wskazuje opcje powiązane z usługą tej telewizji internetowej. Możliwe jest tu włączenie aktualizacji listy kanałów wraz z interwałem (2, 4 lub 24 godziny), ustawienie źródła danych dla SFI/EPG oraz oczywiście możliwość całkowitego wyłączenia tej funkcji – jeśli uruchomiliśmy ją przy początkowej konfiguracji, ale nie przypadła nam do gustu, to w tym miejscu da się ją zdezaktywować.

Na końcu w kategorii Specjalne funkcje znajduje się przejście do opcji rejestracji produktu – można ją wykonać tu, jeśli pominęliśmy ten etap wcześniej przy instalacji.

Wracając do menu ustawień, to są tu jeszcze tylko dwa elementy. Informacje o systemie wyświetlają dane dotyczące wersji oprogramowania (opis stworzono w oparciu o wydanie 2.68.0.3-3109 z 7 grudnia 2015; w momencie publikacji tego artykułu aktualną wersją jest 2.73.0.6-4040), wersji sprzętu, numeru seryjnego, adresu MAC kart sieciowych, modelu pilota, aktualizacji EPG oraz jest podgląd na listę ostatnich zmian w oprogramowaniu (klawisz zielony) i treść licencji (klawisz żółty).

Ostatnia opcja to Ustawienia fabryczne. Można wykonać tu różne operacje: przywrócić ustawienia całkowicie (wyczyści odbiornik i po restarcie uruchomi kreator początkowej instalacji, jak świeżo po zakupie), usunąć wszystkie kanały, usunąć linki internetowe, zaktualizować listę kanałów DVB-S i DVB-C (lista satelitarna z serwerów TechniSata, kablowa na bazie danych ze strumienia) oraz oprogramowanie (z Internetu lub satelity – z pozycji 19,2°E, odbiornik próbuje automatycznie pobrać nową wersję codziennie o 2:00, można to zmienić w tym miejscu) i listę linków internetowych, a także zapisać ustawienia odbiornika do pliku lub je załadować (może to obejmować listy TV, radiowe, internetowe oraz zaprogramowane zdarzenia – timery).

Na tym kończy się menu Ustawienia, ale nie menu główne. Ustawienia timera pozwalają na przegląd zaplanowanych zdarzeń (i ich edycję lub kasowanie), skonfigurowanie kilku powiązanych opcji (marginesy w minutach przed i po zarezerwowanym zdarzeniu na wypadek zmian w ramówce i opcja Perfect Recording – umożliwia kontrolę zmian w ramówce, jeśli nadawca przesyła stosowne dane) oraz dodawanie nowych zdarzeń różnych typów. Możliwe są rezerwacje: DVR (nagrań), zmiany kanału, załączenia odbiornika oraz serii (do rezerwacji powtarzających się zdarzeń).
Dla DVR wybieramy kanał, datę, czas rozpoczęcia i zakończenia, powtarzanie (raz, codziennie, co tydzień, od poniedziałku do piątku lub w weekendy) oraz można wprowadzić dodatkowe ustawienia: osobne marginesy przed i po, katalog docelowy i stan kontroli rodzicielskiej dla pliku wynikowego. Przy zmianie kanału oraz timerze załączenia ograniczamy się do nazwy kanału, daty i czasu oraz powtarzania. Timer serii jest nieco bardziej złożony. Należy podać słowo kluczowe na bazie którego będą dopisywane zdarzenia z EPG. Można ograniczyć poszukiwania do wskazanych kanałów, zakresu czasowego oraz aktywować szukanie także w opisach pozycji z EPG (domyślnie wyszukiwaniem objęte są tylko tytuły). Poza tym są opcje do wskazania katalogu do zapisu i ustawienie stanu blokady rodzicielskiej dla zapisywanych plików.
 

Organizacja list TV i radia jest identyczna w obsłudze. Można ją uruchomić w menu, ale pojawia się także po zakończeniu wyszukiwania kanałów, jeśli wybraliśmy sortowanie ręczne. Logika list kanałów w odbiornikach TechniSat wygląda tak, że korzystamy tak naprawdę z list ulubionych. Lista główna to wielka baza kanałów posortowana alfabetycznie, z której możemy sobie dodawać (lub nie) poszczególne serwisy. Można też oglądać kanały z niej, ale nie jest to wygodne z uwagi na sztywne sortowanie i brak numeracji. Dopiero własne listy mają numerację. Lista aktywna pełni rolę głównej, gdyż przy zapisie kanałów z wyszukiwania to na nią trafią stacje. List jest 15 + dedykowana na kanały z satelitów Astra 19,2°E.

Po wejściu do okna Organizacji list TV/radio po lewej są stacje z bazy głównej (wszystkie serwisy obecne w pamięci). Przycisk czerwony pozwala na zmianę widoku pomiędzy wszystkimi kanałami z pamięci, kanałami FTA, nowymi, znalezionymi, HDTV, UHD, watchmi oraz filtrowanie wg gatunku, operatora, satelity, języka audio, obecności szyfrowania oraz źródła sygnału. Po prawej widać dostępne listy kanałów (zielony przycisk pozwala na wybór listy). Będąc w lewym panelu, przycisk żółty dodaje lub kasuje kanał na liście po prawej, a będąc w prawym panelu – żółty uruchamia zmianę kolejności stacji. Pod przyciskiem OPT można znaleźć wygodną opcję Dodaj wszystko, jeśli chcemy dodać po prostu wszystkie kanały widoczne po lewej do listy od razu.
 

Niewiele różni się opcja Organizacja list internetowych. List jest 16, lista główna zawiera wszystkie linki, można ograniczać widok do własnych, predefiniowanych oraz filtrować adresy wg gatunku. Będąc w panelu po lewej przycisk żółty dodaje lub kasuje linki na własnej liście, a po prawej umożliwia zmianę kolejności.

W menu do końca pozostają trzy opcje. Zarządzanie filmami DVR/muzyką/obrazami opiszemy w dalszej części przy nagrywaniu. Dostęp warunkowy daje dostęp do informacji o zainstalowanej karcie i/lub module CAM w odbiorniku. W ustawieniach dla modułu CAM znajdziemy funkcję odpowiadającą za podwójne deszyfrowanie (ma na celu deszyfrację na żywo nagrania podczas oglądania innego kodowanego kanału, ale nie z każdym modułem CAM to działa, domyślnie opcja jest w trybie automatycznym – odbiornik sam próbuje wykryć możliwości modułu) oraz opcję regulującą automatyczny start funkcjonalności MHEG dla modułu (odpowiada np. za wyświetlanie logo operatora przy inicjalizacji CAM).
 

Przycisk zielony w menu Dostęp warunkowy pozwala na reset modułu CAM, gdyby z jakiegoś powodu przestał pracować – nie trzeba go wyciągać.
Ostatnia opcja menu ustawień, oddzielona od reszty (na samym dole okna) to możliwość zmiany wersji językowej OSD (nie ma tego w ustawieniach podstawowych, gdzie można byłoby spodziewać się tej opcji, ale to akurat charakterystyczna lokalizacja dla urządzeń marki TechniSat).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 790 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 590 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...