TechniSat DIGIT ISIO STC - test odbiornika UHD 4K

dodano: 2019-02-14 13:59
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 1-2/2016

TechniSat DIGIT ISIO STC W grudniu 2015 roku na polski rynek trafił TechniSat DIGIT ISIO STC. Odbiornik 4K jest oferowany w przystępnej cenie jak na tej klasy sprzęt (ok. 1600 zł) - TechniSat jest marką znaną z produktów wysokiej jakości, z górnej półki. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z urządzeniem. Tekst pochodzi z wydania SAT Kuriera 1-2/2016.

TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

KONFIGURACJA

Menu główne w odbiorniku podzielono na 9 kategorii. Pierwszą z nich jest Wyszukiwanie programów, gdzie znajdziemy 4 funkcje. Wyszukiwanie automatyczne to coś, co było obecne w kreatorze początkowej instalacji. Można określić sygnał, dla których głowic chcemy wykonać przeszukanie i czy zapisane mają być wszystkie stacje, czy tylko FTA. To tyle konfiguracji w tym miejscu. Wyszukiwanie poszerzone jest nieco bardziej zaawansowane. Tu wybieramy typ sygnału (DVB-S, DVB-T lub DVB-C) i dla emisji satelitarnej można ograniczyć wyniki do wybranego satelity, a dla emisji naziemnej i kablowej przeszukać zakres kanałów, częstotliwości lub uruchomić skanowanie sieciowe. Cały czas w wynikach można określić, czy zapisać wszystko, czy tylko stacje FTA.
 

Wyszukiwanie ręczne jest najbardziej zaawansowane. Dla przekazu satelitarnego można przeskanować jedną częstotliwość, a dla naziemnego/kablowego – jeden kanał. Dla emisji DVB-S/S2 należy podać częstotliwość, polaryzację i wartość Symbol Rate (najniższa dopuszczalna to 1000 ksymb/s), pozostałe parametry odbiornik określi automatycznie. W oknie w tym miejscu jest podgląd na paski siły (procentowo) i jakości (w dB) sygnału. Pod przyciskiem żółtym pojawia się dodatkowo opcja wyszukiwania PID – można wprowadzić wartości PID Video, Audio i PCR, aby dodać na listę wyłącznie pojedynczy serwis. Opcja działa bardzo mądrze, gdyż po wpisaniu PID-ów odbiornik próbuje znaleźć kanał i także jego pozostałe elementy, w tym systemy dostępu warunkowego i nazwę, więc jeśli tylko nie pomylimy się, a dane są w strumieniu, to możemy precyzyjnie dopisać dowolną stację, także szyfrowaną.

Jako ciekawostkę można odnotować, że choć odbiornik nie posiada wyszukiwania blindscan (skanowanie pasma i samodzielne lokalizowanie sygnałów), to jednak ma pewien DX-erski potencjał. Radzi sobie z niskimi SR bardzo dobrze (przy czym limitem jest 1000 ksymb/s) i np. odbiera paczki stacji radiowych RMF z 23,5°E z SR 1024 ksymb/s. A już całkiem zaskoczyło nas, że TechniSat odczytuje RDS stacji radiowych nadawanych w tej paczce, więc po nazwie kanału (stacje wyszukują się bez nazw, gdyż te nie są w ogóle transmitowane) pojawia się podgląd na to, co jest emitowane teraz i będzie za chwilę – z czymś takim nie spotkaliśmy się w żadnym odbiorniku satelitarnym.

Po zakończeniu dowolnej metody wyszukiwania odbiornik proponuje cztery możliwości dodania kanału: Sortowanie automatyczne, dołączanie automatyczne, sortowanie ręczne TV, sortowanie ręczne radio oraz możliwość wycofania się z zapisu. Przy sortowaniu automatycznym nowa stacja trafi na listę zgodnie z jej logicznym układem, nie koniecznie na końcu. Na końcu nowy kanał znajdzie się przy dołączaniu automatycznym. Sortowanie ręczne pozwala na samodzielny wybór ze świeżo wyszukanych stacji tych, które chcemy dodać do listy głównej oraz od razu umożliwi ich ustawienie wg własnego uznania – pojawi się okno organizacji list TV z widokiem ograniczonym do świeżo zapisanych stacji (przybliżymy je w dalszej części opisu menu).

Wracając do menu Wyszukiwania programów, to jest tu jeszcze jedna opcja – Ustawienia wyszukiwania. Można tu włączyć numerację LCN dla DVB-T lub DVB-C. Jeśli wyszukamy kanały z polskiego DVB-T z włączonym LCN – reszta stacji na liście zostanie stosownie przesunięta przy użyciu sortowania automatycznego.

Kolejny element to serce konfiguracji – kategoria Ustawienia, gdzie można znaleźć 11 podkategorii. Pierwszą jest Kontrola rodzicielska. Jej możliwości imponują. Odbiornik po wykryciu domyślnego hasła (0000) sam proponuje jego zmianę na bezpieczniejsze. W menu można poza włączeniem blokady i zmianą kodu zdefiniować dozwolone zasoby – można wymagać kodu przy dostępie do: wybranych kanałów TV lub stacji radiowych, Internetu, określonych stron internetowych, Filmów wideo/nagrań (wszystkich lub wskazanych plików), muzyki oraz obrazów. To nie wszystko – można aktywować funkcję TechniFamily. Pozwala ona na utworzenie 4 różnych kont użytkowników, z których każdy może mieć osobny kod, różne dozwolone zasoby oraz mieć ograniczenia czasowe (tj. osoba ze wskazanego konta nie będzie mogła korzystać w ogóle z odbiornika poza wskazanymi dniami tygodnia i godzinami – osobno zakres od poniedziałku do czwartku, piątek, sobota i niedziela).
 

Dziennik programów zawiera opcje odpowiadające za obsługę elektronicznego przewodnika programowego EPG. Domyślnie odbiornik jest skonfigurowany w taki sposób, aby o godzinie 2:00 (można to zmienić w tym miejscu) dokonywał aktualizacji danych EPG. Jeśli mamy włączoną usługę watchmi, to dane do EPG będą pobierane z tamtego źródła (wg zapewnień dostawcy zawiera ok. 350 kanałów TV, ale należy podejrzewać, że są to przede wszystkim stacje niemieckojęzyczne) i konfiguracja źródła znajduje się w ustawieniach watchmi, natomiast gdy watchmi mamy wyłączone, to można określić kanał SFI. Może być to serwer TechniSata (sfi.technibutler.de), określony serwis z danymi na transponderze lub wskazany kanał z listy. Można wskazać, dla których kanałów TV i stacji radiowych mają być pobierane i magazynowane dane oraz są tu dwa dodatkowe ustawienia: określanie „prime time” (2 pory w ciągu dnia, w których najczęściej oglądamy TV) oraz początkowa kategoria (widok) dla EPG (Programy, Przegląd, Rodzaje lub Ostatnio użyta).

Zdecydowanie polecamy poświęcić nieco czasu i dostosować ustawienia dziennika programów, gdyż przy domyślnych preferowane są stacje niemieckie. Wskazując polskie kanały z listy oraz określając źródło na kanał z listy pochodzący z częstotliwości, na której nadawane jest szybkie EPG (dla Cyfrowego Polsatu którykolwiek kanał z ich transpondera, dla nc+ najlepiej stacja z 10,796 GHz, pol. V) można znacznie poprawić działanie EPG oraz dostępność danych.

Dla ciekawskich pod klawiszem OPT można znaleźć opcję Status pokazującą poziom zapełnienia danymi EPG (liczba zaznaczonych serwisów, procent zapełnienia bazy danych i pamięci – jest miejsce na 30 tys. wpisów, ponad 13 MB, ostatni czas pobierania i rezultat) oraz funkcje umożliwiającą całkowite wyczyszczenie danych SFI.

Ustawienia podstawowe obejmują kilka kluczowych opcji. Tu można zmienić kraj wybrany przy instalacji. Jeśli wybierzemy „zdefiniowany przez użytkownika”, to będziemy mogli samodzielnie wskazać przesunięcie względem czasu GMT (bez tego jest wpisane na sztywno). Można tu włączyć wyświetlanie zegara na czuwaniu (zwiększy pobór prądu w trym trybie), sprawdzić kod pilota (odbiornik może funkcjonować w dwóch trybach – przełączanie poprzez przycisk CODE i OK, to pozwala na ominięcie ew. konfliktów z innymi sprzętami, jeśli takowe by się zdarzyły oraz ew. z innymi urządzeniami marki TechniSat), włączyć szybki start (zwiększy pobór prądu na czuwaniu, ale sprawi, że odbiornik będzie się uruchamiać niemal natychmiast), zmienić ustawienie automatycznego przejścia na czuwanie (domyślnie nastąpi to po 3 godzinach braku aktywności ze strony użytkownika, można to całkiem wyłączyć albo zmienić czas na 1, 5 lub 10 godzin) oraz wybrać tryb startowy – TV, Radio lub Internet. Dla TV i Radia można określić na jakim kanale odbiornik ma się włączyć (jeśli nie określimy – włączy się na ostatnio oglądanym), a przy Internecie – jaka strona ma być wyświetlona (własny URL lub któraś ze zdefiniowanych).

Ustawienia wideo obejmują 5 opcji. Tryb powiększenia to sposób dostosowania proporcji obrazu do ekranu. Do wyboru są: oryginalny, optymalny, optymalny 16:9, pełny zoom oraz rozciągnięty. Rozdzielczość HDMI w odbiorniku nie pojawia się na etapie początkowej instalacji – urządzenie próbuje automatycznie wykryć poprawną i wspieraną przez TV/ekran wartość. Posiadając TV lub projektor Ultra HD warto dla pewności tu zajrzeć i jeśli parametry byłyby określone źle, to można ręcznie przestawić rozdzielczość na 2160p. Poza tym (i trybem auto) do wyboru są: 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p oraz rozdzielczość natywna – będzie zmieniana, aby dostosować się do kanału, czyli jeśli jest on nadawany w SD (576i) to na taką rozdzielczość przełączy się TechniSat, przenosząc ciężar upscalowania obrazu na TV. Tu drobna uwaga – rozdzielczość natywna przełącza wyświetlanie także dla kanałów UHD (co jest oczywiście poprawne), ale jeśli ustawimy tak opcję w przypadku TV nie obsługującego rozdzielczości 4K, to na kanałach UHD będzie nam znikać obraz, bo rozdzielczość na wyjściu odbiornika zostanie przestawiona na 2160p, której nie obsługuje TV! Przy zmianie rozdzielczości pojawia się możliwość przetestowania efektów. Jeśli obraz nie pojawi się na TV/ekranie z powodu nieobsługiwanej rozdzielczości, to nie wciskamy nic i po 15 sekundach odbiornik sam wróci na poprzednie ustawienie. Przestrzeń kolorów HDMI domyślnie jest w trybie auto, ale można zmienić na RGB, YCbCr 4:2:2 lub YCbCr 4:4:4. HDCP także działa w trybie automatycznym, ale można wymusić stałe włączenie. Ostatnia opcja w tym miejscu to tryb PiP/PaP – odbiornik obsługuje funkcję obrazu w obrazie i może ona działać w dwóch trybach – albo tradycyjnie (pojawi się okienko z drugim kanałem), albo ekran zostanie podzielony na pół i dwa obrazy będą pokazywane w formie pomniejszonej obok siebie.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB PACE HDS7241 500GB + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik PACE HDS7241 + karta...

160 zł Więcej...

Antena Triax TD88 grafit

Antena podświetlana renomowanej, duńskiej firmy Triax o wymiarach 85 x...

149 zł Więcej...

Antena TELE System TEF80R grafit

Nowa, włoska antena podświetlana znanej firmy TELE System, z nowym...

99 zł Więcej...