Chiny wyniosły nowego nawigacyjnego satelitę Beidou [wideo]

dodano: 2018-07-10 13:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Xinhua

Beidou Chiny wyniosły na orbitę nowego satelitę nawigacyjnego Beidou. Do jego startu doszło 10 lipca o godz. 4:58 czasu lokalnego z kosmodromu Xichang. Wykorzystano w tym celu rakietę nośną Chang Zheng 3A (Long March 3A).

Beidou


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wystrzelony we wtorek satelita jest 32. w systemie nawigacyjnym Beidou i jednym z rodziny Beidou 2, która jest jego drugą generacją. Start ten był 280. misją serii rakiet Chang Zheng. W 2017 roku Chiny rozpoczęły budowę trzeciej generacji systemu Beidou, a osiem satelitów Beidou 3 znajduje się już w przestrzeni kosmicznej. Po co więc wynosić kolejnego satelitę Beidou 2? - Uruchomienie zapasowego satelity Beidou 2 zapewni ciągłą i stabilną pracę systemu - powiedział Yang Hui, główny projektant serii Beidou 2.

Beidou, nazwany po chińskim określeniu dla konstelacji Big Dipper, zamierza rywalizować z amerykańskim systemem GPS, rosyjskim Glonass i europejskim Galileo jako globalny system nawigacji satelitarnej. Projekt został formalnie utworzony w 1994 roku. Rozpoczął obsługę Chin w 2000 roku, a regionu Azji i Pacyfiku w 2012 roku.

Niektóre satelity Beidou 2 zbliżają się do końca swojego czasu użyteczności i muszą zostać zastąpione przez satelity zapasowe. Chiny wyniosły na orbitę dwa zapasowe satelity w dniach 30 marca i 12 czerwca 2016 roku.
 

W tym roku ma nastąpić intensywne wdrażanie Beidou. Oczekuje się, że system dostarczy usługi nawigacyjne i pozycjonujące krajom jednego pasa i jednej drogi do końca 2018 roku, a około 2020 roku system Beidou będzie miał zasięg globalny.

Satelity Beidou 3 mogą wysyłać sygnały, które są kompatybilne z innymi systemami nawigacji satelitarnej i zapewniać uzupełnienie dla satelitów, a także usługi poszukiwawczo-ratownicze, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Dokładność pozycjonowania wynosi od 2,5 do 5 metrów. System Beidou będzie współpracował w przyszłości z innymi technologiami, takimi jak teledetekcja, internet, big data i cloud computing.

W ciągu ostatnich pięciu lat system pomógł uratować ponad 10.000 rybaków. Ponad 40.000 statków rybackich i około 4,8 mln pojazdów komercyjnych w Chinach zostało wyposażonych w Beidou, powiedział rzecznik Beidou, Ran Chengqi. Chiny sprzedały ponad 50 mln wyprodukowanych w kraju chipów podłączonych do systemu nawigacji i pozycjonowania Beidou w ciągu ostatnich pięciu lat. Do roku 2020 wartość chińskiego biznesu nawigacji satelitarnej przekroczy 400 mld juanów, dodał Ran.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...