Poradnik SAT Kuriera: jak oglądać 8K z satelity na żywo?

dodano: 2018-07-04 03:33 | aktualizacja: 2018-07-05 00:52
autor: Konrad Dąbek (Mr. Orbita) | źródło: satkurier.pl

8K UHD Ultra HD Jak portal satkurier.pl informował 29 czerwca - na satelicie Astra 2E (28,2°E) pojawiły się testy przekazu 8K realizowane przez operatora SES. W ramach prób wykorzystywane są materiały przygotowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). W tekście zwróciliśmy uwagę, że jest to emisja DVB-MPE i nie było metody na podejrzenie zawartości na żywo. To czas przeszły - SAT Kurier przedstawia jak uzyskać dostęp i oglądać przekaz na żywo!

8K Test PSNC PSCC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Konfiguracja BDADataEx

Mając zainstalowany sterownik - uruchamiany program. Pojawi się wybór karty DVB z zainstalowanych w systemie. Jeśli korzystamy z kilku lub mamy model z wieloma głowicami - zwracamy uwagę na oznaczenie numeru głowicy i wybieramy tą, do której mamy fizycznie podłączony sygnał z anteny.

Następnie naszym oczom powinno ukazać się okno z kilkoma zakładkami. Jeśli antena satelitarna jest już ustawiona na pozycję 28,2°E, to na pierwszej z zakładek „Status/Tuner” należy w prawej części uzupełnić pola w odpowiedni sposób:
 • Frequency (MHz): 12480
 • Symbol-Rate (KS/s): 30000
 • FEC: 3/4
 • Polarization: V/R
 • pole DVB-S2 Mode ma być zaznaczone
Okno aplikacji BDADataEx, poprawnie skonfigurowana dla emisji 28,2°E zakładka Status/Tuner
Okno aplikacji BDADataEx
Poprawnie skonfigurowana dla emisji 28,2°E zakładka Status/Tuner

Reszty ustawień nie zmieniamy, klikamy na Apply settings. W jego lewej części powinna się pojawić informacja o sile i jakości sygnału. Dla tej emisji zalecamy, aby SNR był nie mniejszy niż 11 dB, gdyż inaczej margines sygnału będzie minimalny (granica odbioru to ok. 10,21 dB).

Jeśli potrzebujemy skorzystać z DiSEqC lub zmienić standardowe ustawienia częstotliwości LOF konwertera, to dokonujemy tego na zakładce „DiSEqC/LB”, ale domyślne ustawienia są tam poprawne i zwykle nie wymagają modyfikacji.

Obecność siły i jakości sygnału wskazuje, że mamy odbiór sygnału z transpondera, czyli spełniony jest podstawowy warunek - karta DVB jest gotowa do odbioru transmisji realizowanych w modulacji 16APSK.

Dalsza konfiguracja jest kluczowa dla powodzenia - należy przejść na zakładkę „MPE-Filter”. Wprowadzając tam odpowiednie dane aplikacja będzie w stanie przekazać ruch sieciowy ze strumienia DVB-MPE do zainstalowanego sterownika. Nie wszystkie ustawienia muszą być dokładnie takie, jak w redakcyjnym przykładzie (np. adres IP może być inny), ale dalej będziemy się opierać na tej konfiguracji, dlatego ewentualne zmiany zalecamy tylko osobom świadomym w zakresie konfiguracji i przekierowywania ruchu sieciowego.
 • IP: 10.10.10.10
 • MAC: ??:??:??:??:??:??
 • pole „Use DHCP for set IP” - zaznaczone
 • pole „Set MAC on TAP-Win” - odznaczone
 • Unicast-PID: 3000 (wartość koniecznie taka - na tym PID w strumieniu realizowana jest emisja, co wskazywaliśmy już z poprzednim tekście)
 • Broadcast-PID: 0
 • Multicast-PID: 0
 • zalecamy zaznaczyć pole „Stream statistic”, co pozwoli na podgląd dodatkowych informacji diagnostycznych
Gdy wszystko jest gotowe - klikamy na „Apply settings” i tu kluczowy moment: aplikacja, która do tej pory wskazywała w polu „Total data rate (kBit/s)” zero - powinna zacząć wyświetlać zmienne wartości (zmieniające się z dużą dynamiką, do ~80000).

Jednocześnie na liście niżej powinna pojawić się linia w stylu:
3000 - UC - ??:??:??:??:??:?? - 10.10.10.10 i dwie kolumny wskazujące przesył danych ze zmieniającymi się wartościami przepływności.
 
Okno BDADataEx - poprawnie skonfigurowana zakładka MPE-Filter
Okno BDADataEx
Poprawnie skonfigurowana zakładka MPE-Filter

Jeśli wszystko ma działać poprawnie, to uzyskanie tego efektu jest niezbędne. Jeśli taki mamy - część związana z programem BDADataEx jest gotowa i można przejść dalej.

Próba odbioru

Należy zainstalować lub wypakować pobrany Media Player Classic Home Cinema. Po uruchomieniu wybieramy z menu Plik opcję Otwórz plik... lub wciskamy skrót klawiszowy Ctrl+O.

W górne pole należy wkleić:
udp://@228.1.1.1:10002
i kliknąć OK, pozostawiając dolne pole niewypełnione.

Czekamy - jeśli obraz się pojawi - gotowe, oglądamy transmisję 8K na żywo!

Tu drobne wyjaśnienie skąd akurat adres IP 228.1.1.1 i port 10002. Redakcja SAT Kurier dokonała analizy nagranego strumienia transportowego w bezpłatnym, otwartoźródłowym oprogramowaniu Wireshark. Jest ono przeznaczone do szeroko pojętej analizy ruchu sieciowego, ale potrafi także otwierać pliki będące strumieniami DVB. Analizując pakiety można znaleźć informację o adresie sieciowym i porcie źródła oraz adres i port docelowy.

228.1.1.1 i port 10002 to adres i port docelowy w tej konkretnej emisji. Ta sama konfiguracja była użyta w testach na 23,5°E w maju, ale nie musi być używana w przyszłości i w przypadku innych emisji może być potrzebna identyczna analiza, wpisanie tego adresu dla innych emisji może nie pomóc.

Jeśli odbioru w tym momencie nie uzyskamy - być może zderzamy się z problemami dotyczącymi konfiguracji sieci jak autor tekstu

Alternatywnie można zacząć od próby w odtwarzaczu nieco innego adresu:
udp://10.10.10.10@228.1.1.1:10002
(podpowiedź przekazana przez autora BDADataEx, programistę crazycat)

Jeśli i to nie pomoże, to zapraszamy na kolejną stronę z proponowanymi rozwiązaniami kwestii sieciowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas OFC-1200 AE

Antena epoksydowa 1,3m z zawieszeniem AE na 1 satelitę -...

750 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

619 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + Moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

1 008 zł Więcej...