Falcon 9 wynosi satelitę dla Bangladeszu [wideo]

dodano: 2018-05-12 17:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: spacex

Falcon_9_block5_2018_start_360px.jpg 11 maja firma SpaceX udanie wystrzeliła najnowszą wersję rakiety Falcon 9 tzw. Block 5, dostarczając na orbitę geostacjonarną Bangabadhu-1, pierwszego satelitę telekomunikacyjnego dla Bangladeszu.

Falcon_9_block5_2018_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SpaceX wyniosła satelitę dla Bangladeszu testując nową rakietę Falcon 9 Block 5.

Rakieta Falcon 9 i tak była rewolucją jeśli chodzi o odzyskiwanie pierwszego członu, który zwykle wracał i był wykorzystywany kolejny raz. To obniżało koszty wynoszenia ładunków na orbitę. Teraz SpaceX przetestowała sobie nową wersję pierwszego członu tzw. Block 5, która podnosi liczbę możliwych kolejnych startów do nawet 10 razy. Do tego bez konieczności wymiany jakichkolwiek podstawowych elementów. SpaceX twierdzi, że ostateczna wersja pierwszego członu rakiety po niezbędnych testach będzie mogła ponownie polecieć aż 100 razy.

Dodatkowo rakieta Falcon 9 Block 5 uwzględnia zalecenia bezpieczeństwa NASA, które dotyczą misji z udziałem astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawdopodobnie wkrótce rakieta Falcon w tej wersji będzie w stanie zabrać astronautów na ISS.

Rakieta Falcon 9 Block 5, wystartowała z przylądka Canaveral Air Force Base na Florydzie o godz. 16:14 czasu lokalnego. Satelita dla Bangladeszu, zbudowany we Francji, o masie startowej 3500 kg oddzielił się od górnego stopnia  rakiety około 34 minuty później.

Pierwszy człon rakiety wylądował około 11 minut po starcie. W rozmowie z dziennikarzami 10 maja dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk powiedział, że firma poświęci kilka miesięcy na demontaż i sprawdzenie pierwszego członu Block 5 przed ponownym jego użyciem.Dla Bangladeszu ten start jest kulminacją kilku lat pracy w celu uruchomienia własnego satelity telekomunikacyjnego.

Po latach poszukiwania lepszych lokalizacji na orbicie, Komisja ds. Regulacji Telekomunikacji Bangladeszu (BTRC) zatrudniła firmę konsultingową Space Partnership International (SPI) w Bethesda w stanie Maryland w 2012 roku, aby pomogła  w uzyskaniu najlepszego miejsca na orbicie dla Bangabandhu-1. SPI pomógł BTRC zabezpieczyć miejsce na orbicie na pozycji 119,1°E, które odkupiono od rosyjskiej firmy Intersputnik za 28 mln dol.

BTRC w 2015 r. kupił satelitę Bangabandhu-1 pod klucz w ramach kontraktu z europejskim producentem satelitów Thales Alenia Space. Koszt  248 mln dol., który obejmował budowę infrastruktury naziemnej dla operacji satelitarnych i samego satelitę. Thales Alenia Space pierwotnie planowała dla Bangabandhu-1 wyniesienie rakietą Ariane 5, ale zmieniła plany, wybierając SpaceX na żądanie Bangladeszu. BTRC chciała wystrzelić satelitę 16 grudnia 2017 r., w dzień zwycięstwa Bangladeszu, ale niestety opóźnienia startów SpaceX to uniemożliwiły.

Bangladesz jest kolejnym krajem, które mają własnego satelitę telekomunikacyjnego - dotyczy to ostatnio takich krajów jak Białoruś, Laos i Algieria.
Satelita Bangabandhu-1 nosi imię Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman, zamordowanego założyciela Bangladeszu. Jego córka Sheikh Hasina jest premierem Bangladeszu, a jej syn, Sajeeb Wazed, jest doradcą premiera ds. technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Bangladesz planuje wykorzystać satelitę Bangabandhu-1 do dalszej cyfryzacji 8. kraju świata, liczącego około 160 mln ludzi. Według szacunków BTRC satelita Bangabandhu-1 pozwoli zaoszczędzić około 14 mln dol., które obecnie są wydawane na dzierżawę od zagranicznych operatorów. 

Bangabandhu-1 posiada 26 transpondery pasma Ku i 14 transpondery pasma C. Został zbudowany do działania przez co najmniej 15 lat na orbicie geostacjonarnej. Oprócz Bangladeszu zasięg satelity obejmuje Indie, Nepal, Bhutan, Sri Lankę, Filipiny, Indonezję i kilka krajów Azji Środkowej. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Antena DVB-T NeoHD LTE

Antena zewnętrzna do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T/T2 oraz programów...

89 zł Więcej...

Konwerter SCR Unicable AnkaSat ANK 3 Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy marki AnkaSat...

149 zł Więcej...