Telewizory Mini LED mogą konkurować z OLED

dodano: 2018-05-08 15:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: TrendForce

Telewizor The Wall Samsung MicroLED 146 cali Zgodnie z nowym raportem TrendForce, zatytułowanym „New Display Technology Cost Analysis”, niektórzy producenci skupiają się na opracowaniu Mini LED, którego architektura jest podobna do obecnej technologii podświetlania LED w wyświetlaczach LCD. Mini LED ma konkurować z OLED w sektorze elektroniki użytkowej, np. w smartfonach i telewizorach, w szczególności tych o dużych przekątnych.

UHD 4K telewizor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Warto zauważyć, że na rynku telewizyjnym technika odwzorowywania kolorów w przypadku OLED nie jest jeszcze doskonała, podczas gdy wskaźnik wykorzystania materiału w obecnym procesie produkcji, polegającym na odparowaniu, wynosi zaledwie 20-30 proc. Jeśli do produkcji telewizorów o pełnej gamie kolorów wykorzystywane jest odparowywanie, problemy będą najprawdopodobniej związane z niskim wskaźnikiem wydajności i z wykorzystaniem materiału. Dlatego WOLED jest obecnie główną techniką, która używa żółtych/zielonych i niebieskich źródeł światła, aby wyemitować światło białe, a następnie kolory są filtrowane do przedstawienia pełnej gamy kolorów. Mimo że ta architektura nadal ma zalety w zakresie kontrastu i grubości samego ekranu, ​​Mini LED z podświetleniem opartym na warstwie QD może osiągnąć taki sam poziom nasycenia kolorami jak WOLED.

Co więcej analitycy TrendForce obliczyli, że koszt wyprodukowania 65-calowego panelu OLED Ultra HD wynosi od 950-1000 dol. Jeśli chodzi o 65-calowy telewizor Ultra HD z podświetleniem Mini LED, który wykorzystuje od 30.000 do 40.000 diod LED, koszt produkcji jest zbliżony - między 900 a 1000 dol. Biorąc pod uwagę, że zużycie energii nie jest priorytetem dla telewizji, a koszt Mini LED jest podobny do kosztu OLED, Mini LED ma szanse zaistnieć na rynku. Samsung i LG już zademonstrowały podobne produkty lub ogłosiły, że planują wprowadzić na rynek wielkoformatowe telewizory Mini LED i wyświetlacze komercyjne.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii LED
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...