Oficjalnie: Sharp LV-70X500E - pierwszy w Europie monitor 8K

dodano: 2018-04-23 12:08 | aktualizacja: 2018-04-23 15:03
autor: Jakub Sulisz/Janusz Sulisz | źródło: Sharp/satkurier.pl

Sharp LV-70X500E 8K HDR Sharp już oficjalnie przedstawił monitor TV LV-70X500E o rozdzielczości 8K. To moment, w którym Sharp rozpoczyna europejską podróż w przyszłość 8K. Nowa technologia pozwala uzyskać obraz o jakości wiernie odzwierciedlającej rzeczywistość, co ma przełomowe znaczenie w przypadku licznych zastosowań - zarówno w sektorach biznesowych, jak i na rynku konsumenckim. Model LV-70X500E będzie dostępny w Europie od końca kwietnia 2018 roku - pisaliśmy o tym.

Sharp 8K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
8K to kolejny krok w ewolucji rozdzielczości wyświetlaczy.
Obraz w 8K składa się z oszałamiających 33 milionów pikseli (7680 x 4320).

To czterokrotnie więcej niż obraz w rozdzielczości Ultra HD 4K i szesnastokrotnie więcej niż obraz Full HD. Dzięki tej ultrawysokiej rozdzielczości 70-calowy wyświetlacz modelu LV-70X500E cechuje się gęstością pikseli 125 ppi. Przy takiej gęstości ludzkie oko nawet z bardzo bliskiej odległości z trudnością rozróżnia pojedyncze piksele. Ogromny wzrost ostrości sprawia, że obrazy wyglądają niezwykle realistycznie.
 
Monitor Sharp 8K podczas testów w Rzymie: brak jednej ćwiartki 4K na obrazie 8K [czarny obraz]

LV-70X500E – poznaj przyszłość w rozdzielczości 8K
Wysoka rozdzielczość monitora SHARP LV-70X500E to tylko jedna z jego wielu zalet. Aby jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość na wyświetlaczu, istotne znaczenie ma również odpowiedni kontrast obrazu i odwzorowanie kolorów. Technologia szerokiej gamy kolorów umożliwia wyświetlenie 79% palety barw określonej normą ITU-R BT.2020 (vs. CIE1931xy cover ratio). Na rynku dostępne są już wysokiej jakości media wykorzystujące tę zwiększoną przestrzeń barw, na przykład filmy na nośnikach UHD Blu-ray, jak również niektóre materiały oferowane przez serwisy transmisji strumieniowej. Znacznie rozszerzone widmo kolorów sprawia, że obrazy stają się żywsze i bliższe rzeczywistości. To samo dotyczy kontrastu, który określa relację między najciemniejszą i najjaśniejszą częścią obrazu. Model LV-70X500E może wyświetlać obrazy o wysokiej dynamice (HDR) w standardach HLG i HDR10, zapewniając doskonały kontrast i maksymalną jasność na poziomie 1000 nitów. Aby osiągnąć te wysokie współczynniki kontrastu, wyświetlacz zawiera 216 indywidualnie przyciemnianych obszarów.
 
Menu Sharpa 8K przy ustawieniach AV Mode [Photo]

Wejścia 8K i konwersja w górę
LV-70X500E został wyposażony w 8 wejść HDMI. Cztery z nich to standardowe porty dla sygnałów 2K/4K, natomiast pozostałe cztery są zarezerwowane na jedno wejście 8K za pośrednictwem 4 równoległych połączeń HDMI. Dostępna jest możliwość wyświetlania nieruchomych obrazów w rozdzielczości 8K z nośników USB (tylko FAT). Aby jak najlepiej wykorzystać doskonałą jakość obrazu 8K, monitor TV LV-70X500E konwertuje sygnały w górę do rozdzielczości 8K za pomocą zaawansowanego technologicznie systemu przetwarzania obrazu. Obraz jest nie tylko „rozciągany” do wyższej rozdzielczości, ale wyraźnie ulepszony.

Dlaczego wyższa rozdzielczość jest tak ważna?

Od początku istnienia technologii telewizyjnej celem inżynierów było stworzenie idealnej iluzji na ekranie. Na początku ery HD rozdzielczość służyła głównie do zapewnienia większej ostrości. Ale ostrość nie może być celem samym w sobie. Aktualnym obrazom telewizyjnym nie brakuje ostrości, lecz naturalności. Jeżeli chcemy jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość, poza poprawą rozdzielczości musimy również usprawnić technologie odwzorowania kolorów i kontrastu obrazu - wyjaśnia Sascha Lange, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w Europie.

Rozdzielczość zależy również od rozmiaru ekranu i odległości od niego. Czterokrotne zwiększenie rozdzielczości pozwala również zwiększyć czterokrotnie rozmiar ekranu z zachowaniem tej samej ostrości przy stałej odległości od ekranu. Dzięki technologii 8K w przyszłości możliwe będzie tworzenie jeszcze większych ekranów telewizyjnych dla domów bez pogarszania jakości obrazu. Wraz z rozwojem technologii rozdzielczości Full HD i 4K, na wszystkich głównych rynkach telewizyjnych można zaobserwować wyraźny trend sprzedaży większych ekranów. 8K pozwoli na kontynuowanie tego trendu, umożliwiając produkowanie ekranów o rozmiarach, które wcześniej opisywano tylko w powieściach science fiction.
 
Wybór fotografii o rozdzielczości 7360 x 4912 na monitorze 8K

Dzięki rozdzielczości 8K wyświetlacze o przekątnej 70 cali, takie jak nasz LV-70X500E, staną się typowymi telewizorami w salonach, a wkrótce pojawią się znacznie większe ekrany - mówi Sascha Lange.

Nie tylko rozrywka
Rozdzielczość 8K zapewnia ogromne korzyści wszelkim treściom rozrywkowym. Transmisje sportowe i dokumentalne w 8K sprawią, że widz poczuje się, jakby oglądał wydarzenia na własne oczy. Fabuły gier i filmów będą bardziej wciągające, a gracz oraz widz będzie się czuć jak czynny uczestnik wydarzeń, a nie jak ich obserwator. Nowa rozdzielczość ma jednak znacznie więcej przydatnych zastosowań poza rozrywką. Artyści filmowi i fotograficzni mogą edytować swoje treści w najdrobniejszych szczegółach. Nowa technologia ma również ogromny potencjał w świecie sztuki. Technologia najwyższej ostrości i naturalnej jakości obrazu 8K pozwoli stworzyć wirtualne galerie dzieł sztuki. Obrazowanie medyczne również osiągnie nowy poziom szczegółowości, umożliwiając dokładniejszą diagnostykę. SHARP rozpoczął dostawy monitorów TV 8K do firmy Kairos Ltd., producenta endoskopu 8K, w celu wprowadzenia nowego poziomu szczegółowości w salach operacyjnych. Połączenie endoskopu 8K i monitora TV SHARP 8K umożliwi przeprowadzanie operacji chirurgicznych, które będą mniej inwazyjne niż dotychczas, ponieważ endoskop jest w stanie ukazać więcej szczegółów z większej odległości.

SHARP planuje stworzyć ekosystem 8K
Firma SHARP jest dumna ze swojej długiej historii innowacji na polu produkcji telewizorów, wyświetlaczy i kamer. Niegdyś pionier w dziedzinie technologii LCD, SHARP nadal intensywnie inwestuje w badania i rozwój, co zapewnia firmie dostęp do wielu unikalnych technologii i patentów, które pozwalają na produkcję najnowocześniejszych urządzeń elektroniki użytkowej oraz kluczowych podzespołów. Firma SHARP czynnie angażuje się w różne aspekty ekosystemu 8K i wyprodukowała już pierwszą na świecie kamerę 8K, model 8C-B60A, która nagrywa wideo w natywnej rozdzielczości 8K z prędkością do 60 klatek na sekundę. Trwają również prace nad rozwiązaniami w zakresie magazynowania i dystrybucji zawartości.

Ceny i dostępność
Model LV-70X500E będzie dostępny w Europie od końca kwietnia 2018 roku, a jego sugerowana cena detaliczna to 11 999 euro.

Uwagi końcowe z praktycznego użycia monitora Sharp 8K podczas pokazu na GPC IFA w Rzymie:

1. Sharp przeprowadzi w Europie pokazy na 20 egz. tego typu monitorach 8K (co najmniej 2 egz. z nich trafią do Polski, najprawdopodobniej do Warszawy i Krakowa).

2. Monitor 8K Sharpa (a nie telewizor, bo  nie ma żadnego wewnętrznego tunera) ma 4 klasyczne złącza HDMI i 4 dodatkowe HDMI do „złączenia" sygnału 4K z playera lub ew. z  transmisji satelitarnej. Odłączenie jednego z sygnałów w 4K, powoduje czarny obraz na jednej ćwiartce co widać na jednej z fotografii. Można na takim monitorze oglądać 4 niezależne sygnały/obrazy w 4K - każdy o przekątnej 35 cali.

3. Przeprowadziliśmy testy z fotografiami o bardzo dużej rozdzielczości (4320px lub wyższej) z pamięci USB - jakość była niezwykle zadowalająca.

4. Planowana jest transmisja 8K na żywo z tenisowego turnieju Roland Garros z satelity Eutelsat 5°W. Odpowiadać za to będzie France TV. Realizacja przy pomocy kamery Sharpa 8K oraz 3 monitorów 8K. Po zakończeniu testów live z Paryża nadawane będą retransmisje, więc możliwe będą dalsze testy 8K z satelity. Postaramy się po raz pierwszy w Polsce pokazać możliwość odbioru tego typu transmisji 8K. Poinformujemy o parametrach.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K + 4K
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...