GigaBlue UHD Quad 4K vs odbiorniki 4K od Vu+

dodano: 2018-02-21 11:40 | aktualizacja: 2018-02-21 19:49
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2017

GigaBlue UHD Quad 4K W czerwcu 2017 roku do sprzedaży trafił kolejny linuksowy odbiornik gotowy na kanały w jakości Ultra HD. Na rynku jest już kilka urządzeń tego typu od paru producentów, ale GigaBlue UHD Quad 4K, bo o nim mowa, wyróżnia się na tle konkurencji istotną cechą – jest to pierwszy produkt po tunerach Vu+, który posiada wbudowany tuner FBC (Full Band Capture). Do tej pory żaden inny producent poza Vu+ nie odważył się zastosować głowicy FBC. GigaBlue jest zatem pierwszym, którzy rzuca rękawicę w kierunku Vu+.

GigaBlue UHD Quad 4K Vu+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

CO TO FBC?

O co chodzi z tymi głowicami FBC i dlaczego jest to ważne i dla kogo? Już przy okazji opisu pierwszego modelu Ultra HD od Vu+, czyli Vu+ Solo 4K, wspominaliśmy jak wygląda zasada działania FBC, ale warto to przywołać, jeśli ktoś już nie pamięta lub akurat nie posiada tamtego wydania magazynu.

Na wstępie przypomnijmy dwie istotne kwestie dotyczące odbioru sygnału satelitarnego. W paśmie Ku, czyli w tym zakresie częstotliwości, z którego korzysta większość nadawców i platform DTH, używane są częstotliwości z przedziału 10700 MHz do 12750 MHz. Jest to łącznie przedział o szerokości 2050 MHz. Konwerter umieszczony na antenie jak sama jego nazwa wskazuje – konwertuje te częstotliwości do zakresu 950 do 2150 MHz (nie może użyć innych, niższe częstotliwości są używane dla TV naziemnej/kablowej). Jak nie trudno wyliczyć, to szerokość 1200 MHz, czyli mniej niż 2050 MHz całego pasma satelitarnego. W efekcie, aby to dało się przesyłać – konwertery mają dwie częstotliwości lokalnego oscylatora i całe pasmo dzieli się na dwie części – pasmo dolne (najczęściej 10700 do 11700 MHz) oraz górne (zwykle 11700 do 12750 MHz). Druga kwestia to budowa głowicy w tunerach – składa się ona zwykle z dwóch elementów: tunera, który przechwytuje sygnał z konwertera oraz demodulatora, który potrafi odebrać cyfrowy multipleks z tunera i odtworzyć jego zawartość. W normalnym przypadku w większości odbiorników tuner musi być ustawiony na konkretną częstotliwość, demodulator przechwytuje z niego sygnał.

Dodatkowym utrudnieniem z uwagi na dwa pasma jest to, że głowica musi sterować konwerterem – wybrać pasmo dolne lub górne przesyłając odpowiedni sygnał (22 kHz) oraz polaryzację, podając stosowne napięcie. To ograniczenie technologiczne sprawia, że tuner w jednej chwili może wybrać transponder z 1/4 pasma satelitarnego.

Mając tę wiedzę – co zmienia FBC? Zmienia się podejście do samego tunera w ramach głowicy, który zamiast konkretnych częstotliwości zapewnia dostęp do całego pasma 950 do 2150 MHz. W głowicach FBC są zazwyczaj dwa tunery, więc dostarczając dwa sygnały – już na starcie urządzenie ma pełny dostęp do całej zawartości z dwóch ćwiartek pasma satelitarnego. Dalej głowica posiada aż 8 demodulatorów i może je dowolnie dynamicznie przypisywać według potrzeb do tunerów – to sprawia, że przy użyciu tylko zwykłego konwertera Twin odbiornik może mieć niezależny dostęp do 8 różnych transponderów z połowy całego pasma satelitarnego.

Jeśli zdecydujemy się na konwerter Unicable/SCR, to jest jeszcze lepiej – wystarcza rozdzielić go i podłączyć obydwa wejścia, a następnie – jako że tunery stale odbierają całe pasmo – wszystkim głowicom widocznym w menu odbiornika należy przypisać ręcznie różne częstotliwości SCR (oczywiście konwerter musi mieć ich 8). Efekt – jednoczesny odbiór 8 różnych transponderów. Jakichkolwiek z jakiegokolwiek fragmentu pasma.
No dobrze, ale jaki to ma cel? Jeśli tylko oglądamy TV, to FBC się nam nie przyda. FBC jest natomiast skarbem dla osób dużo nagrywających i gromadzących sobie, np. ulubione filmy, seriale lub wydarzenia sportowe.

To oznacza, że sens montażu głowic FBC jest przede wszystkim w tunerach z nagrywaniem i możliwością podłączenia wydajnego dysku. FBC nie wnosi nic istotnego, jeśli nie nagrywamy, a tylko oglądamy TV. W tej sytuacji równie dobrze wystarcza pojedyncza klasyczna głowica. Wszystko więc zależy od tego jak używamy odbiornika.

FBC przy zwykłym konwerterze da dostęp do 8 różnych transponderów z połowy pasma satelitarnego, a przy konwerterze Unicable – do 8 dowolnych transponderów i kanałów tam nadawanych, które możemy wtedy nagrywać, jeśli tylko karta lub moduł CAM poradzą sobie z deszyfracją (to istotna uwaga, bo osobnym problemem jest fakt, że moduły CAM są zwykle jednostrumieniowe i zdeszyfrują i tak tylko jeden kanał – karty w czytnikach zwykle mogą więcej, ale nie każda karta może w czytniku działać – jeśli jest parowana z modułem CAM, wtedy mamy problem).

Co istotne, GigaBlue UHD Quad 4K ma identyczną głowicę FBC jak wszystkie modele Vu+, opartą o ten sam chip Broadcom BCM45208, więc i należy spodziewać się identycznego działania, choć można odnotować, że Vu+ ma na tym polu większe doświadczenie – robił FBC jako pierwszy, przecierał szlaki i przez ten czas dopracował mocno sterowniki. GigaBlue zaczyna swoją przygodę z FBC.

GigaBlue UHD Quad 4K


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt Light

Wielostrumieniowy (dekoduje 4 kanały HD jednocześnie) i wielosystemowy moduł CI....

339 zł Więcej...