Sony wprowadza nowy aparat α6500

dodano: 2016-10-10 14:23
autor: Jakub Sulisz | źródło: Sony

Sony α6500 Nowy, flagowy aparat z matrycą APS-C łączy najszybszy system automatyki ostrości i największą na świecie liczbę punktów AF z wbudowanym w korpus 5-osiowym stabilizatorem obrazu, ekranem dotykowym z funkcją wyboru strefy AF i 24,2-megapikselowym przetwornikiem obrazu Exmor CMOS

Sony α6500


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma Sony wprowadza nowy, flagowy aparat z matrycą formatu APS-C: α6500 (model ILCE-6500). Należy on do rodziny wielokrotnie nagradzanych aparatów bezlusterkowych Sony i podobnie jak model α6300 jest wyposażony w niezrównany system automatyki ostrości 4D FOCUS. Urządzenie umożliwia ustawianie ostrości w ciągu zaledwie 0,05 sekundy, co jest światowym rekordem. Do wspólnych cech modeli α6300 i nowego α6500 należy także czujnik AF z 425 polami ostrości opartymi na detekcji fazy, gęsto pokrywającymi niemal cały kadr. Jest to największa na świecie liczba pól AF wykorzystywanych w aparacie z wymiennymi obiektywami. Nowy model wykonuje do 11 zdjęć na sekundę, zachowując przy tym ciągłość działania automatyki ostrości i śledzenia ekspozycji. Dostępny jest także tryb fotografowania z podglądem na żywo, w którym maksymalna szybkość wynosi 8 klatek na sekundę. Tryb ten ułatwia śledzenie obiektów w szybkim ruchu - łączy wszystkie zalety wizjera elektronicznego z brakiem jakichkolwiek opóźnień w wizjerze optycznym.

Dzięki powiększonemu buforowi aparat pozwala zarejestrować do 307 klatek. Jest to również zasługa nowo wprowadzonego układu scalonego o dużej skali integracji, który zwiększa szybkość działania. Do zadań nowego układu należy także optymalizacja jakości obrazu na fotografiach i filmach.

W aparacie zastosowano ceniony, 5-osiowy, optyczny system stabilizacji obrazu. α6500 jest pierwszym korpusem Sony z matrycą APS-C, który oferuje wszystkie zalety zaawansowanego, zintegrowanego stabilizatora — w tym możliwość wydłużenia czasu otwarcia migawki o 5 stopni oraz możliwość wybierania pól AF.

Niezrównany potencjał systemu AF
Nowy aparat Sony α6500 jest wyposażony w system 4D FOCUS znany już użytkownikom korpusu α6300. Łączy on szybkość systemów AF opartych na detekcji fazy z wyjątkową dokładnością, którą gwarantuje detekcja kontrastu. W rezultacie ustawianie ostrości trwa zaledwie 0,05 sekundy. Elementem systemu jest 425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz technologia High-density Tracking AF, znacznie poprawiająca efektywność wykrywania i śledzenia obiektów.Nowością w modelu α6500 jest wyjątkowo pojemna pamięć buforu na zdjęcia seryjne. Obecnie mieści się w nim aż 307 klatek, co znacznie zwiększa szanse na uchwycenie najważniejszego momentu. Wprowadzenie tego udoskonalenia nie byłoby możliwe bez nowego układu LSI, który przyspiesza wewnętrzne przetwarzanie.

425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz śledzenie ostrości działają nawet przy pracy z obiektywami z mocowaniem typu A podłączonymi za pośrednictwem adaptera Sony LA-EA3. Imponująca lista funkcji aparatu obejmuje też cichych tryb zdjęć, funkcję Eye AF w trybie AF-C, automatykę ostrości podczas powiększania obrazu, rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika AF i wiele innych.

5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwalający wydłużyć czas otwarcia migawki o 5 stopni
Do najciekawszych cech nowego korpusu należy 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Model α6500 jest pierwszym aparatem Sony z matrycą APS-C wyposażonym w taki system. Gruntowna modernizacja wewnętrznej konstrukcji pozwoliła zmieścić cały układ stabilizujący we wnętrzu korpusu, którego wymiary są niemal takie same jak w modelu α6300. Innowacyjny, 5-osiowy system umożliwia wydłużenie czasu migawki o 5 stopni i wykorzystanie pełnej zdolności rozdzielczej matrycy nawet w słabym oświetleniu.

System kompensacji drgań działa przy pracy z różnymi obiektywami, w tym modelami z mocowaniem typu E bez systemu OSS (Optical SteadyShot) oraz obiektywami z mocowaniem typu A zamontowanymi na odpowiednim adapterze. W przypadku obiektywów z mocowaniem typu E i systemem OSS kompensacja pochylenia i odchylenia odbywa się w obiektywie, a przemieszczenia poziome i pionowe oraz przechyły są kompensowane przez korpus. Zapewnia to optymalną stabilizację na wszystkich 5 osiach.

Efekt kompensacji można w bardzo prosty sposób zweryfikować w wizjerze lub na ekranie LCD: wystarczy w tym celu do połowy wcisnąć spust migawki. Pozwala to dokładnie sprawdzać i stale kontrolować kompozycję ujęcia i jego ostrość, nawet jeśli używany obiektyw nie jest wyposażony w system kompensacji drgań.

Ustawianie ostrości z użyciem nowego ekranu dotykowego
Korpus α6500 wyposażono w ekran dotykowy, dzięki któremu użytkownik może nastawić ostrość na konkretny obiekt poprzez dotknięcie ekranu. Funkcja ta stanowi ważne uzupełnienie zaawansowanego systemu AF i trybu nagrywania filmów.

α6500 to pierwszy aparat Sony z funkcją gładzika: rolę tę może spełniać ekran LCD, a do komponowania ujęcia i kontrolowania obrazu służy wtedy wizjer. Przesuwając palcem po ekranie, można więc przenieść punkt ostrości z jednego fragmentu na inny.

Wydajny 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS, procesor BIONZ X oraz nowy, kompleksowy układ LSI

Wewnątrz korpusu α6500 znajduje się 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS formatu APS-C, który współpracuje z procesorem obrazu BIONZ X i nowo opracowanym układem LSI. Połączenie tych trzech elementów zapewnia maksymalną wydajność przetwarzania oraz imponujący zakres czułości: od ISO 100 do 51 200.Wyróżnikami przetwornika obrazu są duże wymiary elementów światłoczułych i mała grubość warstwy przewodników. Konstrukcja do maksimum zwiększa efektywność przechwytywania światła, a miedziane przewodniki przyczyniają się dodatkowo do zwiększenia prędkości odczytu. Procesor obrazu BIONZ X i nowo opracowany układ o dużej skali integracji poprawiają jakość fotografii i filmów oraz zmniejszają poziom szumów przy wysokich czułościach ISO. Do zadań nowego układu LSI należy też powiększenie pojemności bufora na zdjęcia seryjne.

Profesjonalne możliwości filmowania
Nowy α6500 jest najnowszym aparatem Sony z wymiennymi obiektywami, który umożliwia jednocześnie zapis materiału filmowego 4K na kartę pamięci. Model ten pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160p) w popularnym formacie Super 35mm, przy wykorzystaniu pełnej szerokości przetwornika obrazu. Podczas filmowania aparat odczytuje wszystkie piksele, nie łącząc ich w grupy. W rezultacie gromadzone dane 6K (odpowiednik 20 megapikseli) zawierają około 2,4x więcej pikseli niż obraz 4K UHD. W wyniku ich przekształcenia przez procesor powstaje materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi.

Zastosowany w korpusie α6500 system Fast Hybrid AF gwarantuje wyjątkową szybkość regulacji ostrości w czasie nagrywania filmów. Funkcja dotykowego ustawiania ostrości pozwala tworzyć płynne, profesjonalnie wyglądające przejścia ostrości. Użytkownik może ponadto wybrać żądaną szybkość przejścia oraz czułość śledzenia AF. Aparat jest zgodny z kodekiem obrazu filmowego XAVC S. Przepływność do 100 Mb/s przy zapisie obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD oznacza maksymalną wyrazistość i szczegółowość nagrań w obu formatach.

Wśród pozostałych profesjonalnych funkcji wideo na szczególną uwagę zasługuje nagrywanie obrazu Full HD w tempie 100 kl./s przy przepływności do 100 Mb/s i ze śledzeniem ostrości. Takie nagranie można sprawdzać i montować w czterokrotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD (25p).

Nowością w aparacie α6500 jest tryb S&Q przeznaczony do nagrywania obrazu w zwolnionym i przyspieszonym tempie. Użytkownik ma do wyboru 8 szybkości klatek z przedziału od 1 do 100 kl./s. Może dzięki temu nagrywać materiały przeznaczone do wyświetlenia w szerokim zakresie prędkości: od 50-krotnie przyspieszonego do 4-krotnie zwolnionego tempa. Filmy nagrane w tym trybie można wyświetlać bez poddawania ich obróbce na komputerze.

Podczas nagrywania można używać krzywych gamma S-Log. Rozszerzają one zakres dynamiczny rejestrowanego obrazu: w przypadku ustawienia gamma S-Log3 dynamika wynosi około 14 stopni EV. Aparat obsługuje także rozszerzoną przestrzeń barw S-Gamut. Obie te cechy oznaczają więcej twórczych możliwości w postprodukcji.

Użytkownik może wybierać klatki z materiału filmowego i zapisywać je jako fotografie. W przypadku nagrań 4K uzyskiwana rozdzielczość wynosi około 8 megapikseli, a filmów HD — 2 megapiksele.

Większa funkcjonalność i niezawodność
Twórcy nowego korpusu α6500 zmodernizowali jego konstrukcję. Zachowali mobilność serii α6000, wprowadzając zarazem wiele użytecznych funkcji i rozwiązań z cenionej serii α7 II. Wizjer XGA OLED Tru-Finder ma rozdzielczość 2,4 miliona pikseli i podobnie jak w modelu α6300 zapewnia znakomitą widoczność obrazu nawet w narożnikach kadru.Aparat wyróżnia się korpusem ze stopu magnezu i wytrzymałą migawka. Przeprowadzone testy wykazały poprawność pracy migawki nawet do 200 000 cykli. Niektóre rozwiązania projektowo-konstrukcyjne zostały zapożyczone z pełnoklatkowej serii α7 II. Należy do nich wzmocnione mocowanie obiektywu, duży wygodny uchwyt dla prawej dłoni, większy przycisk spustu migawki oraz ogółem 10 przycisków funkcji użytkownika, w tym „C1”, „C2” i „C3”. Konstruktorzy zadbali też o lepsze wrażenie przy posługiwaniu się pokrętłami trybu pracy oraz przyciskami sterującymi z tyłu obudowy. Wygodę użytkowania poprawia również muszla oczna wykonana z miękkiej gumy.

Zmiany nie ominęły też oprogramowania. Udoskonalono menu użytkownika co znacznie usprawnia wyszukiwanie pożądanych ustawień. Pojawiły się też dwa nowe tryby pomiaru ekspozycji: „Światła”, w którym ekspozycja jest dostosowywana do najjaśniejszych fragmentów kadru, oraz „Wartość średnia”, dostosowujący pomiar do średnich wartości z całego obrazu.

Aparat jest zgodny z technologiami Wi-Fi, QR i NFC. W pełni współpracuje ponadto z aplikacją Sony PlayMemories Mobile, dostępną w wersji na systemy Android i iOS. Do zwiększenia funkcjonalności urządzenia można używać aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Model α6500 pozwala ponadto pobierać przez łącze Bluetooth dane o miejscu wykonania zdjęcia, których źródłem może być współpracujące urządzenie mobilne.

Ceny i dostępność
Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony α6500 będzie dostępny w Europie od grudnia. Pełne dane techniczne urządzenia zamieszczono tutaj. W grudniu w Europie pojawi się także nowa odmiana kolorystyczna obecnego korpusu α6000 — będzie on oferowany również w wersji grafitowo-szarej.

Nowe materiały będą także zamieszczane bezpośrednio w galerii zdjęć Sony i na kanale Sony w serwisie YouTube.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aparaty i kamery
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

369 zł Więcej...