Sony wprowadza aparat Cyber-shot RX10 III

dodano: 2016-03-31 13:17 | aktualizacja: 2016-03-31 14:07
autor: Jakub Sulisz | źródło: Sony

Sony RX10 III Firma Sony ogłosiła wprowadzenie kolejnego aparatu z nagradzanej serii Cyber-shot RX. Model RX10 III (DSC-RX10M3) to produkt przeznaczony dla wymagających fotografów i filmowców. Jest wyposażony w nowo opracowany superteleobiektyw z 25-krotnym zoomem, który pokrywa niewiarygodnie szeroki zakres ogniskowych: od 24 do 600 mm.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pozwala utrwalać szybko poruszające się obiekty z dużej odległości, a dzięki systemowi bezgłośnej migawki doskonale sprawdza się podczas imprez sportowych, na koncertach czy w królestwie zwierząt. Rejestrowany obraz cechuje się wysoką jakością w szerokim zakresie ogniskowych i ustawień aparatu. Aby uzyskać równie wysoki standard przy użyciu korpusu z wymiennymi obiektywami, trzeba by użyć co najmniej trzech dużych obiektywów.Połączenie 20,1-megapikselowego przetwornika obrazu „stacked CMOS” typu 1,0" z jasnym obiektywem zmiennoogniskowym i procesorem BIONZ X gwarantuje najwyższą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych, zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i nagrywania filmów w jakości do 4K włącznie. Zastosowanie w aparacie RX10 III wygodnego superteleobiektywu i innowacyjnej matrycy „stacked CMOS” stworzyło również nowe możliwości rejestracji obrazu, na przykład nagrywania filmów w tempie do 1000 klatek na sekundę przy maksymalnym zbliżeniu. Ważną zaletą jest ponadto niezwykle dokładny system AF, który na ustawienie ostrości potrzebuje zaledwie 0,09 sekundy. Wszystkie te cechy znalazły się w jednym zaawansowanym urządzeniu, łączącym funkcjonalność z solidnością i atrakcyjnym wyglądem.

Zalety obiektywu
Największym atutem modelu RX10 III jest nowo opracowany obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T. Pokrywa on niezwykle szeroki zakres ogniskowych — od 24 do 600 mm — zapewniając 25-krotny zoom optyczny. Dzięki niemu ten kompaktowy aparat znakomicie spisuje się w różnorodnych zastosowaniach, od szerokokątnych ujęć krajobrazowych po utrwalanie w dużym zbliżeniu wydarzeń sportowych lub dzikich ptaków. Obiektyw cechuje się także dużym maksymalnym otworem przysłony: od F2,4 do F4,0. Pomaga to w pełniejszym wykorzystaniu potencjału dużego przetwornika obrazu typu 1,0" i ułatwia uzyskanie wysokiej jakości ujęć oraz pięknego efektu „bokeh” nawet przy bardzo dużych ogniskowych.W zaprojektowanej od podstaw ścieżce optycznej wykorzystano osiem soczewek ze szkła ED, w tym jedną Super ED i dwie soczewki asferyczne ED. Ich połączenie umożliwiło skompensowanie aberracji chromatycznej — często występującej w teleobiektywach — i zagwarantowało wysoki kontrast oraz dużą ostrość obrazu w całym kadrze, niezależnie od ustawienia ogniskowej. Nowo opracowana konstrukcja optyczna zawiera również zaawansowaną soczewkę asferyczną (AA), która zapewnia znakomitą dokładność odwzorowania obrazu i pozwala na zmniejszenie wymiarów obiektywu. Minimalna odległość od obiektu przy największej ogniskowej (odpowiednik 600 mm) wynosi zaledwie 72 cm. Maksymalne powiększenie wynosi więc 0,49x, co oznacza, że nowy obiektyw idealnie sprawdzi się przy zdjęciach makro z większej odległości. Powłoka ZEISS T* osłabia odblaski i tzw. duszki, często pogarszające jakość ujęć w niesprzyjającym oświetleniu. Do jej zalet należy ponadto wierna reprodukcja kolorów i wyraźne odwzorowanie obrazu.

Dziewięciolistkowa przysłona układa się w zakresie od F2,4 do F11 w niemal idealne koło, czego efektem jest piękny efekt „bokeh”. Nowy algorytm Optical SteadyShot, dostosowany do właściwości obiektywu modelu RX10 III, skutecznie kompensuje drgania powstające podczas zdjęć z ręki przy dużej ogniskowej lub w słabym oświetleniu. Pozwala to wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia.Nieprzeciętna szybkość i czas reakcji
W aparacie RX10 III zastosowano przetwornik obrazu „stacked CMOS” typu 1,0". Jest on wyposażony w dedykowany układ pamięci DRAM i wykonany w technologii BSI, która znacznie zwiększa efektywność przechwytywania światła. Połączenie tego przetwornika z procesorem obrazu BIONZ X pozwoliło uzyskać szeroki zakres ISO — od 64 do 12 800 — oraz niski poziom szumów nawet przy dużych ustawieniach czułości. Specjalna konstrukcja matrycy, w której obwody przetwarzania sygnału znajdują się w innej warstwie niż elementy światłoczułe, umożliwia zasadnicze powiększenie obwodów przetwarzających sygnał i uzyskanie niezwykłej szybkości ich działania. Elementem przetwornika jest też dedykowany układ pamięci DRAM. Buforuje on duże ilości danych i pozwala na ich odczyt oraz przetworzenie bez opóźnień. Taka konstrukcja umożliwia rejestrację obrazu w tempie do 1000 klatek na sekundę — i odtwarzanie nagranego filmu w silnie zwolnionym tempie. Funkcja ta jest szczególnie użyteczna do rejestracji dynamicznych scen z dużej odległości, na przykład podczas imprez sportowych, gdzie nie ma możliwości nagrania materiału filmowego z bliska. Szybki odczyt danych z matrycy obrazu oznacza również o wiele mniejsze deformacje tenisistów, dzikich zwierząt i innych obiektów w ruchu.

Minimalny czas otwarcia migawki elektronicznej wynosi zaledwie 1/32 000 sekundy. W rezultacie działa ona podobnie do migawki mechanicznej, nie zniekształcając obrazu. Zaletą migawki elektronicznej jest możliwość cichej pracy podczas fotografowania recitali, dzikiej przyrody i innych tematów, w których niedopuszczalny byłby dźwięk tradycyjnej migawki. Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych wynosi 14 kl./s, co oznacza możliwość utrwalenia najbardziej ulotnych chwil i wyrazów twarzy. Aparat RX10 III umożliwia też zdjęcia seryjne z precyzyjnym śledzeniem ostrości — maksymalna szybkość wynosi wówczas 5 kl./s.

Połączenie wybitnych możliwości aparatu RX10 III i bardzo szerokiego zakresu zoomu tworzy nowe możliwości rejestracji obrazu.

Nagrywanie obrazu filmowego 4Kiii o wysokiej jakości
Aparat RX10 III pozwala nagrywać obraz filmowy o rozdzielczości 4K i dużej przepływności. Wykorzystywany jest do tego bardzo efektywny format kompresji XAVC S oraz wszystkie piksele matrycy, bez ich łączenia w grupy. Oznacza to, że aparat rejestruje o 70% więcej informacji, niż potrzeba do wygenerowania wyjściowego obrazu filmowego 4K. Te nadmiarowe dane pozwalają zwiększyć szczegółowość obrazu, poprawić wygląd krawędzi obiektów i osłabić efekt mory. Nowo opracowany obiektyw zapewnia wysoką jakość filmów 4K przy ogniskowych z zakresu od 24 do 600 mm, co oznacza wielką uniwersalność w najróżniejszych sytuacjach. Co więcej, pracę układu BIONZ X wspomaga dodatkowo specjalizowany procesor o dużej skali integracji. Znacznie ogranicza on zniekształcenia powodowane przez liniowy przebieg migawki, a tym samym przeciwdziała deformacjom ruchomych obiektów na filmach 4K.

Dla zapewnienia zgodności z profesjonalnymi systemami produkcji filmowej aparat RX10 III jest wyposażony w szereg funkcji, które normalnie spotyka się w profesjonalnych kamerach wideo. Należą do nich profile obrazu, przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2, funkcja Gamma Display, udoskonalona funkcja „zebra”, wyjście czystego sygnału HDMI, kod czasowy, bity użytkownika, sterowanie zapisem, zapis filmu w dwóch formatach czy wstawianie znaczników.Szybka automatyka ostrości
Aparat RX10 III jest wyposażony w szybki, inteligentny system AF, bardzo dobrze oceniany przez użytkowników modeli RX10 II i RX100 IV. Jego algorytm przestrzennego wykrywania obiektów został w pełni dostosowany do modelu RX10 III. Dzięki temu aparat może przewidzieć punkt ostrości poprzez wykrycie obiektu, zanim użytkownik wciśnie przycisk spustu migawki. Wciśnięcie do połowy przycisku spustu migawki powoduje błyskawiczne ustawienie ostrości na obiekt: potrzeba na to zaledwie 0,09 sekundy.

Inne nowości i ulepszenia
W porównaniu z obecnymi modelami RX10 nowy aparat RX10 III zawiera szereg innych ulepszeń. Należą do nich trzy pierścienie na obiektywie służące do niezależnego ustawiania ostrości, ogniskowej i przysłony. Kształt uchwytu na obudowie jest lepiej dostosowany do pracy z obiektywem o dużej ogniskowej. Ułatwia on zwłaszcza bezpieczne trzymanie aparatu na wysokości oka. Nowością jest przycisk blokady ostrości na tubusie obiektywu: jego naciśnięcie uniemożliwia zmianę ustawienia ostrości. Blokadę ostrości można ponadto przypisać do przycisku o programowalnej funkcji. Razem z nowym aparatem w ofercie pojawi się dedykowany pokrowiec LCJ-RXJ.

Pełne dane techniczne aparatu RX10 III można sprawdzić tutaj. Nowy model pojawi się w Europie w kwietniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aparaty i kamery
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...