Nowy soft do telewizora UHD 4K 60p LG 43UF680V

dodano: 2015-12-09 16:59 | aktualizacja: 2015-12-09 17:12
autor: Mirosław Zdrojewski [od czytelnika] | źródło: Inf. własna

LG 43UF680V UHD 4K W godzinach popołudniowych 7 grudnia 2015 roku pojawiła się długo wyczekiwana przez użytkowników nowa wersja oprogramowania 4.20.50 do telewizora UHD 4K LG 43UF680V (opis możliwości tego telewizora znajduje się pod tym adresem). Jeden z czytelników portalu satkurier.pl, Pan Mirosław Zdrojewski, dzieli się wrażeniami po aktualizacji oprogramowania telewizora LG 43UF680V.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualizacja wyeliminowała część niedociągnięć z poprzedniej wersji softu 03.01.15. Po włączeniu telewizora, który musi być podłączony do sieci bezprzewodowo (WiFi) lub po kablu, na ekranie telewizora, pojawi się komunikat, o możliwości zaktualizowaniu softu do najnowszej wersji. Po wyrażeniu zgody, telewizor automatycznie rozpocznie pobieranie go w tle. Jego ściągnięcie (w moim indywidualnym przypadku) zajęło telewizorowi blisko pół godziny. W tym czasie możemy bez przeszkód oglądać nasze ulubione kanały. Po ściągnięciu softu, zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem, o jego zainstalowaniu. Żeby cieszyć się nową wersją softu, pozostaje nam wyłączyć i ponownie włączyć telewizor. Warto zaznaczyć, że aktualizacja softu nie pociąga za sobą konieczności ponownego ustawienia podstawowych funkcji telewizora, w tym skanowania i edytowania od nowa list kanałów ulubionych.

Co wnosi nowa wersja softu? Poprawek nie jest zbyt wiele, ale z zaobserwowanych zmian, warto przyjrzeć się poprawkom w menadżerze kanałów. Przypomnę tylko, ze w poprzedniej wersji softu wnosiłem do niej najwięcej zastrzeżeń. Ale do rzeczy. Wreszcie doczekaliśmy się możliwości edytowania numeru kanału. Póki co tylko w odniesieniu do kanałów naziemnych i kablowych. Opcji tej nie ma w odniesieniu do telewizji satelitarnej. Tu nadal pozostaje nam do dyspozycji opcja przenieś kanał. 

Funkcja Przenieś w zakładce menadżer kanałów w TV satelitarnej


Programiści w menadżerze kanałów w zakładce telewizja naziemna i kablowa umieścili, obok dwóch zakładek telewizji cyfrowej i radia, trzecią zakładkę - TV. Wybór podzakładki TV daje nam dostęp do opcji usuń kanał. Mimo wielu prób, nie udało mi się usunąć żadnego kanału! Po wyborze funkcji usuń na ekranie telewizora wyświetla się komunikat „Edycja kanałów wymaga przeprowadzenia strojenia kanałów”. Nawet, gdy jeszcze raz od nowa zeskanujemy wszystkie kanały, to i tak w podzakładce TV, zarówno w TV Naziemnej, jak i TV Kablowej, nie pojawia się żaden kanał. O dziwo, jak wybierzemy podzakladkę Telewizja Cyfrowa, zeskanowane kanały się ukazują. Wygląda na to, że opcja usuń jest nieaktywna i czeka na dopracowanie ze strony programistów LG. Natomiast w zakładce TV satelitarna jest podzakładka telewizja cyfrowa i Radio, ale nie ma TV. Skoro niema TV, to nie ma i opcji usuń kanał. A szkoda.

Opcja usuń w menadżer kanałów


Drobne zmiany nie ominęły także listy kanałów (wywołujemy ją z poziomu przyciska LIST lub najeżdżamy magicznym pilotem na prawy bok telewizora). Obok znanych już opcji tryb programu, filtr, przewodnik telewizyjny, pojawiła się opcja szukaj. Opcja ta pozwala nam wyszukać interesujący nas kanał za pośrednictwem wbudowanego mikrofonu w magicznym pilocie lub z poziomu klawiatury. Funkcja ta, po wprowadzeniu słownie lub pisemnie interesującego nas programu, np. Polsat, i naciśnięciu na pilocie czerwonego klawisza, skutkuje pojawieniem się wszystkich fraz z słowem Polsat, np. Polsat Sport, Polsat Drama, Polsat 2, itd.

Czuję się nieco zawiedziony najnowszą aktualizacją softu, gdyż łudziłem się, że doczekamy się w końcu możliwości budowania wspólnych list kanałów satelitarnych i naziemnych. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwości i poczekać na kolejną aktualizację softu.

Nadal na rozwiązanie czeka problem związany z wyszukiwaniem ręcznym kanałów satelitarnych, gdzie obok programów telewizyjnych znajdują się serwisy operatora. Chociażby na transponderze 13 (1449H, SR 27500, FEC 3/4 w DVB-S2) znajduje się dosył Video on Demond. Otóż problem polega z numeracją na liście kanałów. Dajmy na to, że ten transponder przeszukamy ręcznie jako pierwszy, to na 9. miejscu naszej listy kanałów nie pojawi się żaden kanał, tylko na niebiesko z poziomu pilota jak wybierzemy kanał 9 pojawi się informacja, ze na tym miejscu jest ten dosył. Skutkować to będzie tym, że między kanałem 8 a 10 kanału 9 nie będzie. Ten sam problem tyczy się transpondera 78 (12284H, SR 27500, FEC 3/4 w DVB-S2) Cyfrowego Polsatu. Tu przerwa między ciągła numeracja listy kanałów wyniesie aż 5 miejsc. Może to uchodzić z mojej strony za czepianie się, ale jak to mówią Niemcy - Ordnung muss sein (porządek musi być), a zwłaszcza w ciągłości numeracji kanałów.

Z jednej strony należy pochwalić producenta telewizora za szybką reakcję na wykryte w moich testach niedociągnięcia w sofcie, ale życzyłbym sobie, podobnie jak inni użytkownicy tego telewizora, aby programiści wzięli sobie moje spostrzeżenia i sugestie do serca, i przy najbliższej aktualizacji stanęli na wysokości zadania.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K + 4K
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Konwerter SCR 4UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB4 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...