SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

NTC: TV Puls i Polsat chcą HD, TVN płatne MUX-y, a inni?

TV naziemna

autor: Łukasz Knapik; dodano: 2013-09-08 18:04; źródło: UKE/satkurier.pl

W konsultacjach ogłoszonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w sprawie zagospodarowania tzw. drugiej dywidendy cyfrowej (więcej tutaj) swoje stanowisko zaprezentowali m.in. Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, TVN, TV Puls, TVP, Regionalna Telewizja Lubuska, Agora, Emitel, Orange Polska, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Jakie stanowisko w tej sprawie zajęły więc podmioty związane z rynkiem telewizyjnym?

Telewizja TVN opowiada się za przeznaczeniem częstotliwości dla multipleksów płatnej telewizji.

Zdaniem Telewizji Puls Sp. z o.o. zwalniane częstotliwości powinny być wykorzystane na potrzeby radiodyfuzji oraz na usługi szerokopasmowego Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb radiodyfuzji z uwagi na konieczność dalszego rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. Według nadawcy, w kwestii radiodyfuzji niezagospodarowane częstotliwości powinny być wykorzystane dla potrzeb bezpłatnej telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV oraz innych wyższych trybów rozdzielczości. Zdaniem Telewizji Puls jednocześnie należy zagwarantować, aby pierwszeństwo w tym zakresie otrzymały wszystkie kanały nadające wcześniej w naziemnej technologii analogowej, reprezentujące największe grupy telewizyjne DVB-T w Polsce, a nie posiadające obecnie kanałów HD w naziemnej telewizji cyfrowej (TVN S.A., Telewizja Polsat Sp. z o.o., Telewizja Puls Sp. z o.o., Polskie Media S.A. - należące obecnie do Cyfrowego Polsatu).

W stanowisku Telewizji Polsat czytamy, iż zwalniane częstotliwości powinny być przeznaczone dla radiodyfuzji. Według nadawcy, dwa kolejne multipleksy powinny być przeznaczone wyłącznie dla kanałów HDTV nadawanych w DVB-T2 z kodowaniem HEVC. Będzie to się wiązało z koniecznością simulcastu, ale pozwoli na stopniową migrację widzów i w przyszłości na najbardziej efektywne wykorzystanie całego pasma telewizyjnego 470-790 MHz.

Cyfrowy Polsat zdecydowanie sprzeciwił się, aby druga dywidenda cyfrowa została przeznaczona na usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jego zdaniem powinna być ona przeznaczona dla radiodyfuzji. Proponuje dwa warianty w tej sprawie.

Wariant 1.: Przeznaczenie obu multipleksów dla potrzeb telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV a w przyszłości innych wyższych trybów rozdzielczości. Przy czym, w opinii nadawcy gwarancję miejsc na tych multipleksach powinny z pewnością otrzymać „odtworzeniowe“ (nadające wcześniej w naziemnej technologii analogowej) kanały telewizyjne o ile oczywiście wyrażą takie zainteresowanie.

Wariant 2.: Przeznaczenie pierwszego, ogólnopolskiego multipleksu dla potrzeb telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV a w przyszłości innych wyższych trybów rozdzielczości. Przy czym, w opinii nadawcy gwarancję miejsc na tych multipleksach powinny z pewnością otrzymać co najmniej 4 kanały reprezentujące obecnie największe grupy telewizyjne DVB-T w Polsce (TVN, TVP, Telewizja Polsat i TV Puls) o ile oczywiście wyrażą takie zainteresowanie. Przeznaczenie drugiego, ogólnopolskiego multipleksu na potrzeby płatnej telewizji. Z wprowadzeniem aktywnego operatora multipleksu naziemnego, który w sposób swobodny mógłby kształtować ofertę programową odpowiadającą na aktualne zapotrzebowanie abonentów.

TVP opowiada się za przeznaczeniem tych częstotliwości dla radiodyfuzji (więcej tutaj), w tym programów HD, a perspektywicznie również w jeszcze większych rozdzielczościach, np 4K. Zdaniem TVP, zapotrzebowanie na częstotliwości dla potrzeb naziemnej telewizji cyfrowej będzie rosnąć, nawet w przypadku wprowadzenia nowych standardów nadawania (DVB-T2). Ponadto odbiorcy oczekują także usług dodatkowych - jak telewizja hybrydowa czy audiodeskrypcja.

Agora S.A., działająca na rynku prasowym, internetowym i radiowym, a także ubiegająca się wraz z Kino Polska TV z kanałem Stopklatka TV o miejsce dla kanału filmowego w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj), opowiedziała się za przeznaczeniem pasma na zasadzie wyłączności dla bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej. Jeżeli jednak miałby być zrealizowany scenariusz uwzględniający przeznaczenie pasma również lub wyłącznie na potrzeby nadawców, to powinien on zakładać dysponowanie pasmem w warunkach pełnej konkurencyjności, tj. bez preferencji (gwarancji) dla dotychczasowych nadawców.

Regionalna Telewizja Lubuska (RTV Lubuska) z Zielonej Góry, która chce umieścić swój kanał w tzw. MUX lokalnym (więcej tutaj), opowiedziała się za przeznaczeniem drugiej dywidendy cyfrowej dla radiodyfuzji, z uwzględnieniem potrzeb nadawców tworzących programy telewizyjne lokalne czy środowiskowe.

Emitel, który jest operatorem trzech multipleksów, jest przeciwny przeznaczaniu drugiej dywidendy cyfrowej pod usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu i opowiada się za przeznaczeniem ich dla radiodyfuzji.

Orange Polska, który operatorem platformy satelitarnej i telewizji IPTV, nadawcą kanału Orange sport i operatorem telekomunikacyjnym, działającym na rynku telefonii stacjonarnej, komórkowej i dostępu do sieci, popiera przeznaczenie pasma 694-790 MHz dla bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej na zasadach wyłączności.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), zrzeszająca operatorów telewizji kablowych, wnioskuje o przeznaczenie zwolnionego pasma na potrzeby radiodyfuzji, ewentualnie połączonej z szerokopasmowym przesyłem danych poza terenami zurbanizowanymi.

Ponadto za utrzymaniem tych częstotliwości dla celów radiodyfuzji opowiada się również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) (więcej tutaj).
 • Komentarze czytelników
 • Autor: rarar (2013-09-08 20:31 / 81.190.223.*)

  TV6 HD, TV4 HD, ATM Rozrywka HD.

 • Autor: qazik (2013-09-08 20:41 / 77.245.245.*)

  Teraz sobie w brodę plują że od chwili startu nie uruchomili DVB-T2! Teraz to się można w pompkę pocałować. Nie wszyscy ruszą HURRRRRRA z wymiana sprzetu jakoby taka miała nastąpić bo to sie nie kupuje na rok dwa tak jak telewizor.

 • Autor: Noron (2013-09-08 20:44 / 217.212.231.*)

  Najlepiej kolejne dwa muxy uruchomić w DVB-T2 z kodowaniem HEVC, tylko czy istnieje już jakiś dekoder lub telewizor który to obsługuje?

 • Autor: rda (2013-09-08 20:47 / 83.31.117.*)

  Czyli jeszcze 2 muxy dla telewizji. MUX1 Eska TV, Polo TV, TTV, ATM, 4 nowe MUX2 POLSAT HD, PSN, TV6, TVN HD, TVN7, Puls2 MUX3 TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Sport, TVP Dokument. MUX4 TV mobilna MUX5 TVP1 HD, TVP2 HD, PULS HD, TV4 HD MUX6 8-nowych kanałów SD lub 4 HD.

 • Autor: kolo (2013-09-08 20:48 / 78.8.104.*)

  Jestem jak najbardziej za zakodowaniem programów grupy tvn, ze względu na kaszane programową nie da się ich oglądać.

 • Autor: Sławek (2013-09-08 20:50 / 77.253.56.*)

  TV Polsat wskazuje konkret ws. DVB-T2 HEVC. Osobiście uważam, że nadawanie w tym formacie umożliwi rozwój NTC z dodatkowymi muxami i stopniowym przełączaniu do tego trybu juz istniejących.

 • Autor: m (2013-09-08 20:54 / 213.195.170.*)

  Zgodzę się z CP. Nowe niekodowane muxy w DVB-T2 z HEVC, to jest przyszłość. Pchanie się na nowych w h264, było by porażką.

 • Autor: hajaj (2013-09-08 20:55 / 84.39.172.*)

  DVB-T2 i HEVC, innego wariantu sobie nie wyobrażam!

 • Autor: satfan (2013-09-08 21:02 / 94.217.249.*)

  A i tak bocznymi drzwiami Rydzyk po przez kolejne manify wejdzie za free ze swoim kolejnym gniotem TVM 1 lub 2 ;)))

 • Autor: adam02 (2013-09-08 21:09 / 77.254.82.*)

  Jeśli kolejne muxy mają nadawać w DVB-T2 to dotychczasowe należy też przełączyć na T2. Inaczej to nie ma sensu. Nowi nadawcy nie przebiją się ze swoją ofertą, jak nikt ich nie będzie oglądać, bo każdy będzie miał dekodery na DVB-T1. Kolejne muxy powinno się tworzyć w DVB-T1, czyli jak dotychczas nadawane, aby pobudzić konkurencję.

 • Autor: tomasz (2013-09-08 21:17 / 79.139.89.*)

  taa, jasne, dajcie jeszcze trwam hd :D

 • Autor: !!! (2013-09-08 21:32 / 77.254.82.*)

  NADAWCY KTÓRZY NADAWALI W ANALOGU NIE POWINNI BYĆ UPRZYWILEJOWANI!!! WRĘCZ PRZECIWNIE - UPRZYWILEJOWANI POWINNI BYĆ NOWI NADAWCY!

 • Autor: michael112 (2013-09-08 21:47 / 193.239.80.*)

  Nic zaskakującego. Nadawcy telewizyjni są za nowymi multipleksami, przy czym komercyjni głównie za płatnymi, może za wyjątkiem Polsatu, który i tak ma już płatny multipleks. Natomiast operatorzy telekomunikacyjni optują oczywiście za internetem.

 • Autor: Jacek (2013-09-08 21:52 / 81.219.162.*)

  ja jestem za tym, aby kolejne muxy(częstotliwości) zostały przeznaczone tylko i wyłącznie na emisję programów telewizyjnych(HD) + kilka SD. Jeśli TVN chce sobie nadawać szyfrowane programy, to mają satelitę i kablówki... Naziemna TV cyforwa powinna być nie kodowana. Satelita swym zasięgierm pokrywa całą Europę, więc...

 • Autor: Ziom Nr.1 (2013-09-08 21:59 / 195.76.40.*)

  Zgadzam sie Polsatem. Dawac ten DVB-T2 HEVC! Z drugiej strony zastanawiam sie, czy Mr.Solarz sie juz najadl, czy dalej cos knuje.. :)

Najczęściej czytane

Sklep hollex.pl

Najczęściej komentowane