Wszystko, co powinieneś wiedzieć o HDR10+

dodano: 2017-11-14 12:37
autor: Jakub Sulisz | źródło: Samsung

HDR+ Samsung Ultra HD 4K Wprowadzony niedawno przez Samsung Electronics standard HDR10+ daje początek nowej ery domowej rozrywki. Widzowie będą mogli liczyć na najlepsze możliwe wrażenia w czasie oglądania filmów czy transmisji sportowych.
 


HDR10+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HDR10+ to otwarty standard dla wideo o wysokim zakresie dynamiki (HDR), który optymalizuje poziomy jasności w każdej scenie i oferuje lepszy kontrast i bardziej realistyczne kolory. W rozmowie z Billem Mandelem – wiceprezesem Samsung Research America’s Digital Media Solutions Lab – poznajemy szczegóły dotyczące tej nowej platformy typu „open source” (oprogramowanie otwarte), jak również działań Samsung, które mają na celu jej popularyzację.
 

Czy mógłbyś na początek wyjaśnić, w jaki sposób HDR10+ pomaga telewizorom Samsung QLED zapewniać tak niesamowite wrażenia z oglądania?
Dzięki dynamicznemu przetwarzaniu obrazów, HDR10+ umożliwia ich poprawę - scena po scenie - a czasem nawet klatka po klatce. Zaawansowane technologie obrazowania, zastosowane w telewizorach QLED, sprawiają, że są one w pełni gotowe na wyświetlanie udoskonalonych w ten sposób materiałów.

Takie podejście do optymalizacji obrazu skutkuje nasyconymi, precyzyjnie odwzorowanymi kolorami i głębszymi kontrastami. Oznacza to, że kiedy oglądamy seriale czy filmy, wyraz twarzy postaci i detale danej sceny widzimy w sposób wyrazisty i szczegółowy, co sprawia, że obraz jest bardziej rzeczywisty.

Co wyróżnia HDR10+ spośród dostępnych formatów wideo, takich jak np. HDR10?
Standard HDR10+ został zaprojektowany z myślą o odwzorowaniu obrazów z maksymalną dokładnością, nawet na ekranach, które mogłyby mieć trudności z wyświetlaniem treści HDR10. HDR10 gwarantuje niesamowitą jakość obrazu na odbiornikach Ultra HD PremiumTM, HDR10+ umożliwia zaś widzom oglądanie obrazu w jakości HDR10 także na innych typach telewizorów.

Integracja telewizorów Samsung UHD oraz QLED z nowym standardem umożliwia pełne wykorzystanie technologii obrazowania, oferując tym samym wysoce realistyczne odwzorowanie treści. Na tych ulepszeniach, jak również na włączeniu danych tego standardu w proces optymalizacji obrazu skorzystają również telewizory Premium.
 

Niektóre platformy wykorzystują metody wymagające mniejszej liczby punktów kontrolnych i dostrajane są na monitorach referencyjnych, a nie na ekranach, które finalnie trafiają do konsumentów. Dostosowanie procesu referencyjnego dla monitorów tak, by pasował do całego spektrum produktów, to dla producentów ekranów trudne zadanie. HDR10+ stworzono właśnie z myślą o telewizorach konsumenckich i zaprojektowano tak, by standard ten odtwarzał treści stworzone na urządzeniu HDR10 w sposób, który precyzyjnie oddaje intencje twórców.

Co spowodowało, że Samsung zdecydował się, by standard HDR10+ był otwarty i dostępny bez opłat licencyjnych?
Jesteśmy zdania, że główne technologie powinny być udostępnione całej branży, abyśmy mogli wspólnie tworzyć silne ekosystemy. Widzieliśmy to już w przypadku takich platform, jak Tizen.

Właśnie dlatego Samsung udostępnił HDR10+ producentom chipów i telewizorów bez opłat licencyjnych. W styczniu 2018 r. zaczniemy wydawać bezpłatne licencje na platformę i metadane HDR10+ agencjom zajmującym się produkcją treści, producentom odtwarzaczy UHD Blu-ray, cyfrowych dekoderów, jak również innym dostawcom na całym świecie.

Jakie działania podejmuje Samsung, by zapewnić płynne przejście na HDR10+?
Dążymy do tego, by standard HDR10+ dostępny był dla wszystkich producentów, którzy chcieliby wykorzystać go w swoich rozwiązaniach. Aby pomóc im osiągnąć jak najlepsze rezultaty, oferujemy wsparcie inżynieryjne. Prowadzimy też rozmowy z różnymi twórcami i dystrybutorami treści. Nawiązaliśmy także bliską współpracę z dostawcami treści, by ułatwić twórcom i studiom filmowym tworzenie treści HDR10+ przy wykorzystaniu istniejących wideo HDR10.

Czy mógłbyś opowiedzieć o korzyściach, jakie HDR10+ zapewnia partnerom?
W ramach partnerstwa z 20th Century Fox i Panasonic wprowadziliśmy program przyznawania logotypów i certyfikatów, umożliwiający zatwierdzenie ekranów gotowych na implementację HDR10+. Pracujemy nad tym, by umożliwić wykorzystanie HDR10+ także dostawcom narzędzi postprodukcyjnych, tak by twórcy treści mogli integrować generowanie tego standardu bezpośrednio na końcowym etapie pracy nad materiałem.

Słyszeliśmy, że HDR10+ zaprojektowano z myślą o nowych, przyszłościowych rozwiązaniach. Powiesz o tym coś więcej?
Standard SMPTE, który wprowadziliśmy pod koniec 2015 r., zaprojektowano jako rozwiązanie perspektywiczne. Obecnie jest w stanie wykorzystać HDR10+ w częściach obrazu, ale jego uniwersalność pozwala także na to, by w przyszłości obsługiwał nowe osiągnięcia w dziedzinie optymalizacji obrazu bez wpływu na wydajność.

Na przestrzeni ostatniego roku organizowaliśmy pokazy i dopracowywaliśmy HDR10+ w naszych laboratoriach, by potwierdzić profil standardu, z którego zaczynamy korzystać.

Czego mogą spodziewać się konsumenci, jeśli chodzi o jakość obrazu?
Jesteśmy obecnie świadkami intensywnego rozwoju tej dziedziny w całej branży. Teraz, kiedy mamy świetną platformę obrazowania w HDR oraz otwarte systemy transmitowania w HDR10 i HDR10+, powstaje mnóstwo przestrzeni na innowacje w zakresie tworzenia treści, ekranów czy w obszarze postprodukcji. Będą to innowacje, na których skorzystają właśnie widzowie. W nadchodzących latach spowoduje to istotne ulepszenia w zakresie jakości obrazu. Co więcej, rozpowszechnienie HDR10+ pozwoli operatorom filmowym uzyskać wciągające efekty trójwymiarowe, dzięki zupełnie nowej jakości odwzorowania głębi i detali.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizory i ekrany
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X8

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

590 zł Więcej...

Antena Funke YagiNX dla MUX 8

Wysokiej jakości telewizyjna antena szerokopasmowa Funke YagiNX. Zaprojektowana w Holandii...

149 zł Więcej...