Wielkie, coraz większe ekrany telewizorów

dodano: 2017-08-01 13:43
autor: Jakub Sulisz | źródło: Samsung

Samsung tv 70 cali FullHD Ciągły rozwój technologii filmowych i graficznych pomaga twórcom realizować coraz odważniejsze wizje. Aby w pełni oddać wysoką jakość i atrakcyjność treści, producenci telewizorów wprowadzają nowe rozwiązania, które zapewniają widzom jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania. Wszytko to sprawia, że użytkownicy chętniej wybierają ekrany o większej przekątnej.

Samsung tv 70 cali Ultra HD 4K Full HD, TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zmiany preferencji widzów w odniesieniu do wielkości ekranów widać na całym świecie. W Korei wiele osób zachwyca się kinem domowym i wskazuje, że filmy 4K lepiej byłoby oglądać w domu niż w kinie. Pojawiają się także opinie, że deweloperzy wkrótce będą sprzedawać mieszkania z zainstalowanymi na ścianach telewizorami stucalowymi lub większymi.

Do zwiększania przekątnej ekranu telewizorów przyczynia się jeszcze jedna kwestia - coraz mniejsze ramki. W przeszłości ramki wokół ekranów dużych telewizorów miały nawet kilka cali (kilkanaście centymetrów) szerokości, co ograniczało swobodę w zakresie aranżacji wnętrza.

Imponująca była nie tyle przekątna ekranu, co wielkość całego urządzenia. Dziś mówimy o telewizorach praktycznie pozbawionych obramowania, co widać  np. w  modelach Samsung QLED TV. Dzięki temu telewizor 55-calowy zajmuje tyle samo miejsca, co 46-calowy odbiornik poprzedniej generacji. 
 
Telewizory są coraz większe
Według firm badawczych średnia wielkość telewizora na świecie w 2016 r. przekroczyła 40 cali. Z kolei prognozy wskazują, że do 2020 roku wartość ta powinna wzrosnąć do wielkości powyżej 45 cali. Trend ten dużo mocniej zaznacza się w regionach, takich jak Ameryka Północna czy Chiny. W rzeczywistości średnia wielkość telewizora na tych rynkach w 2020 roku powinna się zbliżyć do 50 cali.

Telewizory o dużych ekranach, czyli pięćdziesięciocalowe i większe, są coraz częściej wybierane przez użytkowników na całym świecie. Jedna czwarta produktów sprzedanych na rynku globalnym w ubiegłym roku mieściła się w tej kategorii, co oznacza, że ponad połowa wszystkich sprzedanych telewizorów miała duży ekran.

Rośnie też przekątna ekranu w telewizorach kupowanych przez Polaków. Obecnie najchętniej wybieramy te o rozmiarach 40–44 cale.  Warto także podkreślić, że coraz częściej  są to modele UHD (4K) Smart TV o przekątnej 50 cali i większej, które wykorzystują najbardziej  zaawansowane technologie, takie jak Quantum Dot  – mówi Wojciech Chrzanowski, Dyrektor ds. zarządzania produktem w Samsung Electronics Polska.

W Polsce - od lipca ubiegłego roku do lipca 2017 r. - sprzedaż  telewizorów o przekątnej 60 cali niemal się podwoiła. Jednocześnie, w tym samym okresie, o kilkanaście procent spadło zainteresowanie telewizorami o wielkości do 39 cali – dodaje Chrzanowski.Era UHD oznacza, że telewizory będą jeszcze większe
W 2015 roku publikowaliśmy materiał pt. „Jak mądrze kupować telewizor? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika”, gdzie szczegółowo omówiono zagadnienia dot. wielkości telewizora oraz odległości pomiędzy widzem a ekranem. Optymalną wielkość telewizora Full HD (FHD) oblicza się mnożąc odległość oglądającego od ekranu przez 25. Z kolei dla telewizorów Ultra HD (UHD) tę odległość należy pomnożyć przez 39. Przykładowo, w pomieszczeniu, gdzie odległość od ekranu wynosi 2 metry, najlepszy będzie telewizor UHD o wielkości 78 cali.

Dlaczego telewizory UHD powinny być 1,5-raza większe niż telewizory FHD? W tym przypadku mamy do czynienia z dużą różnicą rozdzielczości. Telewizor UHD cechuje się 8-krotnie większą rozdzielczością niż model HD, podczas gdy dla modeli FHD ta różnica jest 4–krotna. Innymi słowy, liczba pikseli w telewizorze UHD jest znacznie większa niż w telewizorach HD czy FHD. Dla widzów oznacza to wyraźniejszy obraz i bardziej nasycone kolory, które na telewizorze UHD są bliskie rzeczywistości, a przy tym oczy nie męczą się tak szybko.

Rozwój oferty
Od dłuższego czas Samsung odgrywa wiodącą rolę na rynku telewizorów z dużym ekranem. W 2006 roku firma zaprezentowała pięćdziesięciocalowy model LCD, a rok później sprzedała pierwszy na świecie siedemdziesięciocalowy telewizor LCD.

Firma Samsung wprowadziła pierwszy na świecie telewizor LCD oraz wyświetlacz LCD wielkości 70 cali w 2007 roku. W tym czasie telewizor ten kosztował ok. 59 milionów wonów (ok. 51 tys. dolarów).

Samsung stale rozwija ofertę telewizorów z dużym ekranem. Niedawno firma wprowadziła 82-calowy telewizor UHD, a w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w ofercie są modele o wielkości 49, 55, 65 i 75 cali. W sprzedaży są także telewizory Premium z nowej serii QLED TV o wielkości od 49 do 75 cali. Z kolei w sierpniu na rynek wejdzie 88-calowy model Q9F.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizory i ekrany
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAT902B LTE

Antena została nagrodzona statuetką SAT Kurier Awards 2015 w kategorii...

110 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, wsparciem PLS...

279 zł Więcej...