SmartDVB: wydanie 0.5.0, obsługa T2-MI

dodano: 2017-05-09 20:11 | aktualizacja: 2017-05-10 02:13
autor: Mr. Orbita | źródło: satkurier.pl/Inf. własna

SmartDVB Logo ze spalsha Rzadko informujemy o nowych wydaniach aplikacji, ale w tym przypadku warto zwrócić uwagę posiadaczy kart DVB na nową aktualizację programu SmartDVB. Po blisko dwóch latach od wydania 0.4.0 i licznych wersjach testowych po drodze autor opublikował na stronie domowej smartdvb.net finalną wersję 0.5.0. Jeśli ktoś nie jest na bieżąco w kwestii rozwoju aplikacji - liczba nowości jest imponująca, a na szczególną uwagę zasługuje wsparcie PLP w DVB-T2 oraz strumieni T2-MI na satelicie.

SmartDVB 0.5.0 Release


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla osób śledzących rozwój SmartDVB na bieżąco najważniejsze nowości w stosunku do ostatnich wydań kandydujących na finalne to zwiększenie możliwości wykonywania zrzutów ekranowych (możliwość wskazania innej ścieżki niż dla nagrań, więcej formatów, w tym JPG i PNG) oraz wspomniane wprowadzenie obsługi PLP dla DVB-T2 oraz T2-MI dla satelity.

T2-MI to rodzaj interfejsu pozwalający przesyłać dane dla nadajników DVB-T2 poprzez inne drogi (np. satelitę), aby umożliwić proste budowanie sieci nadajników zarówno SFN jak i MFN. Na satelicie sygnał w postaci T2-MI nadają niektórzy operatorzy, którzy wykorzystują tą emisję jako źródło sygnału dla nadajników naziemnych w danym kraju.

Przykładowo T2-MI jest używany przez ukraińskiego operatora ZeonBud na dwóch transponderach satelity Astra 4A (4,8°E): tp. B25 (12,188 GHz, pol. H, SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) i tp. B33 (12,341 GHz, pol. H, SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Na każdym z transponderów nadawane są po dwa multipleksy (czyli łącznie 4, trzy z nich w T2-MI, jeden tylko z MIS).

Podobnie T2-MI używany jest powszechnie dla dosyłów sygnału do naziemnych nadajników w Rosji.
 
Obsługa T2-MI w SmartDVB na przykładzie ukraińskiej paczki ZeonBud z 4,8°E
Obsługa T2-MI w SmartDVB na przykładzie ukraińskiej paczki ZeonBud z 4,8°E

Jeśli natomiast ktoś nie obserwował rozwoju SmartDVB na bieżąco, to od wydania 0.4.0 poza tym co wyżej na szczególną uwagę zasługują:
- rozszerzenie możliwości BlindScannera o obsługę trybu BLScan2 z biblioteki StreamReaderEx-BDA autorstwa programisty korzystającego z pseudonimu crazycat
- podgląd konstelacji dla modulacji
- monitorowanie sygnału na wykresie
- lepsze zarządzanie transponderami w oknie skanowania, wliczając sortowanie wg różnych kryteriów
- nagrywanie PID w analizatorze strumienia TS (także bez nagłówków - pakiety po 184 bajty)
- wyłączenie obsługi pilotów dla kart TBS (poprawia stabilność)
- przebudowany programator czasowy pozwala na rozwiązywanie konfliktów zdarzeń
- przełączanie między zwykłym oknem, pływającym oknem i pełnym ekranem jest teraz szybsze i wygodniejsze
- usprawnienia w obsłudze HEVC, szersze wsparcie dostępnych dekoderów
- usprawnienia we współpracy z renderem madVR
- odświeżone ikony na liście kanałów od razu informują o rodzaju kompresji wideo
- znaczne poprawki stabilności, szybkości i responsywności (np. przy odczycie informacji o sile i jakości sygnału)

SmartDVB jest aktualnie jednym z nielicznych programów wspierających T2-MI, możliwe że jedynym klasycznym odtwarzaczem DVB, który umożliwia to w tak prosty i wygodny sposób na kartach DVB (do tej pory T2-MI można było podglądać na żywo także przez 4T2 Content Analyser, ale to analizator strumienia, bardziej skomplikowany program, w którym możliwość oglądania TV jest bardziej dodatkiem niż główną funkcją).

Posiadacze bardziej zaawansowanych kart DVB obsługujących wielostrumieniowość (MIS) powinni się zdecydowanie zainteresować możliwościami, jakie oferuje SmartDVB, zważywszy także na wygodę tej aplikacji i szybkość jej działania.

Strona domowa aplikacji
Link do pobrania wersji 0.5.0
Link do spolszczenia autorstwa Mr. Orbity (plik należy rozpakować i umieścić w katalogu Language tam, gdzie zainstalowano aplikację)

W razie problemów lub pytań warto skorzystać z wątku na forum magazynu SAT Kurier (LINK) lub skontaktować się z autorem poprzez anglojęzyczne forum na stronie domowej programu (LINK).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 65 cm z przyssawką

stalowa antena 65 cm przenośna na przyssawkę.

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...