Konwertery - 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-04-18 12:36 | aktualizacja: 2017-04-18 12:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

konwertery LNB Tym razem doradzamy przy wyborze konwertera. Na antenach w Polsce „wisi” miliony konwerterów różnej maści i kolorów. Coraz częściej są z nimi różne problemy, wynikające zarówno ze złego zabezpieczenia na warunki atmosferyczne, jak i braku przeglądu stanu instalacji antenowej. Są też coraz większe problemy z interferencjami i zakłóceniami z innych źródeł, m.in. z nadajników LTE, z czym starsze typy konwerterów sobie nie radzą. Nie ma lepszych lub gorszych konwerterów – są dobrze przygotowane do odbioru i takie oby taniej zrobione z kolorowego plastiku prosto z Chin. Wybraliśmy 10 dotyczących konwerterów pytań, z jakimi dzwonią do nas użytkownicy sprzętu.

Konwertery LNB


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. Jaki konwerter jest najlepszy?

Nie ma najlepszych konwerterów tak samo, jak nie ma parametru „lepszość”. Konwerter konwerterowi nierówny i nie ma co wybierać według koloru, kraju produkcji czy nieszczęsnego współczynnika szumów, który powszechnie i od lat był fałszowany na potrzeby lepszej sprzedaży. Jedynie marki japońskie (Sharp, Alps) w zasadzie zrezygnowały z podawania tzw. low noise w dB, bo na opakowaniach Chińczycy pisali już 0,1 dB podczas, gdy ci, co wiedzą, o co chodzi, pukali się w głowę, że równie dobrze można było napisać 0,01 dB.

Ta „niby-lepszość” wynika teraz z zupełnie innych spraw niż kiedyś. Zakłócenia od LTE częściowo wyeliminowały słabsze marki konwerterów, które nadal sprzedawały stare LNB. Napisy UHD/4K Ready czy HD Ready na opakowaniach konwerterów można też sobie podarować, bo to bzdura na kółkach. Wkrótce Chińczycy mogą wpaść na pomysł pisania na pudełku LNB, że odbiera... DVB-S2X, czyli nowy standard emisji, ale to też będzie tylko chwyt marketingowy. Odbiór jest odbiór i kropka!

Naprawdę dobry konwerter wyróżnia się solidną obudową odporną na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie UV, bo inaczej obudowa potrafi się rozsypać już po roku. Istotna jest powtarzalność swoich parametrów w całości pasma odbiorczego od dołu do góry, bez dziur w częstotliwościach lub problemów na początku pasma odbioru. Liczy się więc tak naprawdę kontrola jakości przed wypuszczeniem na rynek i to 100% – taka metryka od producenta lub dostawcy. Dbają o to takie firmy, jak Global Invacom czy Televes. Konwerter „no name”, do tego z pokolorowaną obudową już może być podejrzany, bo to Chińczycy lubią je lekko podbarwić. Potem kolor wyblaknie, a obudowa się rozleci na słońcu po roku, dostanie się woda i będzie po konwerterze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 203

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Ferguson wyposażony w...

249 zł Więcej...

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...