T-Mobile: wniosek o unieważnienie aukcji LTE

dodano: 2015-11-19 16:03 | aktualizacja: 2015-11-23 22:46
autor: Jerzy Kruczek | źródło: T-Mobile/polsatnews.pl

T-Mobile Polska Operator T-Mobile złożył do UKE - Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o unieważnienie aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz dla LTE. Podobne wnioski złożyli też pozostali operatorzy telefonii komórkowej, w tym Polkomtel i NetNet.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Jesteśmy przygotowani finansowo i technologicznie do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z aukcji i zapewnienia praktycznie w całym kraju zasięgu LTE w 2016 roku. Jednak od samego początku, podobnie, jaki inne podmioty i eksperci rynkowi, zgłaszaliśmy liczne uwagi i poważne zastrzeżenia do konstrukcji i finalnego zakończenia aukcji. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko wprowadziło dużą przypadkowość do wyników aukcji, ale również uszczupliło o setki milionów złotych przychody budżetu państwa - głosi stanowisko T-Mobile.

 
Według T-Mobile, trudno zgodzić się z mechanizmem, który nie pozwala wygrać jednego z pięciu bloków pasma 800 MHz "ofercie drugiej co do wartości w całej aukcji".

- Jest to sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem i logiką biznesu, ale również z podstawową zasadą aukcji. Samo zakończenie aukcji nie przesądza jeszcze o wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań innych uczestniczących w niej podmiotów i losów przyznanego im pasma - argumentuje T-Mobile.

 
Protesty ekspertów 
Ogłoszona 10 lutego i zakończona w październiku aukcja dotyczyła 19 rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz, przeznaczonych dla operatorów komórkowych na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE. Łączna wartość ofert operatorów wyniosła ponad 9,2 mld zł. Budżet państwa szacował dochody z aukcji na 1,8 - 3 mld zł.
 
W aukcji wzięli udział operatorzy:
Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel oraz NetNet.

 
Aukcja od samego początku budziła kontrowersje wśród operatorów i ekspertów rynku telekomunikacji. Rada ds. Cyfryzacji działająca przy ministrze administracji i cyfryzacji uznała, że projekt noweli rozporządzenia tego resortu zmierzający do ograniczenia czasu trwania aukcji częstotliwości LTE, narusza prawa biorących w niej udział operatorów telekomunikacyjnych.

- Tworzy znaczące ryzyka prawne dla stabilności rozstrzygnięcia toczącego się procesu aukcyjnego - argumentowali eksperci Rady.

 
We wrześniu P4 (Play) i Polkomtel zaapelowały do prezydenta o zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji mającego na celu szybsze zakończenie aukcji. Zdaniem operatorów, minister administracji i cyfryzacji "łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE".
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii T-Mobile
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD Sloth Classic

Najnowszy odbiornik cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum do współpracy...

179 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD UE

Niedrogi satelitarny odbiornik HD PVR Ready oparty o oprogramowanie na...

999 zł Więcej...

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

550 zł Więcej...